Ukołysze i… ochroni. Wiszący fotel

Kiedy aura nie sprzyja wychodzeniu na dwór, szukamy bezpieczeństwa w przytulnym wnętrzu. A co lepiej ukoi skołatane nerwy niż delikatne kołysanie? Poznajcie stylowe wiszące fotele.

Stal miękka jak… liść. Wiszący fotel ażurowy

W Studio Stirling powstają wyjątkowe wiszące meble – krzesła i fotele, które przypominają kołyski. Nowoczesny design sprawia, że stanowią mocny, choć ażurowy akcent we wnętrzu. Jedno wyklucza drugie? Niekoniecznie, wystarczy się przyjrzeć fotelowi Leaf w kształcie liścia czy Wheel – „oponie” z ażurowym dołem. Lekko wygięta, falująca powierzchnia Seed pod zachęca do położenia się na sjestę, a Nast egg otuli niczym bezpieczny kokon. Recliner ma dynamiczną formę inspirowaną naturą – jego pręty przypominają żyłki na liściach czy skrzydła ważki.

biały wiszący fotel z małą kołdrą

Wiszący fotel – Leaf, Studio Stirling

czarny okrągły wiszący fotel

Wiszący fotel – Wheel, Studio Stirling

czarny wiszący fotel leżanka

Seed pod, Studio Stirling

Ich delikatna konstrukcja kontrastuje z materiałem, z którego są zrobione. Klasyczna czerń i biel pozwalają docenić kunszt, z jakim wykonano je ręcznie z miękkiej stali. Dzięki powłoce Environ Protected, podobnej do tej użytej na podwoziu samochodu, są odporne na rdzę, więc żaden taras, balkon ani ogród im niestraszne, gdy już zrobi się cieplej.

czarny wiszący fotel w kształcie kosza na tle białego wnętrza

Wiszący fotel do pokoju – Nast egg, Studio Stirling

biały wiszący fotel w białej sypialni

Wiszący fotel do pokoju – Recliner, Studio Stirling

Ekologiczne i… wulkaniczne wiszące fotele, które chronią nasze zdrowie

Dla miłośników naturalnych materiałów mamy nie lada gratkę. Oczywiście tradycyjne drewno nadal ma się dobrze i bardzo się lubi z wiszącymi krzesłami w pokoju, jednak można iść o krok dalej, w stronę niecodziennych surowców… Takich jak wulkaniczne włókna bazaltowe. Łotewski projektant Raimonds Cirulis zaprojektował dla Maffam Freeform krzesło wiszące Ibiss, w całości wykonane z takich właśnie włókien. Siedzieć niemalże na wystygłej lawie, a w dodatku się na niej bujać…

brązowy wiszący fotel na tle kamiennej brązowej ściany

Wiklinowy fotel wiszący – Ibiss, Maffam Freeform

Wiszący fotel w pokoju chroni zdrowie osoby, która się w nim ukryje

Ten piękny i nieco ekscentryczny pomysł ma jednak dodatkową zaletę – otóż taki wiszący fotel w pokoju chroni zdrowie osoby, która się w nim ukryje. Bazalt pochłania bowiem wszelkie promieniowanie, które może szkodzić człowiekowi, m.in. ultrafioletowe, radiowe czy elektromagnetyczne. Jest również trwały niczym włókno szklane, wiszący fotel będzie zatem odporny na warunki atmosferyczne i posłuży nam długo.

jasny wiklinowy fotel wiszący przy duzym okrągłym oknie

Wiklinowy fotel wiszący – Sika Design

Tradycjonaliści jednak nadal będą się czuli bezpiecznie w rattanowym wiszącym fotelu, a tych mamy pod dostatkiem… Każdy chyba zna kultowy wiszący fotel w kształcie jajka, który po raz pierwszy zaproponował duet Nanna i Jørgen Ditzel w… 1959 roku. Mieliśmy zatem trochę czasu, żeby się oswoić z wiszącymi kokonami z rattanu.

jasno brązowy wiklinowy fotel wiszący obok białego wiklinowego stolika

Wiklinowy fotel wiszący – Egg Chair, Nanna Ditzel

A dla fanów nieco bardziej klasycznych, choć równie odważnych rozwiązań także coś mamy: kolorowe fotele.

Fot. i oprac. na podst.:
Studio Striling, Sika Design, Maffam Freedom

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Magdalena Torczyńska-Moradi autor MAGAZIF.com

Pisze od ósmego roku życia, wyżywa się redaktorsko od 2007 roku. Łączy w sobie skrajności, o których boją się szepnąć nawet syczące S i złowrogie Ó z tysięcy stron, których dotknęła. Nigdy nie umiała rysować, śpiewać, grać na instrumentach ani w koszykówkę, więc pozostała jej rzeźba, tyle że w słowach. Robi to z przyjemnością, prowadząc własną firmę Tekstem. Redaguje, pisze i pilnuje, żeby inni robili to ładnie. W przyszłości ma zamiar też zadbać o najmłodszych czytelników, dokładając kilka cegiełek do rynku wydawnictw dziecięcych.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama