Po dobrze przyjętym lokalu Popolare w Warszawie, inwestorzy Karol Szafraniec i Bartosz Serdakowski-Goldstein postanowili zaprosić odpowiedzialnych za niego architektów z biura Sojka & Wojciechowski do zaprojektowania lokalu w Łodzi w wyjątkowej inwestycji Fuzja przy Tymienieckiego 5/7.
Od jakiegoś czasu dawna elektrownia Karola Scheiblera jest przywracana do życia za sprawą inwestycji Echo Investment, według projektu architektów z Medusa Group. Dawne przemysłowe budynki są pieczołowicie restaurowane, a wokół nich powstaje nowe osiedle. W jednym z historycznych budynków znalazło się miejsce dla restauracji Sartoria. Lokal zlokalizowany jest na dwóch kondygnacjach i ma ponad 350 metrów przestrzeni użytkowej.
W podobny sposób, jak w przypadku wcześniejszej realizacji, architekci postanowili stworzyć miejsce, które swoim wyglądem będzie nawiązywać do pogodnej natury Włoch, przełamując surowy postindustrialny charakter budynku. W samym projekcie znalazło się bezpośrednie nawiązanie do nazwy miejsca – Sartoria oznacza krawiectwo. Parter restauracji otacza czerwony neon, który z jednej strony nawinięty jest na widelec niczym włoski makaron, a na drugim końcu lokalu nakręcony jest na krawiecką szpulkę. Ten motyw nici / makaronu przewija się również na klatce schodowej i na piętrze w postaci malunków i instalacji z wyciętej laserowo blachy. To właśnie blaszane, lekkie elementy, nałożone na oryginalną, oczyszczoną cegłę i mocowane do jej spoin, pozwoliły twórcom przestrzeni uporać się z głównym problemem jakim był absolutny zakaz ingerowania w oryginalne ściany budynku.
Wszystkie nowo powstałe ściany w budynku zostały obłożone drobnymi kolorowymi płytkami według zaprojektowanego przez architektów wzoru. Wzór ten pojawia się również na centralnym stole jako element spinający wszystkie przestrzenie w lokalu. Kolory te zostały też „zsamplowane” i powtarzają się we wnętrzu na elementach wyposażenia (stołach, kanapach, tapicerce itd.) tworząc spójną całość.
Poza rzucającym się w oczy motywem nici, we wnętrzu restauracji odnaleźć można kilka smaczków nawiązujących do krawiectwa, takich jak lampy dekoracyjne na stolikach zaprojektowane w kształcie szpuli, czy lampy w kształcie wieszaków na piętrze, wykonane wspólnie z artystą Vladem Oganovem.
Po raz kolejny zaprojektowany z dbałością o najmniejsze detale lokal pozwolił stworzyć miejsce z włoską kuchnią, jakiego w Łodzi jeszcze nie było.
Galeria zdjęć
Autorzy projektu: Sojka&Wojciechowski, Mikołaj Wojciechowski, Maciek Granecki, Konrad Sojka
Fot: Maja Bułkowska
oprac. na podst.: mat. prasowe Sojka&Wojciechowski