Ideą nowej restauracji w Atenach, ulokowanej w centralnej dzielnicy greckiej stolicy, Koukaki było stworzenie miejsca, które nie tylko serwowałoby posiłki. Gallina, najnowsze wnętrze autorstwa wielokrotnie nagradzanego studia Objects of Common Interest i biura architektonicznego LOT, umiejętnie łączy sztukę, design i kulinaria, tak bliskie właścicielowi. Zaglądamy do środka!
W ten sposób Gallina stała się platformą, która pozwala właścicielowi i kolekcjonerowi, Philipposowi Tsangridesowi, dzielić się z innymi swoją artystyczną wizją, doświadczeniami z podróży, estetyką, wrażliwością i kulturą kulinarną.
Restauracja, mająca 105 m2 może pomieścić 38 osób. Główna jadalnia z wysokim sufitem znajduje się na parterze, zaś część bankietowa przy wejściu połączona została z wykonanymi na zamówienie marmurowymi stołami i krzesłami wraz z barem i otwartą kuchnią z tyłu.
Na pierwszy rzut oka, materiałem, który wydaje się dominować w przestrzeni, jest drewno, które nadaje przestrzeni przytulny i intymny charakter. Rozglądając się po wnętrzu, zdajemy sobie jednak sprawę, że zastosowano w niej także różne, nieco bardziej brutalistyczne materiały, a stal nierdzewna i marmur zostały płynnie wchłonięte przez miękkość drewna.
Dla kolekcjonera i właściciela restauracji celem przy kreowaniu przestrzeni było połączenie wykwintnej sztuki i designu ze smacznym jedzeniem i pysznym winem. Krzesła zaprojektowane przez studio projektowe Objects of Common Interest to kompozycja stali nierdzewnej i żelowych wypełnień, przekładających się miękką i zaskakującą fakturę. Miękki, ale wytrzymały żel to materiał, z którego uwielbiają korzystać projektanci z Objects of Common Interest i można go również spotkać przy kultowych stołkach z metamorficznych skał.
Centralnym punktem restauracji jest wysublimowana, niestandardowa kolumna świetlna, która sięga sufitu – została stworzona przez tych samych projektantów. Przyciąga wzrok ze wszystkich stron, nawet z zewnątrz restauracji. Przed wspomnianą kolumną, ścianę zdobią ręcznie tkany gobeliny z wełny i jedwabiu autorstwa uznanego artysty, Jannisa Varelasa. Mnogość kolorów i dbałość o szczegóły sprawiają, że jest to centralny element przestrzeni. Połączenie tych dwóch elementów podkreśla poczucie ciepła i komfortu w przestrzeni, które uzupełnione jest także i przez oświetlenie całego otoczenia. Map Design Studio starannie dobrało oświetlenie tej przestrzeni; mniejsze oprawy wiszące firmy On.entropy i kinkiety ścienne zaprojektowane przez Charlotte Perriand tworzą klimatyczne wnętrze. Podłoga natomiast pokryta jest mozaiką, wykonaną z różnych kawałków greckiego marmuru i ceramicznymi płytkami, które powstały na zamówienie dzięki artyście, Vasilisowi Papageorgiou.
Schody ze stali nierdzewnej z tyłu budują geometrię przestrzeni i prowadzą gościa w kierunku bardziej zacisznej antresoli, gdzie można ruszyć w podróż degustacyjną. Centralnym elementem przestrzeni są drewniane ścianki ekspozycyjne z bogatą kolekcją win. Tego skosztować można również w piwnicy. Schodząc po schodach, pomieszczenie sprawia wrażenie wejścia do drewnianego tunelu oświetlonego świetlówką, co stanowi kontynuację kolumny na parterze.
Jak Wam się podoba?
Galeria zdjęć
Baza produktów
Inne ciekawe eventy

Międzynarodowe Targi Architektury i Projektowania Wnętrz KIAF 2025 – Kraków

Boston Design Week 2025

Śląska Rzecz 2024
