I opadła kurtyna. Tekstylia sceniczne oraz te do zadań specjalnych w teatrze i nie tylko…
Aksamitne kurtyny, tkaniny tłumiące dźwięki, tiule i siatki to niektóre tekstylia sceniczne, jakie wykorzystuje się w projekcie wnętrza teatru lub kina. Ale czy tylko? Kurtyny LED czy zasłony z lamety w stylu glamour to nowości, które dodadzą szyku każdemu widowisku!
Z teatrem (lub innym miejscem, gdzie odbywają się widowiska) kojarzy się z pewnością kurtyna wykonana z aksamitu, weluru ozdobnego albo też z pluszu, który absorbuje dźwięki. Tego typu kotary sprzedawane są w rolkach, jednak można je dopasować pod względem długości i szerokości do konkretnej przestrzeni, w których mają zostać zawieszone.
By oczarować widzów podczas występów artystycznych można wykorzystać metalową tkaninę łuskową w kolorze złotym lub srebrnym
Popularne i często wykorzystywane nie tylko w teatrze, ale także w czasie koncertów, różnych uroczyści czy też pokazów mody są połyskujące materiały dekoracyjne nitkowe lub sznurkowe, zasłony lub romantyczne woale. Tego rodzaju prześwitujące kotary mogą dzielić przestrzeń na scenie np. w trakcie widowiska tanecznego, jak również budować nastrój, tworząc atmosferę tajemniczości lub grozy. By oczarować widzów podczas występów artystycznych np. pokazu magii lub burleski można wykorzystać metalową tkaninę łuskową w kolorze złotym lub srebrnym. Ten materiał kojarzący się z klimatem retro zachwyci też bywalców klubów muzycznych.
Nowością są kurtyny ledowe – bardzo wydajne energetycznie (działają one nawet do 100 000 godzin) i stosunkowo lekkie (1 220 g/m2). Diody tworzące kurtynę można zapalać pojedynczo lub całymi seriami. Ponadto, można kontrolować nasycenie światła i wybierać różne kolory lampek. Kotara, do której przymocowano diody wykonana jest z poliestru.
Inne tekstylia o nietypowym zastosowaniu to tkaniny reflektujące lub absorbujące dźwięki (w wysokim albo średnim stopniu). Do tej grupy zaliczyć można plusz akustyczny optymalizujący akustykę pomieszczenia, wykorzystywany podczas aranżacji teatrów i kin w sferze dla widowni. Materiał ten nie przepuszcza światła i powietrza. Tkaniny reflektujące wykonane są zazwyczaj z bawełny z powłoką akrylową. Producenci oferują też tkaniny przepuszczające dźwięki takie, jak: len, tkanina flagowa i lekki muślin.
Istnieje zatem wiele rodzajów tekstyliów scenicznych i należy przemyśleć ich zastosowanie w odniesieniu do kilku kryteriów: wielkości danej przestrzeni, jej akustyki oraz funkcji, a także stylu całego budynku i budżetu.