Nowe kolekcje zaprojektowali dla polskiej marki obiecujący i uznani projektanci. Meble Comforty łączą w sobie wpływy sztuk wizualnych XX i XXI wieku i zawsze żywe dziedzictwo modernizmu.
Projektanci nowoczesnych mebli wychodzą naprzeciw naszej potrzebie komfortu – czyli pozwalają nam siedzieć na wygodnych sofach i ergonomicznych fotelach przy stolikach z naturalnego drewna. To połączenie funkcjonalności i wygody z przemyślanym wzornictwem tworzy wysmakowaną całość.
Tak jest w przypadku fotela Calder od młodego projektanta Jana Kochańskiego czy bestsellerowej sofy Classic Krystiana Kowalskiego, która zyskała nową skórę. Dosłownie, wcześniej bowiem sofa, która została doceniona w plebiscycie Must Have podczas Łódź Design Festival, była dostępna tylko w wersjach tapicerowanych tkaninami. Teraz nie dość że obito ją skórą Elmosoft marki Elmo słynącej z proekologicznego nastawienia, to rozbudowano o dodatkowe moduły i zaproponowano dwie głębokości siedzisk.
Calder powstał jako wynik przedefiniowania komfortu mebla tapicerowanego. Kochański poszedł w stronę ergonomii, a nie kolejnych warstw, które zapewniają wygodę zgodnie z klasycznie pojętą sztuką tapicerską. Lekka sylwetka mebla wnosi dynamikę do przestrzeni, w której ją umieszczono.
Meble do biur i hoteli
Komfort dziś oznacza nie tylko dobre samopoczucie naszego ciała. Nowoczesne technologie upominają się o naszą uwagę – tej nie można odmówić projektantom takim jak Jerzy Porębski i Grzegorz Niwiński z Towarzystwa Projektowego. Ich system Altair został nie tylko lekko zmodyfikowany wizualnie, ale też wzbogacony o porty USB, tak przydatne w przestrzeni publicznej. W jego skład wchodzą stalowe stoliki z blatami z drewna i płyty mdf, ale też z marmuru.
Nie tylko stolik
Kolekcja Comforty powiększyła się również o inne stoliki – te z wysokiej jakości drewna, które zaprojektowano, bawiąc się skalą. Twórca Circusa, Krystian Kowalski postawił na pracę z proporcjami i światłem, zbliżając się tym samym do myślenia w kategoriach architektonicznych.
Dodatkową nowością jest pełna mobilność stolika – a raczej tego, co buduje jego podstawową funkcję: blatu. Blat Circus jest zdejmowany i może służyć za tacę.
Od tego samego projektanta dostajemy w tym roku jeszcze jedną nowość, tym razem do siedzenia. Kolekcja foteli Oyster nie ma jednego przeznaczenia, modele, które się na nią składają, różnią się od siebie wielkością i rodzajem tapicerowania. Nadają się do każdej przestrzeni – i tej prywatnej, i do hotelowego lobby.
Jak podzielić przestrzeń w mieszkaniu?
Na to pytanie odpowiedział Krystian Kowalski, projektując system regałów Anvil. Comforty pokazało na swoim stoisku w Mediolanie, jak można wykorzystać te przemyślane meble do zapanowania nad przestrzenią. Projektant stworzył również resztę kolekcji, a więc stół i stoliki.
Wisienką na torcie jest tu wyrazista konsola z sześciokątem równoramiennym, znanym z wielu innych mebli od Comforty.
Inspiracją do stworzenia wystroju stoiska Comforty na targi w Mediolanie i Warszawie, o wyrazistej koncepcji artystycznej i spójnym designie, były prace amerykańskiej artystki Sary Morris. Gęste mozaiki, ściany obite tkaninami, bogata kolorystyka i mocne desenie, warstwowość i wyraźne figury geometryczne – tak pokrótce można opisać to, na co zdecydowali się twórcy identyfikacji wizualnej Comforty, prezentując w Mediolanie polską markę z niemal dwudziestoletnim doświadczeniem we wzornictwie przemysłowym.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Comforty