Co dzieje się, gdy dochodzi do ścisłej współpracy między architektem a mistrzem cukiernictwa? Oto powstaje przestrzeń, która łączy w sobie śmiałość, niekonwencjonalne eksperymenty oraz oryginalność. W samym sercu gdańskiego Śródmieścia, tuż przy słynnej fontannie Neptuna, powstało DOBLE – miejsce, które przyciąga zarówno miłośników designu, jak i fanów kulinarnych eksperymentów.
Historyczny koncept, czyli odwaga poprzez kontrast
DOBLE to kameralna przestrzeń o powierzchni 75 m². To barwne wnętrze spod kreski Jana Sikory z Sikora Wnętrza łączy w sobie odwagę artystyczną, pozwalając sobie na eksperymenty z formą i kolorem oraz subtelne nawiązania do klasyki. Celem architekta było stworzenie miejsca odważnego, eksperymentalnego, które kontrastuje z historycznym charakterem Gdańska.

DOBLE to przestrzeń, która intryguje już od pierwszego kroku. Geometryczne formy na suficie, w tym stożki, półkule i łuki, tworzą dynamiczną kompozycję przypominającą współczesną rzeźbę.
– Wyobraziłem sobie, że jestem rzeźbiarzem i na bieżąco tworzę geometryczną kompozycję na suficie niczym wspaniały Kurt Schwitters – opowiada Jan Sikora, nawiązując do swoich doświadczeń z przeszłości. – Przypomniałem sobie jak ponad 20 lat temu z wybitnym architektem Andrzejem Kikowskim budowaliśmy dynamiczne światy z kartonu i za pomocą pistoletu z klejem. To powrót do przeszłości i przełamanie znaczenia projektu w projektowaniu wnętrz. Tym razem miało go nie być – każdego dnia na budowie rzeźbiłem formy z wyobraźni, komponowałem sufit niczym antyczną przedziwną rzeźbę. To duża satysfakcja bliska tworzeniu tymczasowej sztuki jaką są desery podawane w tym miejscu – dodaje.

Inspiracją było to, co jest serwowane w lokalu – desery. Wnętrze jest lekkie i wysmakowane, choć daleko mu do nadmiaru lukru. Minimalizm i fantazyjność sufitu zostały skontrastowane z klasycznymi akcentami, takimi jak jodełka francuska na podłodze, listwy przysufitowe czy rzeźbione nogi stołów. Te elementy uziemiają koncepcję i współgrają z krzesłami o tradycyjnych plecionych oparciach.

Gra w kolor
Całe wnętrze skrywa intensywna żółć – to kolejne nawiązanie, tym razem do greckiego słońca oraz idei budowania wyjątkowej atmosfery.
– Spędziliśmy wiele godzin na dyskusjach i w końcu powstało wnętrze żółte i bardzo odważne – wspomina Sikora.
Idąc dalej, to sufit stał się punktem, wokół którego zbudowano całą aranżację. Formy przypominają rożki oraz wafle… Meble, choć skromne w formie, idealnie uzupełniają kompozycję, nie odciągając uwagi od głównego bohatera przestrzeni.

Oświetlenie w DOBLE odgrywa kluczową rolę, podkreślając unikalny charakter wnętrza. Architekt postawił na rozwiązania, które łączą funkcjonalność z estetyką. W przestrzeni dominują dwa typy oświetlenia: szynoprzewody oraz lampy wiszące w kształcie kul nad ladą, stanowiące subtelny kontrast dla geometrycznego sufitu, a zarazem dodające wnętrzu lekkości i delikatności.
Współpraca i eksperyment – klucz do sukcesu
DOBLE powstało dzięki ścisłej współpracy między architektem a mistrzem cukiernictwa, Wojciechem Rzepeckim. Razem stworzyli przestrzeń, która łączy w sobie śmiałość, niekonwencjonalne eksperymenty oraz oryginalność.
– Od początku chcieliśmy wspólnie eksperymentować, cieszyć się nieoczywistymi skojarzeniami” – podkreśla Sikora. – Bez Wojtka to miejsce nie byłoby takie samo: jest idealną osobą, by przebijać balonik ciężkiej cukierniczo-kawiarnianej atmosfery. Daje miejscu niezwykłą dawkę życzliwości i oryginalności. Ale także dba o to, by produkt był kunsztowny – szuka nowej definicji smaku i elegancji – dodaje Sikora.
Projekt wnętrza to doskonały przykład, że odważne decyzje mogą przynieść spektakularne efekty. DOBLE przyciąga turystów, celebrytów i influencerów, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie Gdańska.
W aranżacji wykorzystano różnorodne materiały, które podkreślają eklektyczny charakter przestrzeni. Matowa żółta farba, winylowa podłoga, ceramiczne kafle oraz naturalne dębowe drewno tworzą spójną całość. Dodatkowo, opalizujące szkło i metalowe detale nadają wnętrzu nowoczesny charakter.
DOBLE udowadnia, że wnętrze może być czymś więcej niż tylko tłem dla kulinarnych doznań – to pełnoprawne dzieło sztuki, gdzie każdy detal ma znaczenie, a odwaga w projektowaniu otwiera drogę do sukcesu.
Galeria zdjęć
























Fot. Tom Kurek
oprac. na podst.: mat. prasowe Sikora Wnętrza
Inne ciekawe eventy

Targi Furnitech 2025 – Innowacje, Technologie i Biznes w Przemyśle Meblarskim

Boston Design Week 2025

Międzynarodowe Targi Architektury i Projektowania Wnętrz KIAF 2025 – Gdańsk
