W sercu warszawskiej dzielnicy Włochy, pośród szumiących drzew i z dala od zgiełku centrum miasta, kryje się dom, którego wystrój dowodzi, że nowoczesny styl nie musi być surowy. Architektki z pracowni Fuga Architektura Wnętrz tchnęły w tę przestrzeń nowe życie, dodając jej elegancji, funkcjonalności i ciepła.

Dom o powierzchni 200 m kw. położony jest nieopodal pięknego parku z obfitym starodrzewiem, który aż prosi się o częste odwiedziny, oferując spokój i kontakt z naturą. Właściciele to para młodych ludzi, którzy na co dzień w pełni oddają się pracy zawodowej, ale i regularnie podróżują, co z kolei zrodziło w nich podziw dla designu i pięknych przedmiotów. Dlatego w rodzinnym domu inwestorki, zapragnęli stworzyć przestrzeń do życia, w której przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a każde pomieszczenie opowiada swoją własną historię.
– Już od progu przy inwentaryzacji wnętrz wiedziałyśmy, że tę nieruchomość czeka totalna rewolucja – zarówno pod względem układu funkcjonalnego, jak i większości materiałów – mówi architektka Katarzyna Burak.

Nowoczesny podział funkcjonalny
Dom podzielony jest na cztery poziomy. W piwnicy znajduje się garaż, na parterze zaaranżowano część dzienną z otwartą kuchnią i salonem. Obydwie strefy łączy jadalnia z przedłużeniem w postaci oranżerii. W przeszklonym wykuszu powstało królestwo roślin, które korespondują z zielenią na zewnątrz – właściciele chętnie organizują tu spotkania towarzyskie. Na tej kondygnacji znajdują się też: toaleta dla gości, garderoba oraz wiatrołap z dużą ilością miejsca do przechowywania ubrań. Drugie piętro to strefa prywatna – sypialnia w postaci master bedroom z przylegającym salonem kąpielowym oraz imponujących rozmiarów garderobą. Ponadto zaprojektowano tu gabinet do pracy. Ostatnia, trzecia kondygnacja, została przeznaczona na domową siłownię, która pomaga właścicielom dbać o zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie.

Salon – tutaj mieszka sztuka
Dominującym elementem tego wnętrza jest regał wykonany z czarnej stali, a zaprojektowany przez architektki z myślą o wyeksponowaniu dwóch wyjątkowych grafik – prezentu ślubnego inwestorów. Mimo pokaźnych rozmiarów konstrukcja jest wizualnie lekka – wydaje się wręcz delikatna, stanowiąc subtelne tło dla dzieł sztuki. Wykończona drewnem ściana, która współgra ze stalowymi elementami regału, wprowadza do salonu ciepło i przytulność. Do czarnych linii regału ciekawie nawiązuje oświetlenie sufitowe – szynoprzewody i rafter points marki AQ form.
Architektki zachowały stary kominek w narożniku pomieszczenia. Jego prostą, choć dopracowaną formę można podziwiać z poziomu komfortowej sofy NAP, którą ustawiono naprzeciwko. Jej obłe kształty oraz mnogość miękkich poduszek zapraszają, obiecując relaks w luksusowym wydaniu.
Salon jest miejscem spotkań w gronie rodziny i przyjaciół – chwile wolne od pracy zawodowej można spędzić tu na rozmowach przy kominku lub z książką w ręku, delektując się spokojem i harmonią tej wyjątkowej przestrzeni.


Kuchnia: nowoczesność i subtelny urok przeszłości
– W naszej pracowni kierujemy się zasadą traktowania z szacunkiem elementów, które można zachować, dlatego kuchnia w tym domu przeszła tylko drobny lifting. Wymieniłyśmy w niej fronty i blaty, natomiast korpusy szafek pozostały bez zmian. Lubimy ratować rzeczy dobrej jakości i w dobrym stanie – mówi architektka Antonina Sadurska.
Mimo, że zachowano oryginalne korpusy szafek, wymiana frontów i blatów nadała wnętrzu nowoczesny wygląd, pełen elegancji i funkcjonalności. Nowo dodana, przeszklona witryna w wysokiej zabudowie stanowi prawdziwą ozdobę kuchni – dodatkowo można podziwiać w niej starannie wyselekcjonowane kieliszki i porcelanowe naczynia.
Jadalnia z nutą zieleni – również naturalnej
Kuchnia płynnie łączy się z jadalnią, tworząc otwartą przestrzeń sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu. Centralnym punktem jest tu solidny stół marki TON, przy którym odbywają się spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Za sprawą przeszklonego wykusza do wnętrza wpada mnóstwo naturalnego światła, jednocześnie przypominając o zielonym otoczeniu domu. Jest to idealne miejsce na wypicie porannej kawy w otoczeniu bujnej roślinności, która dodaje wnętrzu lekkości i świeżości. Wieczorami oranżeria zamienia się w przytulną scenerię kolacji przy świecach, gdzie ciepło ognia i drewnianych elementów harmonizuje z zielenią roślin i tapicerowanych krzeseł – oraz światłem designerskiej lampy Santa & Cole Cesta.


Ten dom to prawdziwa aranżacyjna perła – piękna i urzekająca detalami. Projektantki zadbały o najwyższą jakość materiałów, tworząc przestrzeń, która zachwyca zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką – ponadto zaspokaja indywidualne potrzeby inwestorów. To miejsce, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nowoczesność idzie w parze z tradycją, zapewniając spokój i komfort codziennego życia.
Projekt wnętrza: Fuga Architektura Wnętrz
Zespół projektowy: Antonina Sadurska, Katarzyna Burak, Ewa Burak, Joanna Kozielska
Stylizacja sesji zdjęciowej: Aleksandra Dermont
Zdjęcia: Aleksandra Dermont
Galeria zdjęć









Fot. Aleksandra Dermont
oprac. na podst.: Fuga Architektura Wnętrz
Inne ciekawe eventy

Wystawa w Zamku Cieszyn

CERSAIE 2025

Boston Design Week 2025
