O domu nie powinno się myśleć wyłącznie w kategorii bryły i wnętrza. To także przestrzeń, która go otacza. Mówi się, że ogród czy taras to przedłużenie naszego domu, dlatego warto zadbać, aby tworzyły one spójną, piękną całość z naszymi wnętrzami. Pomysłów na aranżację jest wiele, ale jedno jest pewne: meble ogrodowe muszą być wykonane z najlepszych materiałów, odpornych na działanie czynników atmosferycznych i łatwych w konserwacji.

Inspiracje z południa – nowoczesne meble na taras

Zobaczcie kolekcję od włoskiej marki Smania, której meble odnajdą się we wnętrzach wszystkich tych lubujących się w klimacie Półwyspu Apenińskiego. Włoscy projektanci potrafią stworzyć lekkie, nowoczesne meble. Prostota formy, jakość materiałów i niewymuszona elegancja z pewnością odnajdą się również w polskich outdoorowych realiach.

taras wyłożonym kamieniem z drewnianymi meblami z niebieskim na tle zieleni na wzgórzach
Smania, Archidzieło

Kolekcja składająca się z kilku linii pozwoli na ciekawe zaaranżowanie w stylu południowowłoskim tarasu czy przestrzeni przy basenie. Głównym źródłem inspiracji dla projektantów marki w tym sezonie były jachty pływające wokół Capri oraz cumujące u Wybrzeża Amalfi. Jasne teakowe drewno, aluminium, szkło oraz tkaniny w naturalnych odcieniach – oto lista materiałów użytych w kolekcji.

Jedno jest pewne: meble ogrodowe muszą być wykonane z najlepszych materiałów
dwa drewniane fotele ogrodowe z białymi siedziskami w otoczeniu roślin na ciemny kamieniu
Smania, Archidzieło
zestaw eleganckich białych mebli na tarasie
Smania, Archidzieło

Podstawą dobrze zaprojektowanego letniego salonu są wygodne łóżka do opalania, fotele oraz kanapy. Te z poniższych, śródziemnomorskich aranżacji z pewnością odnajdą się również na naszych tarasach lub w mniejszych ogrodach.

wyjątkowe eleganckei siedzisko pośród eleganckich donic siedzisko na kamiennym podjeździe rezydencji
Smania, Archidzieło
drewniany leżak ogrodowy z drewnianym stolikiem na kamiennym tarasie
Smania, Archidzieło
zielona drewnaina leżanka ogrodowa na drewnianym otoczeniu basenu
Smania, Archidzieło

Ciekawa propozycja to również wykonany z aluminium fotel Hydra. Wyróżniający się formą, ma charakterystyczne zadaszenie z ażurowego metalu. Jest on wariacją na temat wiklinowych koszy plażowych, popularnych na plażach weneckiego Lido. Taki mebel pozwoli schować się przed słońcem i odprężyć z kieliszkiem chłodnego białego wina w ręku.

Fot. 4 Smania, Archidzieło

dwa ciemne fotele ogrodowe z wysokim zagiętym siedziskiem dającym cień
Smania, Archidzieło

Lato to czas ucztowania na świeżym powietrzu. Długie kolacje na rozgrzanym popołudniowym słońcem tarasie wymagają oczywiście odpowiedniego stołu.

biały elegancki zestaw ogrodowy na zadaszonym drewnianym tarasie na tle śródziemnomorskiego morza i roślin
Smania, Archidzieło

Efektowne mogą być też stoliki: wszystkie na podstawach z lekkich powyginanych prętów.

elegancki komplet mebli ogrodowych w ogrodzie wieczorem oświetlony świecami
Smania, Archidzieło

Aranżacja tarasu: meble podwójnego przeznaczenia

W aranżacji miejsc do jedzenia i odpoczynku w ogrodzie czy na tarasie pomogą nam też firmy holenderskie, które właśnie wypuściły na rynek wiele outdoorowych nowości, jak choćby krzesło Albert marki Zuiver. Dostępne w kilku wersjach kolorystycznych (czarnej, białej, szarej i zielonej), wyróżnia się ciekawą formą, która sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i przy kuchennym stole.

zestaw ogrodowy z dużym stołem i krzesłami w otoczeniu drewnianego tarasu
Krzesło Albert, Zuiver

Podobnie jest z fotelem Jane od Woood. Przyciągający wzrok kształtem, lekki i wygodny, zapewni komfortowy wypoczynek bez względu na to, gdzie go postawimy.

Wśród nowości znajdziemy również meble typowo ogrodowe, jak fotel i sofę z kolekcji Sara (Woood) czy fotel bujany albo sofę od HK Living. Ale czy na pewno muszą stać tylko na tarasie?

ciemny eleganckim nieduży taras z meblami ogorodwymi
Fotele od Woood: Jane
wyjątkowe siedzisko ogorodwe z kawałkiem narzuty na tle roślin i maty z gałęzi
Fotele od Woood: Sara
komplet drewnioanych wiklinowych mebli do ogrodu
Sofa od HK Living

Nie tylko meble: oświetlenie na taras

Aby z tarasu i ogrodu korzystać z równą przyjemnością w dzień, jak i wieczorem, zwróćmy uwagę nie tylko na komfortowe meble, ale również na oświetlenie. Przydać się tu może np. wielofunkcyjna lampa Synergy od Kooduu, o której już kiedyś pisaliśmy . To nie tylko źródło nastrojowego światła, ale i cooler do chłodzenia wina czy innych napojów oraz bezprzewodowy głośnik, który doskonale odtwarza muzykę, przesłaną przez bluetooth ze smartfona, tabletu lub komputera. Będzie niezastąpionym towarzyszem wieczornych spotkań w ogrodzie od wiosny do jesieni, a zimą rozświetli mrok we wnętrzu domu, tworząc w nim intymny klimat i zdobiąc swą niebanalną urodą.

wyjątkowa biała lampa na tle traw i morza
Lampa Synergy od Kooduu

Kropka nad i: ogrodowe detale

Kolorowe krzesła Kartell będą wyglądać stylowo w otoczeniu kwiatów – i choć znamy je głównie z wnętrz, wyglądają, jakby były stworzone do ogrodu.

plastikowe przeźroczyste różnokolorowe krzesła LaMarie Kartell w otoczeniu kwiatów w oranżerii
Krzesło La Marie, Kartell
duży taras z roślinami na kolumnach osłaniający duży zestaw ogrodowy stołu i krzeseł Masters Kartell
Krzesło Masters, Kartell

Dodajmy do tego kolorowe lampiony i już: teraz pozostaje tylko korzystać z ciepłych dni!

szklane różnokolorowe lampiony
Lampiony Lantern, Kartell

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Smania, Archidzieło, Rosenthal, Kooduu, Kartell, Zuiver, Woood, HK Living