Natura towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jak pokazują wyniki najnowszych badań, ma na niego zbawienny wpływ również i dziś, zwłaszcza w miejscu pracy. Dlatego też czas ponownie zwrócić się ku projektowaniu w zgodzie z naturą.
Kreując zdrową przestrzeń do życia
Prawie 60% powierzchni biurowych na świecie jest pozbawiona naturalnej zieleni, jak czytamy w raporcie The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace. Tymczasem, za sprawą roślin, przestrzeń biurową można zmienić niezwykle łatwo. I dobrze byłoby, gdyby uwzględniono je już na początkowym etapie procesu projektowego.
Zdrowsi i bardziej wydajni, czyli co potrafią rośliny
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Exeter pokazują, że osoby, które pracują wśród zieleni są o 15% bardziej wydajne, kreatywne i zmotywowane od tych, które nie mają roślin pod ręką. Poza tym – to samo zdrowie! Szacuje się, że w pokoju wyposażonym w odpowiednią ilość roślinności liczba kolonii bakteryjnych jest mniejsza o 60%. Notuje się także redukcję bólów głowy o 24% i zmniejszoną ilość podrażnień oczu o 52%.
Dzięki transpiracji rośliny doniczkowe podnoszą wilgotność powietrza, która w budynkach z ogrzewaniem centralnym i podłogowym, często spada poniżej krytycznego poziomu. Oprócz tego, w trakcie intensywnej pracy przy ekranach monitora zwykle zaleca się, aby regularnie odwracać od niego wzrok i spoglądać na zieleń w oddali.
Rośliny wzbogacają wizualnie przestrzeń, podnoszą krzywą wrażeń przy poruszaniu się po biurze, ale też… sprawiają, że przestrzeń biurową odbieramy znacznie pozytywnej.
Przepis na zielony design
Podobno już trzy rośliny doniczkowe wystarczą, by znacznie poprawić samopoczucie pracowników i jakość powietrza w biurze. By przestrzeń była zdrowsza, można użyć dowolnych roślin. Ważne, aby wybrane gatunki wytrzymały trudne warunki biurowe. Najlepsze do takiego środowiska są: Palma Areca, Sansewieria oraz różnego rodzaju Filodendrony.
Strefy zielone, czyli patrz i odpoczywaj
Jakie są jednak najlepsze miejsca na zorganizowanie stref zieleni? Po pierwsze, można zorganizować je we wspólnej strefie pracy po to, aby poprawić klimat wewnętrzny i atrakcyjność wizualną miejsca pracy. Strefy socjalne i networkingowe także są miejscami, gdzie kumulowanie roślin powinno być przeprowadzone bardziej kompleksowo. Zielone ściany jak i podwieszane pod sufitem donice z filodendronami czy bluszczem są dobrym rozwiązaniem by stworzyć biurową dżunglę. W takiej zielonej oazie pracownik może odpocząć i zrelaksować się, co naturalnie zwiększa zaangażowanie i przywiązanie do tej przestrzeni. Aby jednak zieleń znalazła się w całym biurze może upłynąć wiele czasu. Oparcie architektury wnętrz o roślinność jest wyzwaniem, warto jednak zdecydować się na ten ruch z prostego względu: naturalność takiej przestrzeni przyciąga, pobudza i motywuje.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Workplace Solutions