Co musimy wiedzieć o odpowiedzialności? – podsumowanie Element Urban Talks 2019
Za nami trzecia edycja konferencji Element Urban Talks, które w tym roku odbyło się na przełomie listopada i grudnia w Krakowie. Co działo się podczas wydarzenia w całości poświęconego zagadnieniu świadomego projektowania przestrzeni do życia?
Tematem przewodnim tej edycji Element Urban Talks była odpowiedzialność. Przez 3 dni uczestnicy i goście konferencji dyskutowali o roli architektury i designu wobec wyzwań współczesności, takich jak zmiany klimatyczne, przemiany społeczne i gospodarcze. Ponadto, w ramach konferencji odbyły się warsztaty dla projektantów oraz spacery architektoniczne po niedostępnych na co dzień przestrzeniach Krakowa.
Dyskutowano o przekuwaniu architektonicznych wizji na rzeczywiste działania, które „tu i teraz” mogą pomóc w rozwiązywaniu globalnych i lokalnych problemów
Element Urban Talks to konferencja łącząca architektów, architektów wnętrz, architektów krajobrazu, samorządowców i aktywistów miejskich. Dyskutowano o projektowaniu w dobie wyzwań społecznych, języku architektury jako narzędziu opowiadania o przyszłości, a także – a może i przede wszystkim – o przekuwaniu architektonicznych wizji na rzeczywiste działania, które „tu i teraz” mogą pomóc w rozwiązywaniu globalnych i lokalnych problemów.
Dzień pierwszy: od wizjonerskich idei po praktyczne rozwiązania
Pierwszego dnia skupiono się na polskich projektantach i teoretykach zajmujących się architekturą. Na scenie wystąpili Maciej Rydz z JEMS Architekci i Szymon Kloska z Krakowskiego Biura Festiwalowego, przedstawiając eksperymentalny projekt Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, który już za parę lat ma powstać w Krakowie. Mateusz Halawa opowiadał o polityczności projektowania, Artur Jerzy Filip o odpowiedzialności za przestrzenie publiczne i oddolnym zarządzaniu, Marcin Szczelina o odpadach i konsekwencjach nadprodukcji, a Szymon Hanczar o swoich badaniach i doświadczeniach związanych z minimalizowaniem przestrzeni mieszkalnych.
Wim Pijbes, były dyrektor Rijksmuseum zamknął piątkowe wystąpienia prelekcją na temat odpowiedzialności instytucji kultury wobec swoich odbiorców, przedstawiając działania i historię Rijksmuseum – holenderskiego muzeum narodowego w Amsterdamie.
Na scenie eksperckiej BBGK Architekci i ich goście – Michał Krasucki, Ivan Blasi, Britta Jürgens, Matthew Griffin i Michał Olszewski, Anna Wydrzyńska, Jan Belina-Brzozowski rozmawiali o odpowiedzialność za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w kontekście konkretnych realizacji. Bloki dyskusyjne podsumowała Ewa P. Porębska, kuratorka i krytyczka architektury, redaktor naczelna Architektury Murator.
Dzień drugi: architekci wobec wyzwań świata
Drugi dzień konferencji rozpoczęła swoim wykładem Zuzanna Skalska, otwierając wątki, o których mówili kolejni zagraniczni goście. Zarysowała moment historyczny, w jakim jesteśmy i podkreśliła rolę architektów w procesie kształtowania przyszłości, wskazując zarówno na obecne trendy w projektowaniu, jak i historyczne przykłady.
Jak zamiast produkować więcej – można zacząć produkować mądrzej
Laura Traldi, dziennikarka i kuratorka designu, poruszała tematy związane z rolą designu w tworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym, pokazując przy okazji, jak zamiast produkować więcej – można zacząć produkować mądrzej. Egbert Fransen, dyrektor Festiwalu We Make The City opowiedział, jak budować miasto przyszłości poprzez czerpanie z przeszłości i tworzenie nowych wartości na podstawie istniejącej już infrastruktury, podając za przykład amsterdamski Pakhuis de Zwijger.
Arne Libjers, partner w studio Mecanoo opowiadał o relacjach, jakie przestrzeń tworzy z jej użytkownikami oraz o podnoszeniu jakości życia poprzez projektowanie. Phineas Harper, kurator tegorocznej edycji Oslo Architecture Triennale, mówił o dążeniu do tworzenia takiej architektury, którą można będzie zmieniać i naprawiać, zamiast niszczyć i budować od nowa.
Na scenie eksperckiej Paulina Grabowska, założycielka studia NAS_DRA Conscious Design opowiadała o supernaturalnej przyszłości, czyli o możliwościach tworzenia nowych zasobów z zanieczyszczeń. Przemysław Wronowski z zespołu SIGNIFY mówił o roli światła w kreowaniu przestrzeni i doświadczeń ludzi, Anna Nowokuńska opowiedziała o wayfindingu i komunikacji wizualnej w przestrzeni, a Dominika Krzych, Kasia Basiewicz i Rafał Romanowski wygłosili prelekcję o miejskim ogrodnictwie.
Grupa Geberit, partner główny konferencji zaprosił uczestników na debatę pt. „Ścieżki Młodych”. Na scenie swoje doświadczenia konfrontowali ze sobą młodsi i starsi architekci, ścierając swoje opinie na temat edukacji, realiów pracy i misji architektury. Konferencję zamknęła dyskusja na temat granic odpowiedzialności, w której udział wzięli: prezes grupy Geberit – Przemysław Powalacz, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Jan Krzysztof oraz dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego – Szymon Ziobrowski.
MAGAZIF patronował wydarzeniu. Możecie też przeczytać nasze rozmowy z tegorocznymi prelegentami, Szymonem Hanczarem i Dawidem Zaleskym.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Element Talks
Inne ciekawe eventy

Nie tylko Zodiak. O architekturze gastronomii warszawskiej

PRELEKCJA: Detale domu Hilarego Majewskiego. Część II | Maria od Detalu

Targi Rzeczy Wyjątkowych JWSR 2025 Katowice
