Kiedyś domki typu brda (choć i te mają nowoczesne wersje ) lub banalne w formie domy zostają wyparte przez nieco bardziej wyrafinowane projekty. Dziś letniskowe nieruchomości to w pełni wyposażone, funkcjonalne miejscówki na wakacje lub wypoczynek pośród lasu. Jeśli zatem chcecie uciec od zgiełku miasta, koniecznie zobaczcie różne propozycje z całego świata. To, co je różni to wygląd, liczba pięter, lokalizacja, czy sposób aranżacji danego pomieszczenia. To, co zaś łączy to często niezwykle kompaktowy rozmiar oraz chęć wkomponowania obiektów w otaczającą przestrzeń. Dlatego też mówi się o nich domy-kabiny.
Domek letniskowy typu kabina pośród lasu
Biuro architektoniczne Leckie Studio i agencja projektowa Aruliden zaprezentowały niedawno projekt lustrzanych konstrukcji, które powstaną w Ontario w Kanadzie. Arcana, bo taką nazwę nosi projekt, to proste w formie, zaciszne domki do wynajęcia, które zostaną zbudowane w lesie na północ od Toronto.


Kabiny zostaną wyposażone w prąd i bieżącą wodę, ale projektanci stworzyli wersję off-grid, którą można zastosować w bardziej odległych lokalizacjach w przyszłości. Jest tu też nowocześnie wyposażona kuchnia, wykonane na specjalne zamówienie palenisko z grillem znajdujące się na prywatnym tarasie i służące do gotowania na świeżym powietrzu w każdych warunkach pogodowych oraz prywatna łazienka z deszczownicą.

Zobacz też: Domki letniskowe pośród lasu i gór
Domki letniskowe z przyszłości
Kolejny projekt to propozycja z Chin. To tu szanhajskie studio ZJJZ Atelier zaprojektowało kompleks elipsoidalnych domków dla leśnego hotelu Tree Wow w Jiangxi w Chinach. Domki letniskowe zostały pokryte gontem (drewniany materiał wykorzystywany do wykonania pokryć dachowych oraz elewacyjnych) oraz lustrzanymi płytkami aluminiowymi.

Domy-kapsuły o organicznym kształcie zostały nazwane The Seeds (Sadzonki) i inspirowane są naturalnymi formami, by naśladować malownicze otoczenie. Według architektów, projekt opierał się na funkcjonalnych wymaganiach budynków, a nie na samej próbie skopiowania konkretnego naturalnego kształtu.


Każdy z czterech domków unosi się nad ziemią na palach i można się do nich dostać wchodząc po schodach. Każdy domek letniskowy mieści sypialnię, łazienkę, schowek oraz poddasze.
Domek letniskowy – liczy się powierzchnia i funkcjonalność
Powierzchnia domku wakacyjnego na ogół jest niewielka, ale liczy się funkcjonalność danej nieruchomości. Teraz pora na mniej futurystyczny przykład z Anglii. Biuro architektoniczno-projektowe Out of the Valley zaprojektowało nowoczesny, parterowy drewniany domek letniskowy na farmie w Devon, wyposażony w jednospadowy dach i przesuwne drzwi, które otwierają się na zadaszoną werandę.

Ośrodek wakacyjny Holly Water został zaprojektowany i zbudowany przez Out of the Valley dla klientów, którzy chcieli uzupełnić wcześniejszą realizację o osobną nieruchomość na wynajem. Przesuwne szklane drzwi pozwalają na otwarcie domku na zewnątrz, wzmacniając jego połączenie z otoczeniem.

Ścieżka wijąca się przez pole kukurydzy prowadzi do mostu nad strumieniem, gdzie znajduje się palenisko z miejscami do siedzenia i domek na drzewie, z którego mogą korzystać odwiedzający.
Miedziana wanna na werandzie to miejsce, w którym goście mogą się zrelaksować, podziwiając widoki. We wnętrzu, na tylnej ścianie znajduje się dębowa kuchnia, po przeciwnej stronie, na betonowym cokole, wznosi się piec opalany drewnem. Jest tu także łazienka z prysznicem, zaś sypialnię utworzono na podeście. Sofa i stół jadalny idealnie pasują do reszty aranżacji.


Domek letniskowy jak nowoczesny budynek na drzewie
Domek na drzewie zapewnia nam niesamowite wspomnienia. Daje też możliwość obserwacji przyrody. Może jednak być nowoczesny, przybierając ciekawą formę za pomocą specjalnych schodów, prowadzących na dach, będący widokowym tarasem. Dzieje się tak w przypadku kolejnego projektu. Wakacyjna chatka, zwana willą Maidla Nature, autorstwa estońskiego biura architektonicznego B210 wznosi się na palach na podmokłym terenie.


Domek letniskowy zapewnia miejsce jednej osobie lub parze. Dużo tu przestrzeni na zewnątrz: z tarasami wokół i na szczycie budynku. – Cały dom jest pokryty tarasami – wyjaśniają architekci – Jest tu niższy taras poranny, duże schody prowadzące na dach i taras nocny na wysokości wierzchołków drzew, aby cieszyć się zachodem słońca, obserwowaniem gwiazd czy ptaków.

Szklane drzwi wejściowe prowadzą bezpośrednio do sypialni, która jest przeszklona na całej wysokości, zapewniając widok na dzikość otaczającej domek przyrody. Niewielka powierzchnia zostaje w ten sposób w pełni zrekompensowana.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Aruliden, ZJJZ Atelier, Out of the Valley, B210