A gdyby tak zaszyć się pod puszystą kołdrą i przeczekać w łóżku całą zimę…? Niewielu z nas może pozwolić sobie na luksus nicnierobienia, ale wykorzystując te 5 sposobów na przytulną sypialnię, stworzymy miejsce, które zrekompensuje trudy całego dnia.
Długie noce i niskie temperatury sprawiają, że zaczynamy doceniać komfort przebywania w domu. Sypialnia to strefa relaksu, do której zimowymi wieczorami udajemy się nawet chętniej niż do spa, ale odpowiednio urządzona również może stać się synonimem luksusu i holistycznej troski o nasze samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
1. Łóżko, które ukołysze nas do snu
W kwestii doboru łóżka, nie ma miejsca na kompromisy. Priorytetem jest wygoda, ale coraz większą wagę przywiązujemy również do designu mebla. W tym aspekcie warto zdać się na wsparcie projektantów i producentów topowych marek. Zajrzyjmy do wirtualnego salonu Happy Sleep i przyjrzymy się projektom Katarzyny Jasyk. Łoże Milo zachwyca miękkością pluszu – wszystkie elementy tapicerowane są ekskluzywną tkaniną – a w połączeniu z obłą formą robi wrażenie wyjątkowo przytulnego. Stonowana kolorystyka palety kolorów ziemi powoduje, że model doskonale wpisuje się w aktualne trendy.
Miłośnikom stylizacji boho, przypadnie do gustu łoże z kolekcji Cactus. Aksamitne wezgłowie nadaje całości eleganckiego sznytu i aż zachęca do przytulania. Zaś motyw kaktusa pozwala zatrzymać koloryt lata i dodaje energii.
Do nowoczesnego wnętrza proponujemy model Bisquit będący kontynuacją wariacji projektantki na temat form geometrycznych.
Zdaniem architektów wnętrz drewniane elementy wystroju są w stanie ocieplić nawet najbardziej surowe wnętrza. Wiedzą o tym projektanci ze studia Five Cell, którzy stworzyli wyjątkowe łóżko sypialniane o ponadczasowym kształcie dla Scandicsofa. Łóżko Delicate idealnie odnajdzie się zarówno w sypialni w stylu nowoczesnym, jak i retro. Będzie nie tylko ozdobą, ale zapewni wrażenie harmonii i przytulności. Na uwagę zasługuje nietuzinkowe wezgłowie w stylu retro. Z kolei idealna wysokość, doskonałe wyprofilowanie oraz pionowe przeszycia z miękkim wypełnieniem, stanowią ozdobę łóżka i wygodne wsparcie dla pleców. Model ten z pewnością zachwyci amatorów mebli skandynawskich.
Przebywanie w pięknie urządzonym wnętrzu umila czas i pozwala na wyciszenie się w czasie odpoczynku. Woodica proponuje relaks na łóżkach dębowych – ich wyjątkowa konstrukcja daje pewność i gwarancję spokojnego snu. Osadzenie mebla na dwóch stabilnych metalowych nogach doskonale współgra z niepowtarzalnymi sękami i słojami.
Idealne łóżko po mistrzowsku łączy najwyższą funkcjonalność z pięknym wyglądem. Warunki te spełnia łóżko kontynentalne, nazywane także łożem królewskim. Dlaczego? Ze względu na gwarancję najwyższego komfortu snu, dzięki budowie z trzech materacy. Selsey proponuje modele, które olśniewają zarówno bryłą, jak i przepięknymi zagłówkami – pikowanymi i tapicerowanymi tkaniną welurową (Lubekka) czy dedykowanymi stylowi glamour z oryginalnym, geometrycznym wzorem (Vendes).
Zagłówki mogą być ozdobą pomieszczenia w każdym stylu, stanowiąc samodzielną dekorację ściany, ale również komfortowe oparcie w trakcie wypoczynku. Okrągłe zagłówki Bluum wykonane z pikowanego weluru i tkanin gobelinowych w motywach kwiatowych, są cudowną ozdobą i funkcjonalnym dodatkiem.
2. Czas na ład i harmonię: schowki i meble do sypialni
Dzięki szafom na wymiar możemy zagospodarować zarówno nieustawne wnęki, jak i zabudować całą ścianę.
Zazwyczaj łóżko nie jest jedynym meblem w sypialni, często też, musimy przechowywać w niej trochę więcej rzeczy niż zapasowy komplet pościeli. Na piżamy, koce czy bieliznę wystarczającym schowkiem będzie elegancka komoda. Zyskujemy dzięki niej też dodatkowe miejsce na kwiaty, ozdoby czy podręczną biblioteczkę. Komodę łatwo przestawić i w mgnieniu oka zmienić aranżację pokoju. Aby masywna bryła mebla nie zdominowała pomieszczenia, warto zadbać o detale – delikatne uchwyty czy smukłe, wysokie nóżki. Inspiracją może być komoda z linii One marki Komandor.
– Komodom szytym na miarę łatwiej nawiązać do starych, rzemieślniczych tradycji. Wybór okleiny na frontach mebla czy sposobu wybarwienia i stopnia połysku, to elementy, na które mamy wpływ. Bez trudu dopasujemy je więc do kolorystyki łóżka, czy innych mebli we wnętrzu, aby sypialnia była stylistycznie spójna i harmonijna – mówi Katarzyna Drabik z firmy Komandor.
Mała sypialnia w niedużym mieszkaniu siłą rzeczy staje się nie tylko strefą odpoczynku, ale też naszą domową garderobą, a czasami schowkiem na ubrania, odkurzacz czy nawet sprzęt sportowy. Rozwiązaniem będzie szafa z drzwiami przesuwnymi. Taki model zamiast wersji z uchylnymi drzwiami daje nam dodatkowe miejsce. Dzięki szafom na wymiar możemy zagospodarować zarówno nieustawne wnęki, jak i zabudować całą ścianę. Dobrze przemyślane wzornictwo i kolorystyka frontów szafy będą stanowić ozdobą dla całego pomieszczenia – trwalszą, niż farby czy tapety. Lustrzane drzwi pomogą z kolei optycznie powiększyć wnętrze.
Zobacz także: Jak urządzić garderobę w sypialni?
Praktycznym meblem w każdej sypialni będzie stolik nocny. Stolik Yen marki Fundu to doskonały przykład minimalistycznej formy o designerskim potencjale. Wygląda efektownie i zmieści się nawet w niewielkiej sypialni. Szafkę charakteryzują obłe kształty, wyważone proporcje i proste linie.
3. Oświetlenie, które ukoi zmysły i stworzy nastrój
Wyciszenie i relaks osiągniemy nie tylko dobierając odpowiednie meble, ale również oświetlenie. W chłodne dni, poczucia ciepła i bezpieczeństwa szukamy właśnie w domu. Warto wziąć przykład z Duńczyków, którym jesienią i zimą szczególnie doskwiera niedobór słońca. Doskonale jednak niwelują depresyjny nastrój instalując w każdym pomieszczeniu kilka lamp – sufitowych, ściennych, podłogowych i stołowych. W zależności od sytuacji oraz potrzeb mogą więc swobodnie regulować intensywność światła – od pełnej iluminacji po nastrojowy półmrok. Jasne, białe oświetlenie warto zastąpić za pomocą miękkich, ciepłych żarówek we wszystkich lampach i oświetleniu sufitowym. Nic tak nie wpływa na dobry nastrój, jak gra płomieni świec. Idealnie będzie, jeśli oprócz miłego blasku, dodatkowo otulą naszą sypialnię pięknym aromatem niczym leciutką, ale ciepłą kołderką. Mogą być też doskonałą ozdobą wnętrza. Zimą idealnie sprawdzą się świece z rozgrzewającą, korzenną nutą: imbirową, goździkową czy cynamonową.
Osobom lubiącym niebanalne rozwiązania polecamy świece Woodwick z drewnianymi knotami, o których sam producent mówi crackles as it burns. Co to dokładnie oznacza? Podczas wypalania wydają one kojący dźwięk przypominający strzelanie drewna w domowym kominku. Drewniany knot to jednak nie tylko przytulny dźwięk, ale również dużo szybsze uwalnianie zapachu i czyste spalanie.
Absolutnie unikatowe świece proponuje Baobab. Wytwarzane ręcznie z naturalnego wosku, zapakowane w charakterystyczne czarne tekturowe skrzyneczki, wniosą odrobinę wyrafinowania do każdego domu. Naszej uwadze nie powinna umknąć kolekcja High Society z ręcznie grawerowanym geometrycznym wzorem w stylu art deco, nawiązująca do tajemniczego charakteru powieści Fitzgeralda. Uwodzicielskie aromaty kadzidła i bursztynu świecy Gatsby (zielona) przywołują świąteczne wieczory na Long Island. Z kolei świeca Swann (niebieska) to zapach irysa, drzewa cedrowego i wetiwerji, które harmonijnie wypełnią aromatem wnętrze wypełnione dziełami sztuki.
Decydując się na tradycyjne tealighty lub świece nie zapominajmy o designerskiej oprawie. Inspiracji warto poszukać np. u marki Blomus. W serii Nero znajdziemy zarówno świeczniki, jak i romantyczne latarenki. Do prostej konstrukcji świecznika opartej na stabilnej podstawie i kloszu z grubego szkła pasują tealighty. Duet ten będzie w naszej sypialni wyjątkową dekoracją i wprowadzi przytulną atmosferę. Latarenkę Nero wyróżnia ponadczasowy design. Została wykonana ze stali malowanej proszkowo i posiada praktyczny uchwyt ułatwiającym jej przenoszenie. Pod klosz z solidnego, grubego szkła można włożyć tealight lub świecę.
4. Magiczna moc luster
Na oświetlenie wnętrza wpływ mają także lustra. Przechwytując i odbijając światło – zarówno naturalne, jak i emitowane przez wszechobecne lampy, zwiększają jego natężenie, przez co wnętrze wydaje się niemal tak jasne, jakby zalewały je promienie słońca. Aby osiągnąć taki efekt, przyda się więcej niż jedno lustro. Najlepiej umieścić je naprzeciwko okna lub nad komodą. Może to być jeden model w kształcie wydłużonego w poziomie prostokąta o większych wymiarach lub dwa okrągłe o różnej średnicy albo jednakowej, ale na różnej wysokości. Lustro to jednak coś więcej niż powierzchnia odbijająca światło. Model Framed marki Muuto przywodzi na myśl instalację artystyczną. Dzięki swojej głębi, organicznemu kształtowi i kolorystyce może być postrzegane niemal jak dzieło sztuki. Wygląda pięknie zawieszone pojedynczo lub w kombinacji różnych wersji kolorystycznych i rozmiarów. Zawieszone w zestawie dwóch lub więcej tworzą oryginalną artystyczną kompozycję na ścianie.
Wybierając lustro do sypialni, pamiętajmy o tym, aby dopasować je formą i kolorem do wystroju. Jeśli sypialnia pełni jednocześnie funkcję garderoby, przyda się nam również duże lustro stojące, przy którym przymierzymy stroje i ocenimy swój wygląd. We wnętrzach eklektycznych, w klimacie retro, świetnie sprawdzi się postarzane lustro od Giera Design – Huko Vintage. Mosiężne akcenty idealnie wpisują się w obecne trendy wnętrzarskie. Lustro sprawdzi się we wnętrzu ze złotymi dodatkami. To produkt, opierający się modom i upływowi czasu. Urzeka prostotą, a przy tym wysublimowana forma mosiężnego zawiesia dodaje mu lekkości i finezji.
Propozycje luster do modernistycznych wnętrz znajdziemy w ofercie Ruke. Seria Scandinavian Life (np. Scandinavia OVAL LED, Ray Reflect) to kwintesencja skandynawskiego stylu. Lustra charakteryzuje minimalizm, prostota i funkcjonalność. Silny związek z naturą wyrażony został poprzez zastosowanie drewnianych elementów dekoracyjnych, które sprawiają, że lustra z tej kolekcji nadają wnętrzom ciepłego, przytulnego charakteru.
5. Sypialnia we własnym stylu, czyli tak, jak lubimy
Styl sypialni powinien korespondować z naszym gustem oraz… charakterem! Oto kilka propozycji.
Styl klasyczny jest absolutnie ponadczasowy – chętnie sięgają po niego zarówno starsze, jak i młode pokolenia. Jego kwintesencja to elegancja i przytulność. Ważną rolę odgrywają w nim tekstylia, takie jak zasłony, firany, królewskie zagłowia, wszelkiego rodzaju miękkie dekoracje łóżka. Niewątpliwym królem tego sezonu jest welur. W klasycznych wnętrzach często spotkamy na ścianach sztukaterie i panele, a na podłogach drewniane deski. We współczesnych aranżacjach dominują przede wszystkim proste formy mebli. Fronty oddające wzory i faktury naturalnego drewna ocieplają pomieszczenie.
Styl industrialny, zwany także loftowym charakteryzuje prostota i minimalizm. Zwykle kojarzy nam się z chłodnym wnętrzem – materace na paletach zamiast łóżka, metalowe stoliki w miejsce szafek nocnych, wieszaki na ubrania zamiast szaf. Czy takie wnętrze może być przytulne? Tak naprawdę możliwości aranżacyjnych jest znacznie więcej – wystarczy tylko umiejętnie je dobrać. We wnętrzu typu loft doskonale sprawdzą się łóżka kontynentalne w stonowanych kolorach – miękki zagłówek to zarówno przytulny, jak i dekoracyjny element wystroju. Intymny przyjazny nastrój spotęgują dodatki – ciepły pled i dekoracyjne poduszki. W metalowych lampach wystarczy zaś wymienić żarówki na te o ciepłej barwie. Klasyczne odcienie głębokiej szarości w połączeniu z grafiką ziarnistego cementu wniosą do sypialni spokój, poczucie wewnętrznej siły i bezpieczeństwa.
Zobacz sypialnię w różnych stylach: loftowym oraz francuskim.
Od kilku dekad z mody nie wychodzi styl skandynawski. Określenie przytulny pasuje do niego, jak ulał. Nic w tym dziwnego – mieszkańcy Północy wdrożyli go z powodu długich i mroźnych zim. Więcej czasu zaczęli spędzać w swoich domach, więc wnętrza musiały do tego zachęcać i rekompensować szarugę za oknem. Tak zaczęły powstawać przytulne mieszkania w jasnych barwach, dobrze oświetlone i przyjazne. Podstawowe barwy stylu skandynawskiego to biel, kolory drewna, delikatny beż oraz jasna szarość. Na ścianie sypialni pojawiają się też błękity i pudrowe róże. Bardziej energetyczne kolory akcentuje się najczęściej w dodatkach.
Obligatoryjne są drewniane meble oraz podłoga. Typowe skandynawskie łóżko, uwielbia uginać się pod ciężarem kolorowych, dekoracyjnych poduch.
Popularny ostatnio styl glamour skłania do eksperymentów z prawdziwie pałacowym wystrojem. Pojawiają się tutaj szezlongi, niskie kanapy, dekoracyjne stoliki na wysokich nogach i oczywiście toaletki. Ściany obwieszone są lustrami w okazałych ramach oraz obrazami. Można powiedzieć, że to styl dedykowany dla sypialni. Jej centrum stanowi tapicerowane łóżko – obicie miękkie, aksamitne i delikatne. Ciepło bijące od wnętrza, styl glamour zawdzięcza tkaninom – ciężkim, lejącym się zasłonom, narzutą na łóżko i ozdobnym poduchą.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Selsey, Woodica, Scandisofa, Giera Design, Muuto, Ruke, Baobab, WoodWick, Blomus, Komandor, Happy Sleep, Fondu, Buum.io