Różne odcienie niebieskiego, marynistyczne dekoracje, tekstylia w biało-niebieskie pasy czy piaskowe meble przywołujące na myśl kolory plaży. Czym charakteryzuje się przestrzeń w stylu marynistycznym i jak urządzić wnętrze w stylu morskim?
Zapach plaży, szum morza i krzyk mew. Oto klimat rodem z kurortów, który stworzą nam morskie dekoracje i meble, jakie znamy z wczasowych ośrodków. Jak wprowadzić styl marynistyczny do wnętrza? Posłuchajcie morskich opowieści!
Myśląc o wnętrzach utrzymanych w stylu nadmorskim widzimy na ogół hotele. Na pierwszy plan inspiracje spod szyldu wypoczynku i morskiej bryzy kierują nas do kurortów, w których dominują jasne meble i akcesoria, które nawiązują do ich otoczenia, np. talerze w kształcie muszli. Prawdą jest, że w nadmorskim stylu możesz zaaranżować każde pomieszczenie w mieszkaniu, niezależnie od tego, czy stawiamy na minimalizm, czy sporą ilość mebli oraz barwnych akcesoriów, a morski klimat będzie jednym ze styli wnętrza.
Wnętrze w stylu morskim doceni każdy, kto marynistyczne dekoracje zwozi ze wszystkich zakątków świata. Salon na pewno nabierze charakteru, gdy poza pamiątkami z podróży, znajdą się w nim stoliki z surowego drewna, czy tkaniny z naturalnych materiałów.
Kolory w stylu marynistycznym: spójność całości
Dobrym pomysłem będzie bazowanie na kolorach kojarzonych z klimatem nadmorskim: najlepiej sprawdzą się biały, błękit lub niebieski i akcenty czerwieni, które je przełamią. Białe, beżowe lub szare ściany idealnie pasują do omawianego stylu. Przed dokuczliwym upałem najlepiej skryć się w pokoju klimatyzowanym albo… w zimnych kolorach, więc gamę barw rozszerzamy o kilka jakby spranych czy spłowiałych niebieskości i szarości, zestawiając je ze złamaną bielą. We wnętrzach dominują też pasy – dobrze zagrają tu zasłony i poduszki w biało-granatowe paski. To one królują we w stylu marinistycznym (czy jak kto woli: stylu marynarskim).
Morski klimat i naturalne materiały
Jak materiał, to naturalny! Wysokiej jakości naturalne materiały otulają zwykle hotelowe pokoje. Niech i tak samo będzie w domu. Meble z litego drewna świetnie czują się w nadmorskich wnętrzach. Zwłaszcza te wykonane z drewna egzotycznego z elementami plecionki z trzciny lub rattanu. Kolonialne echa (dziś nazywamy ten styl „boho”) można dostrzec w trzyczęściowym parawanie, który dyskretnie wysłania aneks kuchenny oraz w krzesłach z wyplatanymi z trawy morskiej siedziskami. Nawet błękitne komody, w których goście przechowują odzież, wykończone są rattanowymi ekranami, dzięki którym nabierają lekkości, ich prosta forma dostaje stylowego pstryczka. Plecionki na meblach uzupełnia dywan z trawy morskiej.
Łazienka w stylu marinistycznym
Urządzając łazienkę w stylu marynistycznym, nie zapomnij również o dodatkach zaprojektowanych z wikliny, rafii, rattanu czy trawy morskiej. Takie wyplatane, odpowiednio zaimpregnowane dodatki będą świetnymi łazienkowymi pomocnikami i wprowadzą do wnętrza iście morską atmosferę. Całość aranżacji nie musi być skomplikowana: czasem wystarczy kupić marynistyczne tkaniny , takie jak ręczniki, zasłonę prysznicową czy dywanik. Oprócz tego postaw na ozdoby marynistyczne – dekoracyjną mydelniczkę, pojemnik na kosmetyki, słoiki na łazienkowe drobiazgi.
Oświetlenie we wnętrzu w nadmorskim stylu
Oświetlenie we wnętrzu w nadmorskim stylu często jest jasne, naturalne, ale i funkcjonalne. Jasne kolory ścian i mebli pięknie odbijają światło, dając wrażenie przestrzeni i lekkości. Okna w tym stylu najlepiej, by były duże – ich rolą jest wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła do wnętrza. Poza tym, warto stosować pewne triki. Lampa wisząca o białym lub jasnym kloszu może optycznie powiększyć pomieszczenie. Lampki stołowe z białymi lub pastelowymi abażurami dodają zaś przytulności i ciepła. Dodatkowe oświetlenie, takie jak lampki LED pod szafkami czy w lustrach, mogą dodatkowo rozjaśnić wnętrze. Warto wybrać oświetlenie klasyczne np. w kształcie odsłoniętych żarówek czy kinkietów niczym na statkach, ale i stylizowane: jak lampy z motywem kompasu lub latarni morskiej. Jedno jest pewne: nic nie stoi na przeszkodzie, by oświetlenie nawiązywało do motywów marinistycznych – idealne wpisze się w nadmorski styl życia.
Warto postawić na dodatki
Cudownie swobodna atmosfera, która panuje zwykle w hotelach, to nie tylko zasługa mebli.
Lampy też są mile widziane. Wyobraźmy sobie lampy sufitowe kołyszące się na wietrze. Plecionki abażurów rzucają wokół magiczne cienie, a samo światło jest dyskretne i nastrojowe. W pokojach dostrzeżemy również lampy stołowe (artystyczne, białe z abażurem ozdobionym delikatną grafiką przedstawiającą profil kobiety) oraz metalowe nocne lampki w prostym, klasycznym kształcie. Na półce, biurku, komodzie stoi ceramika, dobrana tak, by kolorystycznie nawiązywała do tekstyliów – poduszek, kapy na łóżko, zasłon. Paleta barw oscyluje pomiędzy odcieniem złotego piasku plaży, zasnutego chmurami nieba i grzbietów fal, gdy morze staje się niespokojne. Stonowane wnętrze dynamizują wzorzyste poduszki w paski i kolorowe geometryczne figury. Dodatki, które możesz umieścić w pokojach to również statki, koła lub kompasy, ale w formie figurek. Ponadto możesz postawić na piękny duży zegar, lampę obwiązaną grubym szarym sznurem czy nawet dywan marynistyczny.
Dekoracje marynistyczne
Nic tak nie ożywia pomieszczenia, jak małe i duże ozdoby upiększające dane wnętrze. Dekoracje marynistyczne pełnią istotną funkcję, ponieważ dzięki nim już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, jaki styl zagościł do pokoju.
Najpopularniejsze dekoracje to: lampiony na świece, ozdobne wiosła na ścianę, drewniane skrzynie czy nawet koła sterowe. Liny, sznurki, sieci – zarówno surowe, jak i barwione na biało albo na różne odcienie koloru niebieskiego, to podstawa każdego DIY spod znaku stylu marynistycznego! Ramki z wzorami węzłów marynarskich lub okrągłe ramki na zdjęcia przypominające bulaje, odnajdą się również w łazience jako okrągłe lustra nad umywalkami. Miłośnikom natury i klimatu znad morza polecamy kolekcje kamieni lub muszli, np. w dużych szklanych słojach, kawał drewna wysmaganego wiatrem, przywieziony z urlopu, albo kilka rozgwiazd na ścianach.