COŚ WIĘCEJ to klub w piekarni, czy piekarnia w klubie? To połącznie dwóch energii. Dnia i nocy, wody i słońca.
Żywa Wyspa Młyńska
Klubopiekarnia Woda znajduje się w dawnej kotłowni na terenie zabytkowego kompleksu Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. To żywy punkt miasta i miejsce spotkań.
Wszędzie woda
Wyspa Młyńska z każdej strony jest otoczona wodą. To znane miejsce, które przyciąga mieszkańców wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi przez miasto Bydgoszcz. Oprócz funkcji rekreacyjnej wyspa młyńska jest ściśle związana z transportem wodnym zboża i produkcją mąki. Zależało nam na tym, żeby podkreślić to znaczenie we wnętrzu. Dlatego zdecydowaliśmy się na totalny zabieg kolorystyczny. Posadzka, bar i wyposażenie w kolorze kobaltowym sprawiają, że woda dosłownie wlewa się do środka. Lokal dzieli na pół opływowy, kobaltowy bar, kierunkuje sposób poruszania się klientów. Każdy wpływa swobodnie do środka, a potem wypływa razem z nurtem. Układ i nurt nie pozwala na nagły skręt do części technologicznej, kierunek poruszania się jest naturalny tak jak naturalnie porusza się woda.
Budynek
Kompleks Młynów Rothera składa się z budynku spichlerza zbożowego, mącznego oraz części środkowej, w której zlokalizowany był historycznie młyn. Tam też odbywała się produkcja mąki, czyli mielenie, chłodzenie, odsiewanie, pakowanie a następnie transport gotowego produktu do spichlerza mącznego. Na każdym piętrze odbywały się inne procesy produkcyjne przy użyciu nowoczesnych maszyn. Do mielenia używano kamieni młyńskich z charakterystycznymi żłobieniami. Zmielone zboże transportowano na piętro 3, gdzie urządzenia zwane Hopper-boy rozprowadzały świeżo zmieloną mąkę w celu jej schłodzenia. Hopper-boy rysowały na podłodze koliste, grabione kształty. Następnie produkt trafiał na drugie piętro aby został odsiany na mąkę, śrutę i otręby w stalowych bolterach. Ostatnim procesem było pakowanie i odbywało się na parterze, gdzie następnie mąka trafiała do spichlerza mącznego. Technologia młyna tworzy bardzo dobrze działającą maszynę.
Produkcja we wnętrzu
Skoro produkcja jest tak ważnym aspektem miejsca nie sposób było nie wyróżnić jej w projekcie. Po wejściu do lokalu od razu widać wyraźny podział wnętrza na część dostępną dla klienta i część technologiczną. Otwarta kuchnia, sprzęty, elementy stalowe nawiązują do maszyn używanych w produkcji mąki, a wyraźne pionowe żłobienia w strukturze tynku przywołują na myśl skojarzenia z kamieniem młyńskim i śladami zmielonego zboża rozprowadzonego przez maszyny typu hopper-boy. Dzięki otwartej technologii klient doświadcza wypieku na każdym etapie produkcji.
Za dnia piekarnia, a nocą klub
W lokalu przeważają dwa przeciwstawne kolory czyli kobalt i pomarańcz. Kobalt kojarzy się z wodą, surowością, technologią produkcji mąki, przepływem. Za dnia miejsce funkcjonuje jako piekarnia. To jasne techniczne miejsce z przeważającym chłodnym kolorem, przełamanym przez wypieki na półkach oraz ciepły pomarańcz.
Zzmienne kolory
Pomarańcz symbolizuje zachodzące słońce, rozpoczęcie wieczoru, zabawę, ciepło i słodycz. Wieczorem, wraz z zachodem słońca lokal zmienia swoją funkcję i staje się klubem. Przeważają ciepłe światła, więc zimny kobalt zmienia swój kolor, tak jak zmienia się powierzchnia wody na tle zachodzącego słońca.