Nawiązujący do późnych lat 80., ale zawierający nowoczesne akcenty dom przeczy minimalizmowi, igrając ze stylem klasycznym w żartobliwy i niekonwencjonalny sposób. Zobaczcie inspirujący dom pełen pięknych tkanin, głębokich barw oraz kontrowersyjnej sztuki.
Biuro architektoniczne i projektowe N&G Ananiev Interiors powstało w Rosji w 2002 r. Tworzy je duet: Nadezhda i George Ananiev. Projektanci dobrze czują się w różnych stylach – od art déco po mid-century, a podczas procesu projektowego kierują się przede wszystkim logiką przestrzeni i upodobaniami klientów.
Nadezhda i George spotkali się z właścicielami nieruchomości, gdy rodzina z rosyjskimi korzeniami postanowiła na nowo zaaranżować wnętrze domu, znajdującego się w pobliżu Nowego Jorku, który kupili w latach 80. Właściciele pragnęli na stałe w nim zamieszkać. Chcieli, aby stylistyką i szykiem w stylu retro przypominał późne lata 80., ale również, aby w ogólnej estetyce jego wnętrza pojawiły się nowoczesne akcenty.
O oryginalności wnętrza świadczy m.in. mieszanka wzorów i materiałów, ale przede wszystkim kombinacja różnych kształtów
Wnętrze w stylu vintage, wypełnione nowoczesnymi meblami urządzono w wyrazistych i niezwykłych kolorach. O oryginalności wnętrza świadczy m.in. mieszanka wzorów i materiałów, ale przede wszystkim kombinacja różnych kształtów: zestawienie surowych linii z klasycznym, opływowym kształtem mebli w stylu vintage oraz nowoczesnym wzornictwem tworzy atrakcyjny i intrygujący wystrój.
We wnętrzu ważne było przełamanie intensywnych kolorów ścian jasnymi tapetami, połączenie ciekawych mebli, a także wprowadzenie do wnętrza wyróżniających się, choć odrobinę prowokacyjnych dzieł sztuki
Jak przyznają projektanci, we wnętrzu ważne było przełamanie intensywnych kolorów ścian jasnymi tapetami, połączenie ciekawych mebli, a także wprowadzenie do wnętrza wyróżniających się, choć odrobinę prowokacyjnych dzieł sztuki.
Pierwsze piętro to strefa living, która jest złożona de facto z pokoi tworzących krąg. Na drugim piętrze znalazły się przestrzenie o nieco bardziej prywatnym charakterze. Są tu m.in. pokoje dla dzieci oraz osobna część dla gości. Ściany pozostały w tym samym miejscu – Ananievowie nie zmienili ich układu, ale całkowicie oczyścili wnętrza, pozostawiając tylko drzwi, ponieważ uznali je za pasujące do nowej koncepcji domu.
Salon to w dużej mierze wariacja na temat jasnych kolorów; powstała na bazie zabawy stylem klasycznym. Inspiracją dla stworzenia foteli MAYA od Brabbu była postać bogini znanej z cywilizacji Majów. Dzięki połączeniu mosiężnych nóg z matowym aksamitem w kolorze musztardowo-żółtym stanowią wyróżniający się w aranżacji akcent.
Uzupełnieniem stylu vintage są elementy oświetleniowe marki DelightFULL. Powiew świeżości w projekcie oświetlenia z połowy wieku (mocno inspirowanego sztuką lat 40.) we wnętrzu nawiązującym do późnych lat 80., wnoszą klasyczne lampy wykonane z nowoczesnych materiałów.
W projekcie znalazło się również miejsce dla kolorowych lamp w różnych formach i kształtach: np. liter „R” i „D”.
Litera „D” – jak mówią projektanci – inspirowana była Las Vegas, zaś „R” nadaje wnętrzu rustykalnego charakteru, nawiązując zarówno do stylu retro, jak i nowoczesnego.
Wnętrze na pewno jest odważne. Z pozoru niepasujące elementy prowadzą stylistyczną grę z klasycznym stylem, a także pokazują, jak można interpretować dziś styl vintage. Może dlatego, im dłużej patrzymy na to wnętrze, tym bardziej nam się ono podoba.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Covet House