Czasy ukrywania polan drewna w brudnym pomieszczeniu gospodarczym dawno minęły. Dziś posiadacze kominków prześcigają się nie tylko w aranżacji samego paleniska (to, czym obłożyć kominek, pokazaliśmy , a o nowoczesnych kominkach pisaliśmy ) – przykładają też wagę do miejsc przechowywania drewna, a więc inwestują w stojaki na drewno. A te mogą być przeróżne, i wcale nie jest powiedziane, że skoro surowiec naturalny, to cała otoczka też ma być utrzymana w ekologicznym stylu lub rustykalnym klimacie. Niektóre pomysły są naprawdę nietuzinkowe, ale drewno wszystko zaakceptuje.

Funkcjonalny stojak na drewno, który przeniesiesz

Designerski i funkcjonalny – taki z pewnością jest stojak Madra, który ma w swojej ofercie firma Blomus. Stojak składa się z ramy ze stali szczotkowanej i zawieszonej na niej torby z czarnej tkaniny syntetycznej, którą można odpiąć, by przenieść w niej drewno.

Blomus Madra

Przenoszenie umożliwia również stojak UGO od Ringswood, równie oszczędny w formie i elegancki.

Ringswood UGO

Stojak niczym drzewko

Michael Rösing zaprojektował dla Radius Design stojak na drewno o nieco bardziej wymyślnej, ale nadal minimalistycznej formie. Wood Tree to osiem półek z malowanej proszkowo stali, które wypełnione drewnem, przestają być widoczne. Widoczna jest natomiast solidna podstawa – całość przypomina drzewko na stelażu, ale nieco bardziej zgeometryzowane i surowe.

Radius Design Wood Tree

Stojak na drewno czy regał?

Projektanci pokazują, że na składowanie drewna można przeznaczyć też specjalny mebel. Stojak może być bowiem regałem albo upodobnić się do konsoli. Wszystko po to, by jak najlepiej wtopić się w stylowe otoczenie, gdzie każdy dodatkowy przedmiot mógłby spowodować naruszenie spójności koncepcji. Tu za przykład niech posłużą stojak MIME, wieszak THOR i regał BREGE od Ringswood.

Ringswood BREGE
Ringswood MIME
Ringswood THOR

Wśród stojaków na drewno znajdziemy również te modułowe, których można używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, są bowiem odporne na warunki atmosferyczne. Daddy’s Brand oferuje malowane proszkowo czarne stojaki, które dobrze wyglądają i na podłodze, i na ścianie. Nowoczesne, proste i solidne, za całą ozdobę mają właśnie polana drewna, którymi mają być wypełnione.

Daddy’s Brand
Daddy’s Brand

Zewnętrzny kominek i przechowywanie drewna w ogrodzie

Jak widać, drewno z powodzeniem można przechowywać w salonie i dzięki stylowym stojakom nikogo to nie razi, jednak nie zapominajmy o jego naturalnym środowisku, które znajduje się na zewnątrz. W designerskim wydaniu nie będzie to oczywiście typowa drewutnia, ale na przykład… odkryte palenisko ze szczapami drewna wokół. Zobaczcie, w jak nowoczesną formę można ubrać takie palenisko.

Ak47 Artu’

Ognisko otacza stalowa obręcz zabezpieczona przed korozją. Znajdziemy na niej miłe drewniane siedzisko – siedząc na nim, będziemy mieli zawsze pod ręką drewno, aby dorzucić je do ognia. Palenisko Artu’ zostało wyposażone również w osłonę chroniącą przed wiatrem i deszczem.

Podobnie zaprojektowany został zewnętrzny kominek ZERO Aluminium – tu również miejsce na drewno najbardziej rzuca się w oczy.

Ak47, ZERO Aluminium

Okazuje się zatem, że drewno do palenia może być nie tylko składowane, ale wręcz eksponowane. Jego miejsce jest tak w salonie, jak i w ogrodzie. Wszędzie tam, gdzie chcemy poczuć ciepło ognia, nie rezygnując z nowoczesnych designerskich rozwiązań.

Fot. Calvado, Ringswood, Radius Design, Ak47, Daddy’s Brand