Paulina Wlazły: projekt wnętrz hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu
Czy wnętrza obiektów sportowych muszą być skazane na chaotyczne zestawienia krzykliwych kolorów i mozaiki z banerów reklamowych? Paulina Wlazły podjęła wyzwanie stworzenia spójnej i nowoczesnej przestrzeni, przyjaznej zarówno sportowcom, jak i kibicom.
Niezbyt atrakcyjna, pokryta szyldami bryła hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu kryje w sobie równie niespójne, przypadkowe wnętrze. Projektantka zauważyła, że taki stan rzeczy wpływa negatywnie nie tylko na wizerunek instytucji, ale także na dobre samopoczucie i komfort osób korzystających z tego miejsca. Dotychczasowe fragmentaryczne modernizacje obiektu nie sumowały się do satysfakcjonującego efektu. W odpowiedzi na te problemy Wlazły przygotowała kompleksowy projekt wnętrz OSiR-u.
Podczas pracy nad modernizacją istniejących przestrzeni o charakterze użytkowym, wyzwanie stanowi wprowadzenie istotnych zmian funkcjonalnych przy jednoczesnym zachowaniu podstawowej struktury budynku. Projektantka zaproponowała nową organizację przestrzenną, zakładającą zmiany rozkładu pomieszczeń na każdej z kondygnacji tak, aby zwiększyć ergonomię i dodać nowe funkcje obiektu. Jej celem było dostosowanie wnętrz hali do potrzeb wszystkich grup użytkowników tego miejsca: pracowników, sportowców, trenerów oraz widzów.
Przypadkowe kolory i materiały zostały zastąpione przez Paulinę Wlazły nowoczesnymi, minimalistycznymi rozwiązaniami. Projektantka dążyła do uzyskania efektu spójności, decydując się na stonowaną paletę barwną, w której dominują odcienie szarości. Raz po raz zostają one przełamane mocniejszymi akcentami kolorystycznymi, służącymi wyodrębnieniu poszczególnych stref. Wśród wykorzystanych materiałów przeważa surowy i barwiony beton, a także metal i drewno.
Paulina Wlazły ukończyła Politechnikę Radomską im. Kazimierza Pułaskiego oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jej projekty odznaczają się dosyć prostą i surową formą. Zaprojektowane przez nią wnętrza często mają monochromatyczny charakter, ale projektantka nie boi się mocnych kolorów oraz struktur, czemu daje wyraz wypełniając przestrzenie marokańskimi mozaikami. Wśród najczęściej wykorzystywanych przez nią materiałów są beton i drewno.
Data opracowania projektu: 01/06/2015