Gipsowe, gresowe, szklane, a nawet wykonane z korka i papieru – producenci paneli wciąż zaskakują pomysłami, które z powodzeniem mogą zastępować tapety lub płytki. Efekt 3D, łączenie różnych tekstur i kolorów na ścianach to niektóre trendy tego sezonu. Jakie są inne?
Ściana niezwykła, czyli poza schematem
Na łamach MAGAZIFu pisaliśmy już o nietypowych panelach z efektem 3D, a także takich, które wykonane zostały z korka. Obecnie popularność zdobywają nietypowe dekoracje z papieru, a nawet miękkiej pianki, które można przyczepić zarówno do betonowej ściany, jak i umieścić na szklanych drzwiach. Sprawiają one, że przestrzeń, zwłaszcza biurowa wydaje się bardziej przytulna.
Aktualnie modne są też ciężkie i efektowne panele wykonane metodą odlewniczą (piaskową lub woskową) z mosiądzu. Jeśli jesteś właścicielem przestrzeni komercyjnej, mieszkania lub projektujesz i chcesz użyć tego rodzaju dekoracji, by stworzyć ciekawą aranżację, koniecznie poznaj ich cechy.
Mosiężne panele o różnych wybarwieniach nadadzą surowego charakteru wnętrzu, a także sprawią, że wyda się bardziej eleganckie, a nawet ekskluzywne
W odwiedzinach u wielkiego Gatsby’ego
Mosiężne panele o różnych wybarwieniach nadadzą surowego charakteru wnętrzu, a także sprawią, że wyda się bardziej eleganckie, a nawet ekskluzywne. Sprawdzą się doskonale w gabinecie prezesa firmy, w niewielkich salach konferencyjnych i w przestrzeniach komercyjnych. Mosiężne panele w kolorach złotym, srebrnym i w rozmaitych odcieniach szarości cechują się wysoką jakością. Dodatkowo, są odporne na uszkodzenia i zarysowania, a także łatwo je wyczyścić. Do tego celu można użyć ściereczki, szczotki z miękkim włosiem lub zwykłego odkurzacza.
Mosiężne panele stanowią nietypową dekorację ścienną, ponieważ można utworzyć z nich różne kształty, a przy tym nie trzeba zapełniać nimi całej ściany. Ze względu na to sprawdzą się np. w hotelowych sypialniach, w których fragment ściany za łóżkiem pozostaje niezagospodarowany. Producenci oferują różne wielkości i kształty tego rodzaju paneli, jednak przeważnie pojedynczy element ma 135-140 mm wysokości i 120 mm szerokości. Ze względu na prosty design, tego rodzaju dekoracje ścienne mogą współgrać z wnętrzami w różnych stylach (preferowanym jest oczywiście styl klasyczny). Należy jednak pamiętać, że wprowadzając do aranżacji tak mocny i ciężki dodatek, wypada zharmonizować przestrzeń wykorzystując element „łagodzący” ten efekt. Może to być jasna fototapeta np. przedstawiająca niebo lub stworzony we wnętrzu wertykalny ogród. W końcu w modzie jest łączenie ze sobą różnych wzorów. Oprócz tego, projektanci wnętrz coraz częściej mieszają wzory i tekstury, jak również panele z tapetami i fototapetami. Warto wykonać taki eksperyment we wnętrzu: w końcu kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.
Przytul się do… ściany!
Miękkie panele z pianki poliuretanowej sprawdzą się idealnie w placówkach edukacyjnych, takich jak przedszkola i świetlice, chociaż równie dobrze można użyć ich w innych miejscach np. w biurze lub w przestrzeniach komercyjnych, w tym w różnego rodzaju poczekalniach. Producenci miękkich paneli zapewniają, że mają one dodatkowe cechy, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim materiał, z którego wykonano niektóre modele jest trudno zapalny. Poza tym, tego rodzaju dekoracje o różnych kształtach i kolorach zapewniają izolację dźwiękową. Ich montaż również jest niezwykle łatwy. Panele można przykleić za pomocą specjalnego kleju, który działa jak środek penetrujący. Dlatego też nie trzeba specjalnie przygotować ściany przed jej ozdobieniem. Niektóre modele paneli można podwiesić na suficie. Tworzą one wówczas abstrakcyjne układy przypominające obrazy Mondriana, czy Kandinsky’ego. Dlatego też miękkie panele mogą stanowić intrygującą ozdobę ścienną, która znajdzie zastosowanie zarówno we wnętrzu miłośnika sztuki, jak i w pokoju dziecka. Ciekawe kolory i kształty na pewno pobudzą wyobraźnię malucha.