Taras lub balkon to istotny element każdego mieszkania czy domu, nie zawsze jednak traktujemy go na równi z wnętrzami... A przecież stanowi przedłużenie salonu, a jego powierzchnia to baza do pięknie zaaranżowanej strefy relaksu. O czym należy pamiętać, gdy w grę wchodzą systemy tarasowe?
Systemy tarasowe: właściwa hydroizolacja
Powierzchnia balkonu lub tarasu jest narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najpoważniejsze zagrożenie stanowi woda – może nie tylko powodować korozję i przebarwienia, ale też prowadzić do znacznie większych szkód, zalewając budynek. Aby uchronić się przed wilgocią, należy wykonać izolację balkonu lub tarasu przy użyciu elastycznych materiałów wodoodpornych, takich jak membrany, elastyczne powłoki i kleje do gresu. Trzeba też pamiętać, że balkon i taras są narażone na skutki, jakie niosą za sobą duże różnice temperatur. Zagraża im szczególnie mróz, dlatego użyte materiały muszą być mrozoodporne – w innym wypadku pod wpływem zmiany temperatur może dojść do ich odkształcenia i np. zmiany wymiaru płyt betonowych.
Po pierwsze: przygotowanie podłoża, czyli systemy dla tarasów i balkonów
Przed przystąpieniem do dalszych prac należy przygotować podłoże, na którym zainstalujemy system tarasowy lub balkonowy. Kluczowe jest odpowiednie nachylenie powierzchni, którą łatwo ukształtować dzięki szybko twardniejącej masie posadzkowej. Masę tę, z dodatkiem specjalnej emulsji, nakładamy na płytę stropową – tworzy ona warstwę kontaktową, na którą kładziemy tę samą masę w ramach warstwy spadkowej. Ukształtowanie jastrychu od samej płyty nośnej gwarantuje jednakową grubość wszystkich warstw tarasu.
Obróbka blacharska
Na tym etapie mocuje się pierwszą warstwę obróbki blacharskiej – przy użyciu śrub na plastikowych dyblach, wzdłuż otwartych krawędzi tarasu. Do osadzenia tych elementów w podłożu niezbędny jest wysokiej klasy uszczelniacz poliuretanowy.
Gruntowanie podłoża
Tak przygotowaną powierzchnię należy zagruntować, czyli położyć specjalną emulsję bitumiczną, która zwiększa przyczepność. Można ją kłaść nawet na lekko wilgotne podłoże. Gruntowanie nie będzie konieczne, gdy jest ono z tworzywa sztucznego lub metalu.
Po drugie: uszczelnienie
Na zagruntowanej powierzchni balkonu lub tarasu kładzie się elastyczną, wodoodporną membranę samoprzylepną, która pełni również funkcję paroizolacji. Należy to zrobić umiejętnie, aby zabezpieczenie konstrukcji było trwałe.
Odprowadzanie wody
Należy też coś zrobić z wodą, która pojawi się w wyniku ewentualnych wykropleń. W tym celu stosuje się maty drenażowe z fizeliny odsączającej, które szybko odprowadzają wodę. Kolejną warstwę stanowi izolacja termiczna z materiałów odpornych na wilgoć oraz włóknina odsączająca. Następna powłoka to warstwa dociskowa o minimalnej grubości 45 mm. W przypadku większej powierzchni tarasu należy wykonać szczeliny dylatacyjne.
Po trzecie: montaż płytek na tarasie lub balkonie
Zanim położy się płytki, należy zadbać, by została położona elastyczna powłoka izolacyjna, a przy szczelinach, w narożach i na styku balkonu lub tarasu z budynkiem – uszczelnienie w postaci taśmy uszczelniającej.
W przypadku tarasów i balkonów najlepiej wybrać mrozoodporny i antypoślizgowy gres, do montażu którego użyjemy elastycznej zaprawy klejącej, odpornej na temperaturę. Do spoinowania płytek wykorzystamy wodoodporną spoinę elastyczną, a na styku z budynkiem czy przy mocowaniu barierki – spoinę silikonową.
Systemy tarasowe to nie sama konstrukcja – w ich skład wchodzi wiele materiałów tworzących kolejne warstwy uszczelniające. Właściwy montaż i konserwacja gwarantują, że balkon i taras będą bezpieczne nawet w przypadku różnic temperatur czy obfitych opadów atmosferycznych.