Ważną częścią projektu wnętrza jest jego kolorystyczna kompozycja. Jak różne barwy będą ze sobą współgrały i w jaki sposób oddziaływać będą na domowników? Warto to sprawdzić, sięgając po łatwe w obsłudze i kompleksowe narzędzie dla architektów wnętrz – program ArchLine.XP.
Każdy architekt wnętrz zna uniwersalne zasady, które obowiązują w projektowaniu. Należy brać pod uwagę odległości, wysokości i sposób rozmieszczenia mebli. Trzeba uwzględnić zalecenia producentów w wyborze materiałów wykończeniowych oraz stosować się do reguł planowania oświetlenia. Pewne zasady obowiązują także w doborze kolorów – wiedza o barwach ukonstytuowała prawa, którymi rządzą się kolory we wnętrzach. Tymczasem kanon to nie wszystko. Preferowany wybór kolorystyki często związany jest z subiektywnym odczuciem barw. Jak więc przekonać się, czy intuicja nas nie zawodzi i czy aby na pewno wybrany przez nas kolor będzie dobrym tłem dla toczącego się w domu życia?
Tutaj z pomocą przychodzi sprawdzone i łatwe w obsłudze oprogramowanie dla architektów wnętrz ArchLine.XP . Narzędzie to pozwala na tworzenie fotorealistycznych wizualizacji, które pomogą nam ocenić, czy zaproponowane przez nas rozwiązanie kolorystyczne zagra w projektowanym wnętrzu. Dobry program o przyjaznym interfejsie oraz znajomość uniwersalnych zasad na temat przestrzennego oddziaływania barw to wszystko, czego potrzebujemy, aby nasz projekt był estetyczny i praktyczny.
Po pierwsze: paleta barw
Myśląc o kolorystyce wnętrza, warto zacząć od przygotowania palety barw złożonej z kolorów głównych, akcentowych oraz barw kontrastowych. Ważne jest, żeby tak operować barwami, aby uzyskać wrażenie harmonii. Żaden kolor nie istnieje sam przez się – barwy oddziałują ze sobą wzajemnie. Co więcej, ich odbiór zależy od faktury powierzchni czy rodzaju światła w pomieszczeniu. Właśnie dlatego tak ważne jest globalne spojrzenie na projekt – tylko wtedy, gdy potraktujemy aranżację wnętrza jako całość, będziemy mogli stworzyć spójną kompozycję.
Neutralna baza kolorystyczna
Uniwersalnym rozwiązaniem, które dobrze sprawdza się we wnętrzach, jest stosowanie łagodnych barw przewodnich. To nimi pokrywamy większe powierzchnie, takie jak ściany czy sufity. Jeśli zdecydujemy się na neutralne barwy, takie jak biel, beże czy szarości, łatwiej będzie nam wprowadzić kolorystyczne akcenty. Monochromatyczna baza to idealne tło zarówno dla barw pastelowych, jak i mocnych i nasyconych kolorów.
Kontrasty i akcenty
Bardzo często wisienką na torcie projektu wnętrza jest kolorystyczny akcent – soczyście pomarańczowy fotel na tle beżowej ściany albo musztardowe zasłony w szarej sypialni. Należy pamiętać, aby nie przesadzić – kolor powinno się wprowadzać z umiarem i konsekwencją. To od nas zależy, czy wolimy subtelną kompozycję złożoną z dużej ilości uzupełniających się odcieni, czy też wnętrze o wysokich kontrastach. Pamiętajmy, że im mniej barw zastosujemy, tym silniej będą one oddziaływały.
Kolor według indywidualnych potrzeb
Projektując pomieszczenie dobrze jest określić, w jaki sposób na co dzień z niego korzystamy. Jak wiele spędzamy tu czasu i o jakich porach najczęściej tu przebywamy? Nie ma sztywnych reguł określających, jaki kolor będzie najlepszy do salonu, łazienki czy kuchni. Weźmy za przykład sypialnię – dla jednych ważniejsze będzie, aby wnętrze było jasne i lekkie, odpowiadające porannej aurze. Inni wybiorą głębokie i zmysłowe, ciemne barwy tworzące klimatyczny nastrój wieczoru.
Spacer w głąb projektu z ArchLine.XP
Kiedy już wybierzemy paletę barw, którą chcemy wprowadzić do wnętrza, przychodzi pora na sprawdzenie, czy to, co zaprojektowaliśmy faktycznie ze sobą współgra. Wykorzystując program dla architektów wnętrz ArchLine.XP możemy stworzyć wierny obraz wnętrza, jeszcze zanim w ruch pójdą farby i pędzle. Zaawansowany moduł do modelowania 3D pozwoli nam z łatwością zbudować każdy mebel, a kompatybilność z zewnętrznymi bibliotekami ułatwia wprowadzanie do projektu gotowych modeli od producentów. Dodatkowo program wyposażony jest w moduł do projektowania układu ceramiki i paneli, przez co możemy dokładnie odtworzyć naszą wizję przestrzeni.
Kiedy już wszystko jest gotowe, przychodzi pora na projektowy spacer – szybki silnik renderujący oraz moduł ArchLine.XP Live do wizualizacji 3D VR w czasie rzeczywistym pozwoli nam poczuć atmosferę wnętrza i zauważyć wzajemne relacje, w jakie wchodzą ze sobą barwy.
Pamiętajmy, że uważny projektant nie trzyma się sztywnych zasad, a próbuje poznać wrażliwość kolorystyczną i temperament domowników. Tylko w ten sposób można stworzyć harmonijną kompozycję, która będzie przyjazną przestrzenią do życia mieszkańców domu. Wszak czasem złamanie zasad jest pierwszym krokiem ku dobremu projektowi.
Fot. i oprac. na podst.:
ArchLine.XP