Prawie 150-metrowe mieszkanie znajduje się w zabytkowej gdańskiej kamienicy z początku XX w. Budynek został wybudowany w stylu neogotyckim, o czym świadczą ostrołukowe okna, narożna wieżyczka oraz detale architektoniczne, stylistycznie nawiązujące do pobliskiego kościoła Św. Trójcy i Muzeum Narodowego Gdańsku. To właśnie tu mieszkają i pracują Patryk Hardziej i Ada Zielińska, duet jednych z najbardziej rozpoznawalnych ilustratorów w kraju.
Dom pełen temperamentu
Hardziej Studio poznaliśmy dzięki fenomenalnym projektom ilustracji oraz grafiki użytkowej, okładek płyt, identyfikacji wizualnej wydarzeń kulturalnych, znaków graficznych, książek czy wystaw.
Patryk Hardziej jest multidyscyplinarnym ilustratorem, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz autorem kursów Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki. Ma na koncie współpracę m.in. z firmami Levis, Converse, British Airways czy Amnesty International.
Jego partnerka, Ada Zielińska, w swych pracach łączy nowoczesność z nostalgią lat 70. i 80., chętnie czerpie również z klasycznych technik analogowych. Ich prywatna przestrzeń zachwyca, kipiąc pomysłami i kolorami, odzwierciedlającymi barwne osobowości pary i ich estetyczne wyczucie.
Przestrzeń twórczego odpoczynku
W przestronnym mieszkaniu znalazło się miejsce na salon, pracownię, kuchnię, dwie sypialnie i łazienki oraz antresolę. Pomimo otwartego planu zagospodarowania udało się oddzielić strefę pracy od części mieszkalnej za pomocą taktycznie rozmieszczonych przeszkleń. Z pomieszczenia do pomieszczenia przechodzi się dosyć swobodnie dzięki niewielu ścianom, więc obie strefy funkcjonują jak zgrana całość. Antresola w kształcie litery L pozwala na obejście mieszkania z kilku stron, na dole mamy też bardzo użyteczne przejście z kuchni do salonu, a stamtąd do pracowni – praktycznie bez otwierania drzwi.
Salon z klimatyczną sofą i plakatami mistrzów
Sam loft posiada kilka funkcjonalności, które przenikają się ze sobą, dzięki otwartym pomieszczeniom. Stylistycznie jest to połączenie nowoczesnej jasnej przestrzeni użytkowej z podkreślającymi charakter wnętrza dwiema wygodnymi skórzanymi sofami Genova i pufem polskiej marki Gala Collezione, docenianej na rodzimym rynku przez architektów i projektantów, oraz funkcjonalnym miejscem do pracy. Aranżację zwieńczono starymi plakatami twórców takich jak Wojciech Zamecznik, Karol Śliwka, Yusaku Kamekura czy Jerzy Treutler. Na jednej ze ścian umieszczony został sprzęt audio Brauna z lat 60. (proj. Dieter Rams). Mocnym punktem w przestrzeni jest wysoka na cztery metry biblioteczka, w której znajdują się książki z dziedziny grafiki i designu zbierane przez Patryka i Adę latami.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Gala Collezione