Neony na stałe zagościły w nowoczesnych wnętrzach zadziwiając swoją estetyką aranżacyjną
Od lamp wyładowczych do eleganckich kinkietów
Trudno powiedzieć co sprawiło, że dziś do neonów wracają czołowi światowi projektanci i architekci wnętrz. Sentyment? Niepowtarzalny charakter? Współczesne neony czerpią ze zdobyczy nauki, ich wypełnienia nie stanowi już gaz, a m.in. LEDowe lampy. Zmieniło się jeszcze jedno, neony na stałe zagościły w nowoczesnych wnętrzach zadziwiając swoją estetyką aranżacyjną. Niektóre z nich zadziwiają futurystycznym designem, który powstał z wykorzystaniem naturalnych materiałów o nieregularnej formie tj. kamie. Inne, oświetlające subtelnym, kolorowym światłem, odnalazły siłę wyrazu w geometrii.
Vincenzo De Cotiis: mistrz formy

Przykładem takiego zaskoczenia z pewnością są luksusowe i nieoczywiste lampy neonowe zaprojektowane przez architekta Vincenzo De Cotiis. Motywem przewodnim dla prac artysty jest czas, a dokładniej to, w jaki sposób zmienia on materiały wykorzystywane w procesie twórczym. Pozwala on, aby materiał wykorzystywany podczas tworzenia nabrał „charakteru”, dostojnie zestarzał się.


Materiałami tymi są: patyna, czyli efekt korozji miedzi oraz jej stopów pod wpływem działania warunków atmosferycznych oraz… Surowce pochodzące z recyclingu, często charakteryzujące się znacznym zużyciem. Sam proces twórczy jest wynikiem nakładania na siebie warstw i uszlachetniania wykorzystywanych surowców dzięki zastosowaniu materiałów szlachetnych. W wyniku wręcz rzemieślniczej precyzji powstają formy naśladujące doskonale niedoskonałą naturę.

Prace Vincenzo De Cotiis, uważane za unikalne dzieła, są zauważane i rozpoznawane na całym świecie, za sprawą licznych wystaw oraz targów. Ze sztuką tego współczesnego artysty obcować można podczas wiodących międzynarodowych targów designu tj. Design Miami /Basel, Design Dubai, Art Paris, TEFAF czy PAD London.

Eksponowane podczas wystaw, w galeriach sztuki, lampy Vincenzo De Cotiis, wprowadzają do tych sterylnych pomieszczeń dzikość i nieprzewidywalność natury. Jej surowość i zastanawiające piękno, powstałe jakby od „niechcenia”, „przez przypadek”. Z tym, że w przyrodzie, tak jak i w sztuce włoskiego artysty przypadków nie ma.
Victoria Wilmotte: neon geometryczny


Całkowitym przeciwieństwem formy przedstawionej powyżej, kreowanej przez włoskiego artystę i projektanta, jest sztuka Victorii Wilmotte. Ta francuska artystka i wizjonerka zakrzywionych przestrzeni znana jest z projektów tworzonych na zamówienie Ikea, Piasa, Land Rover, Made in Design, La Pierre de France, ClassiCon czy Carpenters Workshop Gallery.


Proces twórczy, któremu ulegają wybierane przez nią materiały, również porównać można do pracy rzemieślniczej. Z tą jednak znaczącą, charakterystyczną różnicą, że prace Victorii Wilmotte ulegają jej wizji do momentu, w którym nie osiągną precyzyjnej struktury, idealnych kątów i krzywizn. Podczas realizacji swoich projektów wykorzystuje najwyższej klasy i trwałości materiały tj. Corian (materiał powierzchniowy high-tech, mający szerokie zastosowanie wykończeniu wnętrz). Zastosowanie znajdują również naturalne surowce, jak skała lawowa.
Fot.: De Cotiis Gallery; Victoria Wilmotte