Monika Wierzba zaprojektowała Eko Dom Pływający. Jest to modułowy budynek zrównoważony pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym, który ma być jedną z wielu odpowiedzi na współczesne problemy z zanieczyszczeniem środowiska, niewykorzystanym potencjałem biosfery oraz na zmianę trendów w mieszkalnictwie. Możliwe jest zlokalizowanie go niemalże w każdym miejscu w Polsce – pod warunkiem, że spełnia odpowiednie „warunki wodne”.

Projektowi przyświecała myśl o stworzeniu budynku, który w minimalny sposób wpływa na środowisko naturalne, w racjonalny sposób korzysta z nowoczesnych osiągnięć techniki oraz wykorzystuje potencjał polskich rzek.
Projekt Eko Dom Pływający nie określa precyzyjnie, jaki będzie rozmiar budynku i jak dokładnie będzie on wyglądał. Podstawowym modułem jest element o wielkości zbliżonej do kontenera transportowego, czyli 2500 x 5000 x 2800 mm. Odpowiedni dobór wymiarów pozwala na bardzo prosty, szybki i tani transport budynku, zarówno drogą lądową, jak i wodną, bez potrzeby specjalnego dostosowywania pojazdów do przewozu dużych obiektów. Dom może być modyfikowany wedle potrzeb jego użytkowników i ich ilości. Dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji szkieletowej wykonanej z lekkiej stali opartej na betonie hydrotechnicznym, dom może być modyfikowany w dowolnym momencie, a jego wnętrze jest bardzo proste w rearanżacji. Można go szybko powiększać i pomniejszać.
Przy projektowaniu Eko Domu Pływającego autorce zależało, aby obiekt odpowiadał zasadom zrównoważonego rozwoju. Dlatego zarówno kształt budynku, jego konstrukcja oraz wykorzystane w nim materiały budowlane mają spełniać wymogi ekologicznego domu energooszczędnego.
Materiały budowlane wykorzystane przy projekcie są oparte o surowce naturalne, mało przetworzone oraz ławo poddające się przeróbce, część z nich jest wytworzona z surowców wtórnych. Tworzywa te nie wydzielają szkodliwych i toksycznych substancji przy ewentualnym demontażu. Pochodzą z lokalnych źródeł oraz posiadają certyfikaty ekologiczne takie jak FSC.
Dom pływający jest skonstruowany z elementów prefabrykowanych, co zapewnia mniej odpadów podczas budowy i efektywne wykorzystanie surowców. Odpady z budowy należy sortować i jak największą ilość poddać recyklingowi.
Odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata pozwala na pasywne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Energia w domu generowana jest przez system paneli fotowoltaicznych, produkcję ciepła wspomaga system kolektorów słonecznych oraz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.
Woda ściekowa wytwarzana w czasie domowych procesów, takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie, jest powtórnie wykorzystywana. Budynek jest wyposażony w instalację pozwalającą na pozyskiwanie deszczówki oraz w system filtrówbiologicznych(hydrofitowych lub helotypowych) pobierających wodę bezpośrednio ze zbiorników wodnych, na których dom pływa. Budynek może cumować samotnie, ale może także stać się częścią większych pływających osiedli mieszkaniowych.













