Koneserów tego szlachetnego trunku nie trzeba specjalnie zachęcać do sięgnięcia po lampkę wina, ale też nie o to chodzi producentom ekskluzywnych akcesoriów do picia wina. To samo w sobie, zwłaszcza dla znawców, jest pewnego rodzaju rytuałem, a rytuały lubią odpowiednią oprawę. Designerskim kieliszkom czy stojakom na wino nie oprą się pewnie zwłaszcza prawdziwi jego entuzjaści. Ci, którzy nie mieli okazji zostać smakoszami, wybiorą zabawne zatyczki, termometry czy kieliszki na prezent dla kogoś, kto je doceni albo po prostu potraktują je jako kolejny element wyposażenia wnętrza. W końcu elegancki stojak na wino zawsze dobrze wygląda…

Stojak na wino na ścianę

Z klasycznym stojakiem nowoczesny stojak na wino ma dziś niewiele wspólnego. Wydawałoby się co prawda, że kluczowa jest jego funkcja, czyli to, że pozwala przechowywać butelki wina w najlepszej dla nich, poziomej pozycji, jednak gdy spojrzymy na szalone i wysmakowane projekty stojaków, zobaczymy, że pierwsze skrzypce gra tu design.

projekt czarnej modułowej półki na wino
Stojak na wino na ścianę – Esigo 5
designerski stojak na wino
mondodesign.it

Czasem stojaki zajmują większą powierzchnię i świetnie się komponują z resztą otoczenia. Tak jak drewniany stojak na wino, który przyjął formę kuchennych półek – projektanci ze studia Tim Brown Architecture przewidzieli dla niego miejsce na ścianie w części kuchennej. Mimo sporych gabarytów nie zajmuje niepotrzebnie przestrzeni, tak jak wbudowane w podłogę nowoczesne .

korkociąg na tle drewniane ściany przerobionej na stojak na wino
Tim Brown Architecture
drewniana ściana przerobionej na stojak na wino
Tim Brown Architecture

Designerski metalowy stojak na wino

Gdy interesuje nas metalowy stojak na wino, naszą uwagę zwróci elegancka spiralna konstrukcja z włókna węglowego na stalowym stelażu od włoskiego projektanta Maurizio Ciabattoniego. Jego Spyro to część większej kolekcji mebli Mast Elements. Pomieści 12 butelek wina.

Pojawiają się też pomysły bardziej ekscentryczne, takie jak choćby steampunkowe stojaki na wino od Andy’ego Nortnika, zbudowane z rur.

stojak na wino w formie spirali
Metalowy stojak na wino – Spyro, Maurizio Ciabattoni
stojak na wino ze starych rur hydraulicznych
Andy Nortnik

Designerska karafka do wina

Butelka wina zdjęta ze stojaka może wylądować na stole, i wtedy przyda się odpowiedni korek. Na przykład pokryta 24-karatowym złotem muszla od Aerin.

złoty designerski korek do butelek
Korek do butelek, Aerin

Możemy też przelać wino do karafki… Na przykład tak wyjątkowej jak jedna z kolekcji The Strange Carafes od Etienne Meneau.

karafka do wina w formie gałęzi drzewa
Etienne Meneau, Carafe N°11
karafka do wina w formie połączonych rurek
Etienne Meneau, Carafe N°10
karafka do wina ze szklanych rurek
Etienne Meneau, BigHeart II

Zdarzają się też połączenia karafki z kieliszkiem…

karafka połączona z kieliszkiem
Glass Tank, Kouichi Okamoto

Jeżeli już mowa o kieliszkach, to można znaleźć takie, które wzmagają doznania smakowe. Ångström od Üllo jest wyposażony w filtr Sulfite Capture, który eliminuje siarczyny, a przy tym pozwala poczuć najsubtelniejsze nuty.

dwa kieliszki do wina podczas nalewania trunku
Ångström, Üllo

Inteligentna karafka

O smak wina można też dbać za pomocą napowietrzania go skoncentrowanym, oczyszczonym tlenem i oczyszczania powietrza wokół. Umożliwia to karafka od iFavine  – iSommelier Smart Decanter z cyfrowym ekranem, na którym wyświetla się nazwa wina i jego rocznik, a także parametry, jakie towarzyszyły napowietrzaniu każdego z win. Ulubione ustawienia zapisujemy w pamięci urządzenia, a wszystkim możemy sterować za pomocą aplikacji mobilnej, która daje nam dostęp do ekskluzywnej sieci win.

urządzenie do poprawy smaku wina
iSommelier Smart Decanter