Wnętrzarskie podsumowanie roku 2022 i trendy 2023. We wnętrzach funkcjonalność, harmonia i naturalne materiały
Przełom grudnia i stycznia to najlepszy czas na podsumowania. Jakie trendy wnętrzarskie 2022 królowały we wnętrzach i które z nich jeszcze większą popularność zdobędą w tym roku? Oto skrót trendów w aranżacji wnętrz, naprawdę w pigułce.
Najmodniejsze style wnętrzarskie – ku przytulności w aranżacji wnętrz
W stronę natury
Najnowsze trendy wnętrzarskie to te, które nawiązują do natury (tu fokus na naturalne materiały) i tworzą przytulną atmosferę. Materiały we wnętrzach także muszą być naturalne, stąd obecność drewna, czy kamieni. Niesłabnącą popularnością cieszą się też rośliny, wprowadzające do wnętrza spokój i możliwość bycia blisko natury, nawet jeśli do urządzenia mamy nie tylko dom z ogrodem, ale mieszkanie.

Funkcjonalne wnętrza pełne naturalnych materiałów i odniesień do natury zawsze będą modne
Nie jest też niespodzianką, że cenimy wnętrza, które są funkcjonalne. Rok 2022 przyniósł już pewne trendy, które rozwiną się w najbliższym czasie.
Zobacz też: Style wnętrzarskie 2023: które z nich zobaczymy we wnętrzach?
Nowe style wnętrzarskie: funkcjonalny eklektyzm
Styl wnętrza? Najlepszy będzie ten, który jest po prostu nasz. Bo choć styl retro, industrialny, minimalizm, a nawet styl japandi to nadal dobre tropy, to możemy zobaczyć je w zupełnie nowej odsłonie. Odświeżone trendy wnętrzarskie mają zupełnie nowe wcielenia: najciekawsze są te projekty, w których nie widać na pierwszy rzut oka stylów w czystej postaci. Rządzi indywidualizm, czego wyrazem jest fakt, że widzimy meble w nietypowych formach i kolorach (znacznie wykraczające poza zachowawczy beż), geometryczne wzory, lampy z kulistym kloszem, blaty ozdobione drogimi kamieniami, a całość uzupełniają elementy zaczerpnięte z różnych epok i znalezione na pchlich targach. Nadal mile widziane są meble modułowe i zaskakujące ozdoby. Oto przepis na oryginalne wnętrze, w którym nie boimy się oryginalnych mebli i jesteśmy w stanie postawić na dobre materiały.
Ekologia we wnętrzach: fokus na materiały
To właśnie nowe materiały są czymś, co wkrótce docenimy jeszcze bardziej. Trendy wnętrzarskie są obecnie blisko tego, co eko. Surowcami stają się odpady. Do wnętrz trafiają już lampy wykonane z butelek PET, blaty stołów wykonane ze starych telewizyjnych i komputerowych ekranów, poduszki z wypełnieniem z powtórnie wykorzystanego poliestru, czy dodatki ze szkła pochodzącego z recyklingu. Także i tkaniny kanap są recyklingowane, a większość nowoczesnych mebli możemy dziś bez problemu rozebrać na części i oddać do ponownego przetworzenia. Przykładów ekowyposażenia zatem nie brak.

Recykling we wnętrzach
Funkcjonalność w minimalistycznym wnętrzu
Wnętrza są po to, by w nich odpoczywać. Nadal doceniamy minimalistyczny design, który wpisywał się w trendy wnętrzarskie 2022, a który w ostatnich latach zdecydowanie wiedzie prym, jeśli chodzi o sposób wystroju wnętrz. Minimalizm rozumiemy już jednak w nieco innych kategoriach – nie tylko ukrycia wszystkiego, co zbędne. To przede wszystkim świadoma konsumpcja i kupowanie tego, co niezbędne. To, co jednak jeszcze ważniejsze to jego funkcje w przestrzeni.

Minimalizm. Nadal ma się świetnie, zwłaszcza jeśli idzie w parze z użytecznością rozwiązań wprowadzanych do wnętrza
Kolor. Pastele, szarości i mocne akcenty
Kolory? Blisko natury. Drewno, gliniana szarość, kolor jasnozielony ( w wydaniu takim jak: jasna oliwka, łagodny eukaliptus i delikatna mięta), rudy, czy beż to tropy, które nadal pasują, gdy chcemy urządzić modne mieszkanie. Widzieliśmy też wnętrza w innym wydaniu, np. z modnym akcentem kolorystycznym zakładającym jaskrawe barwy, np. w postaci ściany wykonanej z płytek z turkusową nutą, czy żyłowaniem.

Stonowany kolor czy…

Mocny akcent – trendy wnętrzarskie dają dużą dozę swobody
Meble i dodatki w modnych wnętrzach: trendy wnętrzarskie na 2023
Meble w nietypowych formach
Pokochaliśmy meble modułowe, mające obłe kształty. Aranżacje mieszkań w 2022 roku były w znacznym stopniu oparte na delikatności i łagodności. Tę zasadę warto zastosować nie tylko przy wyborze mebli, ale również podczas kompletowania dekoracji. W zachowaniu harmonii pomoże jeszcze jedno: jeśli decydujemy się na obłe kształty niech ma je każde pomieszczenie.
Jestem pewna, że część zobaczymy i w tegorocznym designie. Unikamy przetworzonych materiałów, a prym wiodą tkaniny w obiciu z naturalnych materiałów. Całość uzupełniają dekoracje i akcesoria: przedmioty handmade i rękodzieło. Sposób kompletowania dekoracji czy postępowanie w wyborze mebli zakłada całkowitą dowolność, ale to co widać, to stawianie na lokalnych rzemieślników.
Królują nadal meble i dekoracje o obłych kształtach – brak ostrych kątów to trendy, który najprawdopodobniej zostanie z nami na dłużej. Dlatego lampy ze standardowym abażurem póki co zostają zastąpione przez te o kulistej formie.
Targi designu – zobaczyliśmy trendy wnętrzarskie 2022 i 2023
Targi wnętrzarskie na dobre powróciły do kształtu i rozmiaru sprzed pandemii. Zachwyciły zwłaszcza Mediolan, Paryż i Bolonia, gdzie projektanci prezentowali swoje najnowsze pomysły. To tam, w kolebce, w której rodzą się trendy widzieliśmy to, co trafi do wnętrz w tym roku. To, co jednak wyróżnia design to jego płynność.
Zobacz także: Targi w Bolonii ujawniają trendy łazienkowe 2023. Tak urządzimy nasze łazienki!
Wypada zauważyć, że dziś w sposobach aranżacji wnętrz nie widać mocnych odcięć i negacji pewnych sposobów urządzania wnętrz, ale twórcze przejście pomiędzy wieloma stylami, z których wybierzemy to, co najlepsze.
Inne ciekawe eventy

Salone del Mobile 2025

Boston Design Week 2025

XII edycja konkursu Kształtowanie Przestrzeni
