Doceniamy je za kunszt wykonania. Oto popularne projekty z całego świata, które łączy jedno: wyglądają niczym wykonane z koronki. Ażurowe meble i dodatki wyglądające jak z koronki zadziwiają, zaskakują i na pewno ożywiają wnętrze każdego domu.
Ażurowe meble to przykłady wykorzystania motywu koronki w najbardziej śmiałych designerskich projektach. Designer Marcel Wanders zaprojektował kolekcję mebli, stworzonych z ręcznie szydełkowanych kwiatów z białej bawełny, utrwalonych dzięki pokryciu żywicą epoksydową. Wzór koronki wykorzystują też projektanci sięgający w swoich projektach po inne materiały, np. metal czy tworzywa sztuczne. Niektóre meble i dodatki do wnętrz znalazły swoje miejsce wśród ikon designu. Doskonałym tego przykładem jest też krzesło Phillippa Starcka Miss Lacy, wykonane ze stali nierdzewnej. Dziś pokażemy Wam również i inne przykłady.
Brazylijska koronka: ażurowe meble w idei glokalności
Koncepcja nowej kolekcji projektanta Pedro Franco (założyciela i dyrektora kreatywnego A LOT OF Brasil, marki współpracującej z najlepszymi designerami świata) zrodziła się z chęci stworzenia kontrapunktu dla usieciowienia społeczeństwa i nabierającej znaczenia sztucznej inteligencji. W tym celu wykorzystuje jako podstawę ręcznie robione meble, których głównym motywem jest splot i brazylijska koronka. Wartości założonej w 2012 roku marki A LOT OF Brasil opierają się na koncepcji Glocalidade (global+local). Nie bez znaczenia jest także fakt, że była to pierwsza marka latynoamerykańska, która pojawiła się w 2013 roku na targach iSaloni w Mediolanie.
Elementy produkowane są z alternatywnych surowców, pozyskiwanych m.in. z nasion owoców brazylijskich. Same kolekcje mebli bazują na brazylijskich mikroregionach, takich jak Cariri (2017), Tocantins (2018) i Fernando de Noronha (2019).
Marka znana jest z dużej otwartości. Lubuje się w kolejnych eksperymentach. Należy jednak podkreślić, że technologia CNC jest tu tak samo zaawansowana, jak pamięć o tym, co lokalne i czerpanie wiedzy od rzemieślników.
Fotel wypleciony z liny: popularne ażurowe siedzisko
Teraz pora na pewien znany projekt Marcela Wandersa – holenderski projektant stworzył siedzisko „Bon Bon Gold”. Wykonane zostało z liny, która została niejako „szydełkowana” w celu nadania jej formy krzesła. Aby zachować konstrukcję, projekt wzmocniony został żywicą i metalem szlachetnym. Smaczku całości nadaje informacja, że siedzisko dostępne było jedynie w nakładzie 20 sztuk (oraz dwóch dodatkowych egzemplarzach powstałych w trakcie pracy nad projektem).
Lampa ażurowa ze sztucznego tworzywa
Pomysłodawcą kolejnego z projektów jest równie znany projektant i architekt. Ferruccio Laviani stworzył serię lamp Kabuki dla pochodzącej z Noviglio – miejscowości położonej w pobliżu Mediolanu – firmy Kartell. Tworzywo sztuczne we wszystkich kształtach i kolorach stanowi podstawowy materiał, z którego powstają designerskie egzemplarze dla tej marki. To dzięki nim firma Kartell zdobyła renomę w ciągu ostatnich dekad. Niektóre meble i lampy marki Kartell stały się klasykami designu i dziś możesz je podziwiać w różnych muzeach sztuki nowoczesnej.
Zobacz też: Popularne meble z tworzywa, czyli plastik is fantastic
Zobacz także: Chcę rozkochiwać ludzi w moich przedmiotach. Rozmowa z Ferruccio Lavianim
Sylwetka lampy Kabuki może przywodzić na myśl obfite kształty elementów oświetleniowych z epoki baroku. Lampa stojąca LED łączy bowiem w sobie klasyczny, fantazyjny design z nowoczesną technologią i nowoczesnymi materiałami. Choć struktura klosza i podstawy wyglądem przypomina szlachetną koronkę, to w rzeczywistości materiał nie jest tkaniną, lecz termoplastycznym technopolimerem, powstałym w procesie formowania wtryskowego. Mnóstwo małych otworków w kloszu pozwala stworzyć atrakcyjny wzór świetlny, gdy lampa jest włączona.
Nowe gniazdo do siedzenia: ażurowe fotele powstają z drutu
Kolejny przykład to fotel z nieregularnie szerokim siedzeniem, powstały przez splot i tkanie ręcznie giętego drutu ze stali nierdzewnej. Proces tworzenia tego niezwykle oryginalnego mebla decyduje o wyjątkowości każdego egzemplarza. Setki spawów jest łączone, a następnie czyszczone i szczotkowane. Dodatkowe czynności, jakie należy wykonać, to zaokrąglenie wystających elementów, aby pozbawić fotel ostrych krawędzi. To projekt na tyle złożony o wysokim kunszcie artystycznym, że praca nad nim wymaga całego tygodnia. Idealny jest zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz. Częste korzystanie z takiego mebla może być dyskusyjne, to jednak wybierając go, zyskujesz pewność, że masz na stanie produkt niezwykle oryginalny, który trudno przypisać do jednej tylko kategorii. Wymyślne sploty powstają zwykle na pograniczu sztuki i wzornictwa przemysłowego.
Lubicie meble w tym stylu?
Fot. i oprac.
Kartell, A lot of Brasil, designboom, Marcel Wanders, Nichetto Studio, Edra