14 lipca oficjalnie zakończyła się 12. edycja Gdynia Design Days pod hasłem POLARYZACJA. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w ponad 130 wydarzeniach. Organizatorzy chwalą się wysoką frekwencją i zapowiadają już kolejną edycję.
Przez 9 lipcowych dni Gdynia stała się nie tylko letnim miejscem spotkań branży projektowej, ale również miejscem intensywnej wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Gdynia Design Days w tym roku miała zaszczyt być pierwszym oficjalnym hostem World Design Weeks.
Ciekawa była także wystawa główna festiwalu.
W weekend otwarcia festiwalu odbyły się warsztaty dla członków tej międzynarodowej społeczności, koordynatorów wydarzeń, a także dla przyjaciół GDD. – Wspólnie pracowaliśmy nad kreatywnymi narzędziami, które pomagają rozwijać wydarzenia. Za case study, jak ulepszać festiwale, posłużyło GDD – piszą organizatorzy.
Po pierwsze w pierwszy weekend: wystawy
W sobotę, w pierwszym dniu festiwalu, odbył się wernisaż wszystkich wystaw w PPNT Gdynia oraz wystawy „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni. Niedziela była poświęcona tematowi przewodniemu festiwalu – POLARYZACJI. Organizatorzy chwalą się, że tylko przez dwa dni wystawy odwiedziło ponad 7 tysięcy gości.
Podczas wernisażu przyznane zostały nagrody za najlepsze dyplomy ASP w Gdańsku. W kategorii Wzornictwo nagrodzono Zuzannę Rogalę za pracę „Dźwięk i obraz. Projekt interaktywnej typografii”. W kategorii Architektura zwyciężyła Aleksandra Wiśniewska, autorka projektu „Oprócz błękitnego nieba. Przekształcenie infrastruktury Aeroklubu Gdańskiego z wprowadzeniem funkcji ogólnodostępnych”. Nagrodą dla laureatów jest podróż do Eindhoven na Dutch Design Week.
Niedzielę, czyli drugi dzień festiwalu, poświęciliśmy jego tematowi przewodniemu – POLARYZACJI. O tym, że design może zmienić świat, przekonywała nas Ingrid van der Wacht, przewodnicząca WDW i reprezentantka Dutch Design Week wraz z reprezentacją Leapfrog (Lancaster University). Zuzanna Skalska natomiast postawiła na Future Thinking i opowiedziała o tym, jak prowadzić biznes w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Nowością w programie była prelekcja Marka Kamińskiego, który opowiedział o swojej najnowszej wyprawie AINTE – pierwszej podróży dookoła świata, w której udział wzięli człowiek oraz… robot.
Przyznane zostały nagrody w konkursie Młodzi na Start pod hasłem „Mój design. Zaprojektuj dowolną formę użytkową”. Główną nagrodę 10 tysięcy złotych wygrał Kacper Kunicki za swój projekt stołu „Sneda”, II miejsce ex aequo i nagrodę 5 tysięcy złotych otrzymały Aleksandra Szewc z projektem „90 stopni” i Jagoda Nowak-Bieganowska za projekt „Ukojenie”.
Pierwszy weekend upłynął także pod znakiem zakupów – Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości pękał w szwach podczas Cloudmine pop-up ❤ GDD. Gdyńscy artyści i aktywiści otworzyli dla odwiedzających swoje pracownie w podziemiach Miejskich Hal Targowych. Organizatorzy nie zapomnieli też o przebywających w Gdyni uczestnikach festiwalu Open’er – w sobotę odbyło się dla nich specjalne oprowadzanie po najważniejszych atrakcjach GDD 2019.
Swoją cegiełkę do programu dołożył także MAGAZIF, organizując czytelnię wspólnie ze swoim partnerem głównym, czyli OKK! PR.
Czwarta edycja Design talks Business Summit
Idea tego wydarzenia jest znana: jednoczyć środowisko projektowe z biznesem: przedsiębiorcy, projektanci i architekci spotkali się podczas Design talks Business Summit po raz czwarty. Weekend obfitował w wykłady, inspiracje, rozmowy i praktyczne case studies. Blisko 30 praktyków z całego świata pokazało, jak łączyć świat biznesu z designem. W teoretycznej części wydarzenia wzięła udział rekordowa liczba ponad 300 uczestników.
Pierwszy dzień rozpoczął się inspiracjami, podczas których prelegenci Ashley Benigo, Charlota Blunarova oraz Agata Czachórska podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami bazującymi na latach badań i obserwacji zmieniającego się społeczeństwa. Prelegenci mówili o pracy, gdzie nie tylko klient, ale i kultura kreatywności w biznesie, dobrostan zespołu oraz wpływ społeczno-środowiskowy, są opłacalne.
Następnie uczestnicy pogłębiali wiedzę przy stołach tematycznych w towarzystwie partnerów z wiodących agencji i firm konsultingowych z Polski i Anglii. Wchodząc w interakcje poznawali metody, narzędzia oraz praktyczne rady, mieli także okazję wziąć udział w sesjach networkingowych.
W części poświęconej studium przypadku Slavo Tuleya opowiadał o budowaniu własnych laboratoriów innowacji. Alistar Ruff wygłosił prelekcję na temat Strategii IoT dla marki Kenwood.
Drugiego dnia mnóstwo inspiracji i motywacji do działania dostarczyła prelekcja o projektowaniu doświadczeń, które pokochamy, którą wygłosiła Layla Keramat ze Spark Reply. W ramach otwartej sceny Jonas Kronlund opowiedział o pracy na styku celowości, rentowności i wykonalności. Błażej Wojtyła rozmawiał o projektowaniu propozycji wartości dla wielostronnych rynków i użytkowników z pokolenia Z. Natomiast kwestię rozwijania marek modowych w warunkach nowej ekonomii przybliżył uczestnikom Bartosz Ladra z Transparent Shopping Collective.
W programie Design talks Business Summit nie zabrakło również praktycznych warsztatów oraz inspiracyjnych wyzwań projektowych.
Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję GDD. My również czekamy na nią z niecierpliwością.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Gdynia Design Days