Czterogwiazdkowy hotel „Eter” powstał w sercu gotyckiego Torunia z pasji do architektury i sztuki. Znajduje się w sąsiedztwie Rynku Nowomiejskiego, a więc w samym centrum miasta. Budynek pełnił niegdyś istotną, społeczną rolę. Widnieje w rejestrze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. Przez lata pełnił różne funkcje, ale najważniejszą z nich była ta związana ze służbą zdrowia – w czasach średniowiecza znajdował się tam szpital.
Architektura obiektu wyrożnia 4 główne części budynku. Część istniejącą, która przeszła gruntowną renowację budynek główny i dawną oficynę oraz części nowo projektowane – przeszkloną część przy oficynie, która mieści restaurację Esencja oraz nowy segment z przeznaczeniem na pokoje i zaplecze dla hotelu.
Obiekt dysponuje 27 pokojami. W starej części znajduje się recepcja oraz lobby bar. Stare mury zostały odrestaurowane, drewniane belki stropowe oczyszczone, a cegła odkryta. Każdy pokój jest tutaj inny ze względu na konieczność wpisania się w istniejącą architekturę. Wisienką na torcie są pokoje zlokalizowane na poddaszu, z pięknym, odrestaurowanym kominem portkowym i oryginalną więźbą dachową. Budynek mieści w sobie piwnice ze sklepieniami kolebkowym, gdzie obecnie są organizowane imprezy okolicznościowe.
Idea projektowa wnętrz hotelu zakładała silne nawiązanie do historii budynku – poprzez zastosowanie bardziej klasycznych rozwiązań dla przestrzeni w częściach istniejących oraz nowoczesnych form dla nowo budowanych. Zastosowano szereg nawiązań do lokalnej architektury, bazując na podziałach i formach geometrycznych na elewacjach dawnych kamienic patrycjuszowskich czy wzorach detali gotyckich maswerków, pojawiających się w metaloplastyce lub na wykładzinach.
W związku z dawną szpitalną funkcją budynku pojawia się motyw ludzkiego ciała w różnych formach i nawiązaniach. Motywy ciała i anatomii są prezentowane w sztuce zarówno wielkich klasycznych mistrzów, jak i współczesnych artystów czy studentów toruńskiego ASP, nadając dodatkowy wymiar miejscu.
Jak wskazuje nazwa obiektu – Eter – nawiązania są subtelne, nieuchwytne, bazujące na niedopowiedzeniach. Eteryczna lekkość uzyskana jest również przez zastosowanie drobnych, ażurowych wzorów w metaloplastyce czy odpowiedniego oświetlenia.
W pokojach znajdują się subtelne akty akwarelisty Krzysztofa Ludwina oraz prace Katarzyny Wasilewskiej z autorskiego cyklu „Eter”. Hotel pełni również rolę minigalerii, gdzie swoje prace prezentują, z możliwością ich zakupienia: Krzysztof Ludwin i autorka projektu wnętrz Amabela Dylla. Rzeżby, obrazy i elementy dekoracji zlokalizowane w różnych miejscach, mają zaskoczyć gości i sprawić by nie opuszczał ich „duch miejsca”. Opiekę nad obiektem sprawuje „św. Sebastian” Leonarda da Vinci, patron chorych, który wita gości w hotelowej Recepcji.
Wnętrza są eleganckie i jednocześnie przytulne i nastrojowe. Sztuka nienachalnie oddziaływuje na gości hotelu, uchylając rąbek tajemnicy zaprasza ich do zgłębienia jego historii, szukania lokalnych nawiązań, zadawania pytań. Obiekt budzi ciekawość, otrzymał drugie życie z poszanowaniem jego przeszłości. Może w ten sposób zostanie ocalony od zapomnienia?
Bio projektu
-
- Projekt: Amabela Dylla / Loop Architecture Studio
- Lokalizacja: Toruń
- Zdjęcia: VEY Magdalena Łojewska
Galeria zdjęć
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Loop Architecture Studio