Historia spłuczek podtynkowych sięga 1964 roku. Właśnie wtedy firma Geberit wprowadziła na rynek pierwszy model spłuczki zintegrowanej ze ścianą.
Rewolucja na miarę czasów
Wynalazek szwajcarskiego producenta doskonale wpisywał się w panujące wówczas wzornicze trendy i kierunki myślenia projektantów. Forma została podporządkowana funkcji, a głównym dążeniem designerów tego okresu było połączenia estetyki z maksymalną użytecznością produktu, który pozwoli zaoszczędzić przestrzeń.
To właśnie wtedy rodziły się pomysły na modułowe, wielofunkcyjne meble czy chowane w ścianach łóżka. W niewielkich łazienkach, typowych dla ówczesnego budownictwa mieszkaniowego dominowała prostota, ergonomia i wygoda.
Testowane w sercu szwajcarskich Alp
Ważny rozdział w historii spłuczek podtynkowych zapisany został w łazienkach hotelu Eiger, położonego w szwajcarskiej wiosce Grindelwald. Jego właściciele w połowie lat 60. XX wieku, jako jedni z pierwszych inwestorów, zdecydowali się zastosować w swoim obiekcie to innowacyjne, jak na tamte czasy, rozwiązanie. Argumentem, który ich przekonał była możliwość zaprojektowania mniejszych łazienek – dzięki temu goście mieli do dyspozycji bardziej przestronne pokoje.

I choć przez pierwszych kilka lat obsługa hotelowa dość często musiała tłumaczyć klientom hotelu, jak spuścić wodę w toalecie, właściciele nigdy nie żałowali swojej decyzji – spłuczki działały sprawnie i bez zarzutu przez 50 lat! Wymienione zostały na model najnowszej generacji dopiero w trakcie generalnego remontu, choć ich stan nadal był nienaganny.
Nowsza technologia, ta sama jakość
W tym roku minie 57 lat od wprowadzenia na rynek tego szwajcarskiego wynalazku. Podtynkowe spłuczki zrewolucjonizowały łazienki na całym świecie – spotykamy je dziś powszechnie zarówno w domowych, jak i publicznych toaletach.
Obecnie proces produkcji jest niemal w pełni zautomatyzowany, ale wciąż odbywa się pod okiem człowieka. Spłuczki formowane są metodą rozdmuchową z wysokiej gęstości polietylenu PE-HD. Pozwala to uzyskać jednolitą strukturę korpusu całego zbiornika, co w połączeniu z dużą wytrzymałością mechaniczną i elastycznością polietylenu, praktycznie wyklucza możliwość pęknięcia spłuczki.

Dzisiaj, dzięki wszechstronnym badaniom laboratoryjnym, parametry akustyczne i wydajność, zarówno stelaży oraz spłuczek łazienkowych, są na znacznie wyższym poziomie. Łatwiejszy jest również montaż urządzeń, a to wszystko przy zachowaniu parametrów jakościowych. Nowoczesne stelaże przez wiele lat użytkowania bezpiecznie wytrzymują obciążenie 400 kg.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Geberit