W projektowaniu wnętrz, w tym również łazienek, biało-czarna kompozycja jest wykorzystywana do wprowadzenia wyrazistego charakteru i wyrafinowania. Jak urządzić łazienkę w oparciu o te barwy? Oto kilka pomysłów w różnych stylach na aranżacje, które sprawią, że łazienka czarno-biała stanie się rozwiązaniem, które pokochacie.
Łazienka czarno-biała: czy to nadal wyzwanie?
Połączenie bieli i czerni to dobry trop, dlaczego? Biel to chyba najbardziej popularny kolor w projektowaniu łazienek. Kojarzy się z czystością i świeżością, ponadto optycznie powiększa przestrzeń, co ma duże znaczenie szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, zatem również w łazienkach. Biel stanowi neutralne tło dla różnych materiałów wykończeniowych, wzorów i tekstur. Wprowadza spokój i poczucie harmonii, dlatego często jest stosowana w miejscach przeznaczonych do relaksu.
Czerń jest z kolei kolorem kojarzonym z elegancją, luksusem i wyrafinowaniem. Dodaje wnętrzom klasy, nierzadko sprawdza się też w tworzeniu intymnej, niemal tajemniczej atmosfery. Czerń może być używana do tworzenia dekoracyjnych kontrastów oraz podkreślania elementów wystroju, którym należy się szczególna uwaga.
Połączenie bieli z czernią oferuje szerokie możliwości kreowania przestrzeni – oto kilka projektów – zobaczcie, jak może zmieniać się łazienka czarno-biała. Aby nie było nudno, pokażemy Wam ją w kilku stylach.
Zobacz też: Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem?
Minimalizm w eleganckim wydaniu, czyli łazienka czarno-biała z umiarem
Styl minimalistyczny koncentruje się na prostocie, funkcjonalności i estetyce, doskonale sprawdza się zatem w projektowaniu łazienek. Geometryczne kształty, wąska paleta kolorów i wzorów oraz brak dekoracji to kluczowe cechy takich koncepcji. Ważną rolę odgrywają materiały wysokiej jakości – projektanci często sięgają po kamień, drewno, szkło i metal. Gładkie powierzchnie i subtelne faktury podkreślają nowoczesny charakter wnętrza. Drewniane akcenty wprowadzają ciepło i dodają przytulności. Biel może tu dominować na ścianach i podłogach, podczas gdy czarne akcenty wprowadzimy pod postacią elementów takich jak: rama lustra, uchwyty szafek, oprawy oświetleniowe, grzejnik czy baterie.
Pomysł na aranżację czarno-białej łazienki w tym stylu:
- Na ścianach umieśćmy wielkoformatowe płytki: białe z żyłowaniem – dla wielbicieli marmuru; w odcieniach szarości – dla tych, którzy preferują kamień w bardziej surowej wersji.
- Na podłodze mikro cement lub jasnoszare, gładkie płytki – chodzi o stworzenie jednolitej powierzchni, typowej dla minimalizmu, która jednocześnie nie będzie odciągała wzroku od delikatnego wzoru na ścianach.
- Czarne akcesoria łazienkowe (uchwyty, wieszaki, baterie) i czarne oprawy oświetleniowe.
- Wanna i umywalka w białym kolorze – i o zaoblonych kształtach.
- Duże lustrzane powierzchnie, które optycznie powiększają przestrzeń.
- Kabina prysznicowa z czarnymi elementami konstrukcyjnymi
- Drewno na szafce podumywalkowej i w postaci siedziska – taboretu o prostej formie.
Łazienka czarno-biała glamour
Styl glamour to propozycja dla tych, którzy cenią sobie dekoracyjny wystrój i chcą we własnym domu poczuć się jak w luksusowym hotelu lub w spa. Marmur, granit, szlachetne drewno, szkło i metal o wysokim połysku to elementy, które dodadzą wnętrzu elegancji. Warto postawić na błyszczące powierzchnie i wyszukane detale w kolorze złota lub chromowane.
Co jeszcze sprawdzi się w takim wnętrzu? Szafka z lakierowanego drewna, z delikatnymi zdobieniami i rzeźbionymi uchwytami; konsola lub toaletka z marmurowym blatem; lustro na ścianie z rzeźbioną ramą, lampy zdobione kryształami oraz designerskie pojemniki na kosmetyki. A wszystko na biało-czarnym tle, które wprowadzamy do łazienki na przykład w postaci białych płytek na ścianie i dwukolorowego wzoru na podłodze.
Pomysł na aranżację łazienki w tym stylu:
- Białe płytki ścienne imitujące cegłę – w ten sposób przy okazji nawiążemy do stylu nowojorskiego.
- Armatura w czarnym kolorze i lustro w czarnej ramie.
- Umywalka na konsoli z giętymi, lakierowanymi nogami.
- Połyskujące detale kabiny prysznicowej.
- Wysokie listwy przypodłogowe.
- Siedzisko o ozdobnej formie.
- Na podłodze płytki ułożone w biało-czarny geometryczny wzór.
- Ozdobny grawer lub nadruk na szybie kabiny prysznicowej.
Oswojony styl industrialny: łazienka czarno biała z drewnem i metalem i betonem
Styl ten, wywodzący się z przestrzeni przemysłowych, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się wykorzystaniem surowych materiałów, oszczędnym podejściem do dekoracji i neutralną paletą kolorów. Łazienka w stylu industrialnym, szczególnie w biało-czarnej kolorystyce, stanowi doskonałe połączenie nowoczesności z nutą surowego uroku. Betonowe ściany, metalowe elementy wyposażenia i prostota form tworzą niepowtarzalny klimat.
Meble w stylu industrialnym są przede wszystkim funkcjonalne i często wykonane z metalu lub drewna. Niebagatelną rolę odgrywa tu również oświetlanie – lampa z metalowym kloszem czy wiszące żarówki na kablach w oplocie idealnie dopełniają aranżację.
Łazienka czarno-biała w tym stylu:
- Na podłodze mikrocement w ciemnoszarym kolorze (dla urozmaicenia wystroju można zamiennie zastosować płytki z biało-czarnym wzorem).
- Do wnętrz inspirowanych nowojorskimi loftami i industrialnym designem świetnie będą pasowały otwarte rozwiązania typu walk-in.
- Lustro powieszone na ścianie na skórzanym pasku.
- Czarna armatura i dodatki.
- Metalowy regał lub półki ścienne.
- Lampa sufitowa w metalowym kloszu (może być ażurowy) lub żarówki na kablach.
- Bakelitowe włączniki światła i gniazdka.
Klasyka z nowoczesnym twistem, czyli czarno-biała łazienka ponadczasowa
Połączenie klasyki z nowoczesnością to kolejny sposób na biało-czarną łazienkę. Klasyczne elementy, takie jak frezowane fronty szafek czy ozdobne listwy na ścianach czy suficie mogą być zestawione z nowoczesnymi dodatkami, jak na przykład: minimalistyczna armatura, lustrzane tafle wklejane pomiędzy płytkami na ścianie czy obraz o abstrakcyjnej tematyce.
Łazienka czarno-biała w tym stylu:
- Płytki na podłodze – klasyczna, biało-czarna szachownica.
- Połączenie kolorów na podłodze powtarzamy na ścianie, ale w innej formie – pod postacią dwóch poziomych pasów, które optycznie poszerzą wnętrze.
- W dolnej części ścian białe płytki (lub farba ceramiczna i sztukaterie, tam gdzie ściana nie ma kontaktu z wodą), w górnej – czerń.
- Białe: armatura, miska wc, szafka z umywalką, przycisk wc – umieszczone na tle białej ściany wydają się niemal niewidoczne.
- Podłoga z biało-czarnych płytek w klasyczny wzór szachownicy.
Czarno-biała łazienka w duchu skandi
Styl skandynawski, z jego zamiłowaniem do jasnych przestrzeni i naturalnych materiałów, również świetnie wpisuje się w biało-czarną kolorystykę. Aranżacja takiej łazienki czerpie inspirację z natury – nie może zabraknąć drewna, kamienia i ceramiki. Drewniane szafki, półki, blaty czy dodatki wprowadzą dużo ciepła i przytulności, będą się też doskonale prezentowały na biało-czarnym tle. Materiał ten należy zabezpieczyć przed wilgocią, co zapewni jego trwałość i estetyczny wygląd przez długi czas.
Biało-czarna łazienka w stylu skandynawskim powinna być wypełniona światłem – najlepiej naturalnym. A jeśli nie mamy do dyspozycji okna w takim wnętrzu, postarajmy się o większą liczbę punktów oświetleniowych oraz duże lustro, które dodatkowo rozświetli przestrzeń.
Łazienka czarno-biała w duchu skandi:
- Brodzik podpłytkowy z odpływem liniowym, który pozwoli na zlicowanie strefy prysznica z pozostałą powierzchnią podłogi w łazience.
- Oszczędność formy – kabina prysznicowa o minimalistycznej formie
- Drewniana wisząca szafka podumywalkowa – alternatywnie umywalka na konsoli z drewna, przypominającej modne skandynawskie biurka.
- Podłoga w jasnym kolorze – optycznie powiększy wnętrze.
- Biel i czerń na ścianach w postaci dużych powierzchni koloru, a jeśli planujemy drobniejszy biało-czarny wzór, niech pojawi się jako dekoracyjny akcent na ścianie pod prysznicem lub przy wannie.
- Tekstylia w szarych kolorach (ręczniki, dywanik, zasłony w przypadku okna).
- Siedzisko w postaci oszlifowanego pieńka.
Łazienka czarno-biała i eklektyzm
Czasem można zgubić się w natłoku aranżacyjnych inspiracji – wtedy z pomocą przyjdzie eklektyzm, który umożliwia swobodne zestawianie elementów przynależących do różnych stylów aranżacyjnych.
W eklektycznej łazience można pozwolić sobie na więcej, ponieważ naszej kreatywności nie ograniczają sztywne ramy jednej estetyki. Nawet nieduża przestrzeń może stać się polem do realizacji pomysłów, które do tej pory były odkładane na bok. A jeśli przed zastosowaniem tego stylu powstrzymuje nas obawa przed przytłoczeniem wnętrza i chaosem – zastosujmy biel i czerń. Spięcie całej aranżacji za pomocą dwukolorowej klamry zaprowadzi tak pożądany w łazience ład, nie pozbawiając jej przy tym dekoracyjności.
Łazienka czarno-biała eklektyczna – wskazówki:
- Szare płytki podłogowe, lustro i szyba prysznicowa w czarnych metalowych ramach – zapożyczone ze stylu industrialnego.
- Biała zabudowa meblowa na wymiar z gładkimi frontami, bez tradycyjnych uchwytów – inspiracja minimalizmem.
- Czarna lakierowana szafka podumywalkowa i biało-czarna mozaika na ścianie pod prysznicem – nawiązujące do dekoracyjności stylu glamour.
- Okrągła deszczownica w czarnym kolorze – retro detal idealnie pasujący do aranżacji strefy prysznicowej.
- Drewniane wykończenie zabudowy meblowej, drewniane półka i krzesło – element natury i ciepła na wzór wnętrz skandynawskich.
Łazienka czarno-biała jakie dodatki
Czarno-biała łazienka jest elegancka i ponadczasowa, ale odpowiednio dobrane dodatki mogą nadać jej indywidualny charakter i wprowadzić odrobinę ciepła. Po pierwsze, dodanie kolorowych akcentów ożywi monochromatyczną łazienkę i doda jej wyrazu. Możemy wybrać np. ręczniki w intensywnych kolorach, takich jak czerwony, turkusowy, zieleń czy żółty. Podobnie, kolorowe akcesoria na mydło i płyny mogą być subtelnym, ale skutecznym sposobem na wprowadzenie koloru. Dywanik łazienkowy i zasłona prysznicowa w kontrastowych barwach mogą całkowicie odmienić wygląd łazienki. Warto też postawić na elementy naturalne, które dodadzą ciepła i przytulności: rośliny doniczkowe oraz drewniane akcesoria, jak koszyki, półki, a nawet deski sedesowe, wykonane z drewna.
Inną opcją w dodatkach do rozważenia są metaliczne akcenty, które dodadzą łazience blasku i nowoczesności. Można wprowadzić:
- chromowane akcesoria – wieszaki na ręczniki, uchwyty, ramy luster wykonane z chromu,
- miedziane i złote detale – baterie, uchwyty czy ramki na zdjęcia w kolorze miedzi lub złota dodadzą luksusu.
Ciekawym rozwiązaniem będą również wzory. Akcentowa ściana lub podłoga z wzorzystych płytek może stać się centralnym punktem łazienki. Teksturowane materiały, jak dywaniki, ręczniki i zasłony z różnymi teksturami również dobrze wpiszą się w czarno-białe zestawienia. Podobnie jak dekoracyjne elementy, takie jak obrazy i plakaty (mogą także być w czarno-białych ramkach), a także świece. Na zakończenie warto także wprowadzić funkcjonalne dodatki, które również mogą pełnić rolę dekoracyjną:
- Kosze i pojemniki: stylowe kosze na pranie, pojemniki na kosmetyki;
- Lustra: duże lustro lub lustro z ciekawą ramą może optycznie powiększyć przestrzeń i dodać jej elegancji.
Pamiętaj, aby dodatki dobierać zgodnie z ogólnym stylem łazienki oraz własnymi upodobaniami. Czarno-biała baza jest na tyle uniwersalna, że można do niej dopasować wiele różnych stylów i kolorów, tworząc przy tym unikalną i osobistą przestrzeń.
Łazienka czarno-biała to eleganckie i ponadczasowe rozwiązanie, które można dostosować do różnych stylów aranżacyjnych. Od minimalistycznej elegancji, przez skandynawską prostotę, po luksusowy glamour – kontrast bieli i czerni pozwala na stworzenie wnętrza o wyjątkowym charakterze. Wybór odpowiednich materiałów, dodatków i akcesoriów pozwoli na realizację wymarzonej aranżacji.
Więcej treści o łazience znajdziesz tutaj.
Fot.: Radaway