Na dobry sen. Jak zrobić łapacz snów? Jakie jest znaczenie łapacza snów?
Dziś modny, pojawia się w różnych wariantach jako ozdoba sypialni lub salonu. Kiedyś robiono go nie dla ozdoby, tylko żeby lepiej spać, dziś możesz go kupić lub zrobić sam. Łapacz snów i jego magiczne znaczenie.
Jakie jest znaczenie łapacza snów? Wokół legend
Prawdopodobnie pierwsze łapacze snów robili Indianie z Ameryki Północnej. Mówi o tym wiele legend, w których powtarza się jedno: łapacz snów był amuletem, który miał chronić śpiącego przed koszmarami i pomagać mu zapamiętywać dobre sny. Przyciągać dobre duchy do domostwa i stanowić barierę nie do przejścia dla tych złych. Wypełnianiu tego znaczenia miała służyć jego budowa – okrągła lub ewentualnie owalna rama z giętkiego drewna symbolizuje krąg życia i cztery strony świata. Pokrywały ją kolorowe materiały, czasem wełna. W obręczy znajdowała się sieć, przypominająca pajęczą – symbol powiązań rodzinnych. Zwisały z niej pióra i koraliki – po tych pierwszych miały spływać złe sny, które znikają o świcie, drugie zaś pomagały dobrym snom się spełniać. Istotna była również kolorystyka poszczególnych elementów łapacza snów, każdy kolor ma bowiem swoją symbolikę (np. niebieski to niebo, zielony – Matka Ziemia, biały – użycie mądrości, czerwony – miłość, praca, rodzina itp.). Legenda legendą, a po co nam dziś łapacze snów? Czy nadal mają magiczne znaczenie?
Jak zrobić łapacz snów?
Dziś łapacze robimy najczęściej z innych pobudek niż robiły to indiańskie plemiona, chociaż zdarza się, że ktoś używa łapacza jako amuletu i wierzy w jego moc. Z reguły jest on jednak nieco egzotyczną ozdobą, którą łatwo wykonać samemu, niczym ozdoby choinkowe z papieru. Zaczynamy oczywiście od drewnianej obręczy – gotowe obręcze można kupić za grosze w internecie, można też samemu zrobić taką np. z wierzbowej gałązki. Na obręcz przyda się tamborek do wyszywania albo metalowy drut. Jednak jeżeli chcemy zrobić łapacz snów zgodnie ze sztuką, obręcz powinna być drewniana.
Materiały do zrobienia łapacza snów
Poza obręczą potrzebujemy czegoś imitującego sieć, czyli np. haftowanej serwetki, a także kolorowej włóczki, koralików, piórek, guziczków i wstążek oraz narzędzi – nożyczek i pistoletu z klejem do klejenia na gorąco.
Łapacz snów DIY od podstaw
- Najpierw sklejamy tamborek lub gałązkę uformowaną w okrąg.
- Następnie owijamy obręcz włóczką albo cienkim paskiem materiału, wstążką, tasiemką bądź sznurkiem.
- Gdy na obręczy nie widać już żadnych prześwitów, przyklejamy do niej serwetkę (oczywiście z tyłu łapacza), która powinna mieć taką samą średnicę.
- Jeżeli czujemy się pewnie, zamiast serwetki imitującej sieć możemy się pokusić o utkanie sieci samemu. Posłuży nam do tego włóczka lub nitka.
- Musimy zmierzyć obwód koła i podzielić go na równe części.
- W tych miejscach, co kilka centymetrów, zawiązujemy na kółku pętelkę z nitki.
- Do pierwszego okręgu z nitki dokładamy drugi – tym razem pętelkę zawiązujemy w połowie każdego wyznaczonego wcześniej kilkucentymetrowego odcinka.
- Kolejny okrąg możemy zrobić z nitki o innym kolorze, i tak aż do samego środka.
- Gdy sieć jest gotowa, możemy się zająć ogonem łapacza.
- Przywiązujemy do obręczy wstążki lub kordonek, nawlekamy koraliki i przyklejamy piórka.
- Tak przygotowany łapacz snów zawieszamy na tasiemce w miejscu, które chcemy uczynić klimatycznym. Najlepiej na oknie w sypialni albo w salonie.
Własnoręcznie zrobione ozdoby do domu nie tylko cieszą oko, ale też dają wiele satysfakcji. Jak Wam się podobają?
Fot.: Jabloniee, Prosto z Wnętrza, Moje Idealia, Łapacz snów, New Frog, Scen of Obsession