W pokoju dziecięcym, czyli dobre wybory estetyczne od najmłodszych lat
Gdy podejmujecie się urządzenia pokoju dziecięcego, bądźcie przygotowani na to, że czeka was projekt w procesie. Charakter tej przestrzeni przez lata będzie ulegać przeobrażeniom wraz ze zmieniającymi się potrzebami i oczekiwaniami jego coraz większego mieszkańca.
W pierwszych latach życia dziecka sytuacja jest nieskomplikowana – to rodzice mają decydujące słowo w kwestii aranżacji pokoju. Ale z upływem lat latorośl coraz dobitniej domaga się prawa do decydowania o swojej przestrzeni. Pokój starszego dziecka często staje się swego rodzaju manifestem, ma stanowić wyraz kształtującej się właśnie tożsamości jego młodego właściciela. Na tym etapie często potrzebne jest wypracowanie delikatnego kompromisu między designerskim, dopieszczonym wystrojem z wyobrażeń rodziców a ścianami zaklejonymi plakatami z piłkarzami czy wykładziną w dinozaury.
Pokój dziecięcy, ale niekoniecznie dziecinny
Gdy myślimy o produktach dla najmłodszych, często staje nam przed oczami banalny różowo-niebieski kanon kolorystyczny i nieciekawe gotowe meble. Na szczęście współcześni producenci i projektanci wnętrz mają w zanadrzu oryginalne alternatywy, które pozwolą nam uniknąć podążania drogą najprostszych skojarzeń. Pokój dziecka nie musi być krzykliwie kolorowym odstępstwem od spójnego wystroju mieszkania. Warto także mieć na uwadze, że nasze wybory estetyczne kształtują gust dziecka od najmłodszych lat, dobrze więc zadbać o pozytywne wzorce na co dzień.
Przestrzeń łącząca wiele funkcji
Urządzenie pokoju dziecięcego stawia przed rodzicem wiele wyzwań. To miejsce ma dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa, stanowić miejsce rozwoju i niczym nieskrępowanej twórczej ekspresji, ale też spokojnego odpoczynku. A przy tym wszystkim dobrze wyglądać.
We wnętrzu zaprojektowanym przez Alternatywne Studio leśne motywy w postaci sarenkowych krzesełek i tapety w zwierzęta łagodzą ból młodego człowieka związany z koniecznością nauki.
Fantazje o byciu księżniczką pomaga urzeczywistnić baldachim zawieszony nad kutym metalowym łóżkiem, a kredens w stylu vintage pomieści wszystkie zabawki.
Rita Konig (o której pisaliśmy tutaj) przy pomocy orientalnych inspiracji i nasyconych kolorów kreuje nastrojową sypialnię dla nastolatki.
Studio Ashby proponuje nowa definicję określenia „baby blue” i nie zapomina o tak ważnym w pokoju dziecięcym połączeniu bocznego i górnego oświetlenia.
Ważne jest stworzenie dziecku miejsca do kreatywnego wyżywania się bez ryzyka zniszczenia sprzętów, np. pokrycie jednej ze ścian farbą tablicową lub urządzenie całej sali zabaw.
Wbrew pozorom połączenie zamiłowania rodziców do skandynawskiego wzornictwa w stylu mid-century modern z dziecięcą potrzebą wyeksponowania całej kolekcji zabawek nie jest niemożliwe.
Złote kropki na ścianach, które sprawiają wrażenie, jakby w pokoju wybuchło konfetti, wraz z ogromną pluszową żyrafą i neonowymi grafikami tworzą radosne wnętrze w stylu pop.