To prawdziwa kulturowa mieszanka. Hiszpańska sztuka, taniec i kulinaria są znane na całym świecie, a bogata architektura tego regionu stale się rozwija i może stanowić inspirację dla światowych projektantów. Poniżej przedstawiamy 5 budynków stworzonych w iście iberyjskim stylu. Vamos!
Miejsce ze smakiem
(Talel Madrid, Paseo de la Castellana 36; Tatel Miami, 1669 Collins Ave)
Na start mamy dla Was coś specjalnego. To restauracja, której współwłaścicielami są m.in. Cristiano Ronaldo, Rafael Nadal, Enrique Iglesias, czy Paul Gasol. Została stworzona, by podkreślić walory iberyjskiej kultury kulinarnej i przybliżyć gościom gorący klimat tego miejsca. Na ladach i stołach lokalu wykorzystano materiały od Dekton, Silestone, a także naturalny marmur.

Restauracja TATEL w Madrycie

Restauracja TATEL w Madrycie
Sieć hoteli Hipotels
(Playa de Palma, Avinguda de Fra Joan Llabrés 20)
Przy wyborze materiałów wykończeniowych postawiono na wentylowaną fasadę odporną na czynniki zewnętrzne charakterystyczne dla nadmorskiego klimatu. Architekci zadbali również o ochronę budynku przed promieniami UV, aby uniknąć płowienia kolorów. Zastosowano nowoczesną technologię, która zwiększa przyczepność i zapobiega poślizgom. Recepcje, bufety i lady barowe w hotelu pokryto konglomeratem kwarcowym.

Hotel Hipotel z zewnątrz

Wnętrze hotelu Hipotel
Akademia Rafaela Nadala
(Ctra. Cales de Mallorca)
Założeniem projektu Akademii znanego tenisisty, Rafaela Nadala było stworzenie miejsca do nauki gry w tenisa. Marka Cosentino dostarczyła na potrzeby tego projektu materiały o powierzchni 40 tys m2. Powstały z nich podłogi, blaty robocze, schody, fasady dwóch głównych budynków, a także kompleks basenów i spa.

Basen

Elewacja budynku Akademii Rafy Nadal
Budynek Gunni & Trentino w Madrycie
(Madryt, Paseo de la Habana 3)
Madrycka filia Gunni & Trentino przyciąga spojrzenia dzięki elewacji przypominającej wyglądem rybią łuskę. Wykonano ją przy użyciu nowoczesnej technologii instalacji fasad wentylowanych, która pozwoliła zamontować każdy element niezależnie. Materiał,
który pozwolił na tak spektakularną realizację to śnieżnobiały Dekton Halo z kolekcji Dekton XGloss.

Gunni & Trentino w Madrycie
Kamień z serca Almerii
(Granada, Calle Real de la Alhambra)
Pałac Alhambry w Granadzie to jeden z symboli i dziedzictwa kulturowego Hiszpanii, zachwycający swą nieśmiertelną architekturą, tętniący kolorami i zaskakujący bogactwem wzorów. Podczas przechadzki po pałacu, nie sposób nie spostrzec wszechobecnego kamienia, w tym białego marmuru z delikatnymi szarymi przeżyleniami, wykorzystanego na posadzkach oraz rzeźbach – również tej najsłynniejszej – przedstawiającej białe lwy Alhambry. To marmur Blanco Macael, rodzimy kamień regionu Almerii, który można spotkać w niemal każdym miasteczku tego południowego regionu. Właśnie z nim związane są początki hiszpańskiej firmy Cosentino, która 40 lat temu, zanim dała początki takim powierzchniom jak Silestone czy Dekton, zajmowała się wydobyciem i obróbką tego marmuru.
Wszystkie te miejsca, choć tak zróżnicowane, z pewnością posiadają dwie cechy wspólne – poza lokacją wszystkie wykorzystują materiały z oferty hiszpańskiego producenta Cosentino. Powierzchnie ultrakompaktowe Dekton, konglomeraty kwarcowe Silestone, czy naturalny kamień z kolekcji Sensa posiadają właściwości, które pozwalają stworzyć przestrzenie – wewnętrzne i zewnętrzne – którym nie straszne są zmiany mód i trendów. Dzięki swojej jakości i nowoczesnej technologii produkcji, na długo zachowują swoją strukturę i są odporne na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu, projektanci, architekci, a także właściciele domów na całym świecie mogą znaleźć w ofercie Cosentino produkty zarówno na fasady budynków, jak i schody, blaty kuchenne, łazienkowe, okładziny ścian, mebli, a nawet podłogi.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Cosentino
Inne ciekawe eventy

Targi Furnitech 2025 – Innowacje, Technologie i Biznes w Przemyśle Meblarskim

Nie tylko Zodiak. O architekturze gastronomii warszawskiej

Prezentacja kolekcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
