Zamontowany na ścianie włącznik światła to detal, który powinien podkreślać styl wnętrza. Nowoczesne modele potrafią zaskakiwać rzeźbiarskim kunsztem , a nawet… ułatwiać zarządzanie całym domem.
Funkcjonalność i wygoda użytkowania osprzętu elektrycznego są ważne, ale warto również zwrócić uwagę na estetykę wykonania, jego kolor i kształt.
Odpowiednio dobrane gniazdka i włączniki podkreślą walory pomieszczenia i zaakcentują stylistykę aranżacji.
Inteligentne przełączniki światła
Istnieją różne rodzaje przełączników światła. Te połączone z internetem pomagają zminimalizować nasze codzienne czynności związane z włączaniem i wyłączaniem światła.
Wemo WiFi Smart Dimmer zapewnia całkowitą inteligentną kontrolę nad oświetleniem. Można je przyciemniać i sterować nim z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji, głosu lub w tradycyjny sposób. Aplikacja umożliwia ponadto zaplanowanie wyłączenia świateł o wschodzie słońca lub ich włączenie wraz z zachodem słońca, dzięki czemu nigdy nie musimy wracać do ciemnego domu.
Sentido to prosty, ale innowacyjny włącznik światła francuskiej firmy Basalte, który przejmuje automatykę domową. Wrażliwe powierzchnie dotykowe, mogą służyć do sterowania różnymi funkcjami – oświetleniem, roletami, HVAC, a nawet muzyką. Posiada wielokolorowe podświetlenie LED, dzięki któremu widać go w ciemności.
Wbudowany wewnętrzny czujnik temperatury i logika termostatu, pozwala cieszyć się bardziej inteligentnymi funkcjami.
Czytaj więcej o włącznikach.
System dźwigienkowy w minimalistycznych włącznikach Vectis nawiązuje do stylistyki retro. Dostępne są one w różnych konfiguracjach – od pojedynczych do czterokrotnych ramek – i w wielu wariantach, np. z gniazdkiem lub bez. Ramki są wykonane z aluminium malowanego proszkowo. Występują w uniwersalnej, delikatnej bieli oraz w odcieniach czerni, która sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych i oczywiście retro.
Zdobywca nagród Design Plus i Red Dot Design Award, przełącznik światła Piano został stworzony przez Davida Dos Santosa dla Lithoss. Ma bezramkową konstrukcję, a dzięki modułowi LED możemy uzyskać stylowy efekt wizualny i rozjaśnić włącznik w ciemności.
Piano to projekt minimalistyczny, prosty i wyglądający niczym miękkie klawisze fortepianu. Włącznik powstał z wysokiej klasy materiału kompozytowego z dodatkiem ekskluzywnych minerałów, dzięki czemu przypomina zimny corian.
Dotykowe przełączniki światła Crystal 1 brytyjskiej firmy Retrotouch, to kolejna nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych włączników światła. Ich prosty wygląd zewnętrzny z pewnością znajdzie uznanie wśród fanów minimalistycznych i nieprzesadzonych rozwiązań.
Z kolei Berker TS Crystal posiada unikalne gałki wykonane z kryształów Swarovskiego z czujnikami. Wystarczy delikatny dotyk kryształowej kuli, aby wprowadzić do wnętrza przytulną atmosferę.
Do mieszkań w stylu nowoczesnym proponujemy włączniki światła londyńskiej firmy Buster + Punch wykonane z litego metalu. Posiadają one radełkowane pokrętło o szlifie diamentowym, z dopasowanymi solidnymi metalowymi guzikami wykończonymi mosiądzem.
Delikatna rzeźba ścienna
Włączniki mogą być prawdziwymi dziełami sztuki. Innowacyjny guzik, który wydaje się unosić na talerzu, jest charakterystycznym elementem kolekcji Bridge. Zaprojektowany przez Oriol Guimerà i Joan Cinca włącznik, cechuje piękna rzeźbiarska linia i delikatność. Podczas użytkowania możemy obserwować ciekawą grę światła i cienia.
Projekt 5.1 to ikoniczna kolekcja łącząca proste linie i krzywizny w celu stworzenia subtelnych efektów wolumetrycznych, z wrażeniem i dźwiękiem, które zapewniają jakość i bezpieczeństwo przy każdym użyciu. Możliwość łączenia materiałów i wykończeń płyty oraz przełącznika otwiera nieskończone możliwości i poziomy integracji, czyniąc każdy projekt architektoniczny wyjątkowym.
Przełączniki i gniazda z postarzanej miedzi wprowadzą industrialny akcent do wnętrza. Sprawdzą się zarówno w minimalistycznych, jak i loftowych aranżacjach i podkreślą monochromatyczną paletę.
Gniazdo, którego nie można ukrywać
Włączniki Lithoss wyróżnia zawsze ceniony minimalizm, prostota konstrukcji oraz funkcjonalne użytkowanie. Zastosowanie szlachetnych materiałów takich jak miedź czy mosiądz w połączeniu z perfekcyjnym wykonaniem pozwalają na montaż w najbardziej wymagających i luksusowych wnętrzach, jak np. pięciogwiazdkowe hotele czy jachty. Możliwe jest wykończenie włącznika pod indywidualny projekt, integracja z oświetleniem, card holderami czy innymi mechanizmami. W tej samej stylistyce można dobrać klamkę do pokoju. A do tego włączniki są kompatybilne z większością systemów inteligentnych.
Fontini by Font Barcelona to elektryczne mechanizmy dekoracyjne – włączniki i gniazda w stylu retro, prosto ze słonecznej Hiszpanii. Produkowane od 1950 roku, od zawsze wyznaczają standardy na rynku wysokiej klasy osprzętu elektrycznego. Odznaczają się mnogością dostępnych materiałów – m.in. drewno, porcelana, szkło, metale szlachetne – oraz różnorodnością wzorów. Pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach – od pełnego przepychu eklektyzmu, po klasyczne i minimalistyczne.
Szwajcarska jakość, elegancki design
Szwajcarskie ABB od wielu lat pozostaje synonimem najwyższej jakości. Oferuje wszystkie elementy niezbędne do stworzenia nowoczesnej, inteligentnej przestrzeni – od klasycznych gniazdek i włączników światła, po szereg drobiazgów umożliwiających sterowanie roletami w oknach czy regulację temperatury w otoczeniu.
Czytaj więcej o włącznikach ABB.
Gniazdka i włączniki marki idealnie wpisują się w nowoczesne trendy, ale znajdziemy też produkty, które spodobają się miłośnikom klasyki.
Oferta włączników ewoluuje wraz ze zmieniającymi się trendami. Poszukiwanie nowych rozwiązań technicznych i doskonalenie funkcjonalności idzie w parze z podnoszeniem ich walorów estetycznych. Dobierając włącznik światła do wnętrza, możemy zdecydować się na kolor maksymalnie zbliżony do barwy ściany lub wprost przeciwnie – wybrać model, który sam w sobie będzie dekoracją.
Fot. i oprac:
ABB, Produkt Design, Dawsing&Reynolds, Architonic, Vectus Switch, WeMo, Retrotouch, Berker