Festival ECOmade wciąż rośnie. W tym roku program wzbogacił kolejny punkt – Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Był to punkt wyjścia do nowego spojrzenia na projektowanie.
Kolejna już edycja Festival ECOmade 2017 (30.11-1.12.2107) organizowana przez łódzką ASP to Międzynarodowa Konferencja Naukowa, warsztaty, ECOmade Contest i gala festiwalowa, której towarzyszył pokaz mody i wręczenie nagród konkursowych.
Celem EcoMade Contest było wyłonienie najciekawszych realizacji projektowych spośród prac zrealizowanych w oparciu o filozofię upcyklingu oraz wykonanych w oparciu o proekologiczne podejście do procesu kreacji projektowej i artystycznej. Tegoroczny konkurs poszerzył się też o jedną kategorię – do kategorii art&craft dołączył także design. Tradycyjnie też wybierano najlepszą kolekcję odzieżową. O czym przeczytacie już wkrótce na MAGAZIF. Dziś na zachętę pokazujemy zdjęcie kolekcji „Ties go east – vests go west” przygotowanej specjalnie na gwiazdorską galę festiwalową przez profesor Barbarę Hanuszkiewicz, pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i… przechodzimy do konferencji.
„Świadomość narzędziem współczesnej ekologii”
Tak właśnie brzmiało hasło przewodnie konferencji. Interdyscyplinarny charakter spotkania pozwolił zobaczyć temat z różnych perspektyw, był krokiem w kierunku zrównoważonego projektowania i szansą na zwiększenie potencjału środowiska projektantów. Podczas dwudniowego spotkania naukowców, dydaktyków, przedstawicieli przemysłu, świata projektowego i studentów, zastanawiano się, jak projektować zgodnie z założeniami ekologii, a w zasadzie sozologii, bo – jak zauważył dr Marek Średniawa (ASP Gdańsk) – termin ten jest bardziej adekwatny etymologicznie.
Sozologia jest nauką zajmującą się między innymi problemami ochrony środowiska, zmianami wynikającymi z rozwoju cywilizacji oraz sposobami zapobiegania im i łagodzenia ich skutków. Czy najlepszym sposobem radzenia sobie z pędzącym rozwojem cywilizacyjnym jest powrót do uprawy roli, wyrzeczenie się potrzeb i przywdziewek z włókna ananasa? Jak zachować umiar? Czy płynąc łodzią, która płonie, lepiej przyspieszyć, by szybciej dobić do brzegu, czy lepiej wiosłować wolniej i polewać łódź wodą z wiaderka?
Maksymalny minimalizm
Pytań postawiono wiele. Odpowiedzi dano mniej. Wartością było pokazanie pozytywnych działań minimalizujących negatywny wpływ na środowisko, a także przedstawienie negatywnych rezultatów działań w założeniu dobroczynnych. Do tych drugich należało chociażby oświetlenie autorstwa Achille Castiglioniego, który postanowił wykorzystać odchodzącą do lamusa metalową szpulę filmową do zaprojektowania minimalistycznej lampy. Szpule, które były podstawą projektu, szybko zaczęto wytwarzać masowo, mimo że na wysypiskach śmieci piętrzyły się oryginalne szpulki.
Parokrotnie przywoływaną superbohaterką stojącą po dobrej stronie mocy była tkanina ananasowa. Działalność firmy Piñatex wykorzystującej do produkcji tkanin i tapicerki włókno ananasowe uznano za przykład dobrego i społecznie odpowiedzialnego projektowania.
Zielony dekalog, czyli jak projektować świadomie
Ekologiczność pokazano z różnych perspektyw, a spoglądali na nią przedstawiciele uczelni artystycznych z Łodzi, Gdańska oraz Lwowa, dydaktycy nauk humanistycznych (Uniwersytet Łódzki) oraz inżynierowie (Politechnika Łódzka, firma Rekpol). Dr Marek Średniawa sformułował pięć przykazań świadomego projektowania, czyli kwintesencję projektowania sozologicznego, które podsumowuje interdyscyplinarne spotkanie.
Tak brzmi ten „zielony dekalog”:
Po pierwsze: projektuj to, co konieczne, a nie to co możliwe.
Po drugie: projektuj świadomie i efektywnie.
Po trzecie: projektuj najprostsze sposoby zaspokajania potrzeb.
Po czwarte: zakładaj użycie jak najmniej energochłonnych technologii.
Po piąte: projektuj tak, aby niwelować różnice (społeczne).
Tym dekalogiem można się kierować co najmniej do przyszłego roku, kiedy odbędzie się kolejna edycja festiwalu ECOmade.
Zdjęcia:
ASP [zdj.: 1, 2, 3, 4, 6]
decoist.com [zdj.: 5]