Niektóre odwiedzamy głównie po to, by zaspokoić głód, inne, by spotkać się z przyjaciółmi, jeszcze inne – ze względu na ich wyjątkowy wystrój, czy historię. Restauracje przechodzą metamorfozę i często zaskakują – nie tylko innowacyjnymi przepisami, ale także wnętrzami, które potrafią nasycić niejednego gościa głodnego dobrego designu. Warte uwagi koncepcje architektoniczne prezentuje specjalnie dla MAGAZIF Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.
Działalność o charakterze cateringowym istniała jeszcze zanim pojawiły się pierwsze restauracje – skupiała się głównie na podróżujących i występowała w postaci oberży. Najstarszą restauracją świata według Księgi Rekordów Guinnessa jest Sobrino de Botín, otwarta w Madrycie w 1725 roku przez Francuza Jean Botina. Podobno jednym z jej gości był sam Francisco de Goya.
Restauracje tętnią dziś energią, koncentrują się nie tylko wokół kuchni, ale także kultury, czy sztuki – są centrum życia towarzyskiego, ważnych wydarzeń i dyskusji. Często zachęcają do różnorodnych aktywności – gier planszowych czy bookcrossingu – stają się więc miejscami, które łączą ludzi. Wszystko to ma wpływ na ich wygląd – stają się coraz przytulniejsze, często przypominają wnętrza domów, aby wszyscy czuli się w nich swobodnie. Aby stworzyć wnętrze, które uprzyjemni degustację dań, przede wszystkim, należy zrozumieć koncept F&B danego miejsca i tworzyć projekt tak, aby współgrał z menu. O czym jeszcze warto pamiętać? Oto kilka elementów, które umilą atmosferę i pozwolą zaaranżować przestrzeń, do której każdy będzie chciał wrócić.
1. Story
Każde miejsce ma swoją historię, którą warto „opowiedzieć” podczas tworzenia projektu.
Dlaczego powstało? Co było inspiracją właścicieli? Jaką kuchnię się tu serwuje? Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić charakter restauracji i wyrazić go za pomocą sztuki, kolorystyki i dodatków.
2. Design
Wystrój wnętrz staje się ostatnio jednym z najważniejszych – zaraz po kuchni i obsłudze – czynników, które wpływają na ocenę danego lokalu. W internecie pojawia się coraz więcej rankingów miejsc, które są „insta friendly” – właśnie ze względu na wyróżniające się wnętrze. Warto więc zasięgnąć porady architekta, zainwestować w odpowiednie meble i postawić na materiały, które pięknie się starzeją i są odporne na intensywne użytkowanie. Mile widziane są tu również wszelkiego rodzaju eksperymenty, szukanie rozwiązań, które zwrócą uwagę gości, wyróżniając nasz lokal na tle innych. Nieważne, czy będzie to dzieło sztuki, mural, antyk, czy zielona ściana – wszystkie chwyty są tu dozwolone!
3. Oświetlenie
Często nie dostrzegamy istotnej roli, jaką światło odgrywa w naszym codziennym życiu, a także w projektowaniu. Szczególnie istotne jest w przestrzeniach publicznych. Pozwala zaakcentować najpiękniejsze detale – meble, obrazy czy rzeźby – a także stworzyć przyjemny nastrój, sprzyjający wielogodzinnym rozmowom i biesiadowaniu. Aby dostosować je w najwłaściwszy sposób i w pełni wydobyć piękno naszego wnętrza, warto zasięgnąć rady lighting designera.
4. Temperatura
To podstawa dobrego samopoczucia i komfortu naszych gości, którzy niejednokrotnie szukają w restauracjach schronienia przed upałem lub chłodem. Latem przydatna będzie klimatyzacja, czy dodatek w postaci eleganckich wiatraków, a zimą z kolei odpowiedni system ogrzewania. Miłym akcentem jest kominek, ale również stare grzejniki, które wracają do łask w nieco odświeżonej formie – pomalowane na mocny kolor zyskają nowy charakter.
5. Muzyka
Przyjemna, relaksująca muzyka zapewni dobre samopoczucie gości i pozwoli podkreślić
charakter naszej restauracji. Stworzy miłe tło dla rozmów toczących się przy stole i będzie idealnym dopełnieniem całego konceptu.
Best of the best
A oto subiektywny przegląd najlepiej zaprojektowanych restauracji świata: mój top of the top.
AMMO – Italian Japanese Fusion, Admiralty, Hong Kong
Projekt: Joyce Wang
Projekt AMMO inspirowany jest filmem noir z 1965 roku – Alphaville. Zastosowanie miedzi w całym wnętrzu nawiązuje do militarnej przeszłości budynku, który w XIX wieku służył jako składowisko materiałów wybuchowych. W rezultacie powstała surrealistyczna, ale też i nowoczesna przestrzeń.
Restauracje tętnią dziś energią, koncentrują się nie tylko wokół kuchni, ale także kultury, czy sztuki
Le Pain Francais, Göteborg
Projekt: Stylt Trampoli
Misją twórców Le Pain Francais było sprowadzenie odrobiny Francji do Göteborga.
Wnętrze restauracji przywodzi na myśl Paryż podczas La Belle Époque, kiedy inżynierowie, tacy jak Eiffel, pomogli ludziom wyobrazić sobie jakie możliwości może przynieść nowa era. Le Pain Français Avenyn ma cztery piętra i szklaną windę.
Na najwyższym piętrze znajduje się Jardin Secret – przeszklony taras na dachu z drzewami cytrynowymi i winogronowymi, oświetlony lampami z fabryki, produkującej oświetlenie na ulicach stolicy Francji.
Rocambolesc Cafe, Girona
Projekt: SANDRA TARRUELLA INTERIORS
Rocambolesc to lodziarnia, która od samego początku chciała być inna. Znalazła swoją drogę cofając się w czasie – swoim wystrojem nawiązuje do pierwszych lodziarni w których wszystkie produkty były naturalne. Jedną z inspiracji był także świat fantasy – Charlie i Fabryka Czekolady oraz komiksy profesora Franza de Copenhague.
Blue FROG, Bombaj
Projekt: Serie Architects
Bluefrog to przestrzeń koncertowa, restauracja i studio nagrań mieszczące się w dawnym magazynie w starej młyńskiej dzielnicy Bombaju.
Charakterystyczną cechą lokalu jest zastosowanie w jego wnętrzu komórkowej organizacji kręgów, z których każdy ma inny poziom i rozmiar.
PAKTA – El Barri restaurants, Barcelona
Projekt: El Equipo Creativo
Pakta oznacza „związek” w języku keczua pochodzącym z Peru: związek dwóch kultur, związek dwóch gastronomii. Projekt przestrzeni opiera się na tym pomyśle – podstawą kuchni Nikkei jest kuchnia japońska, ale otoczona peruwiańskimi smakami, kolorami, tradycjami i składnikami.
Podstawowe elementy restauracji, takie jak bary, kuchnia i meble, zostały zaprojektowane z wyraźnym nawiązaniem do architektury i surowości tradycyjnych japońskich tawern. Eksplozja peruwiańskich kolorów krosna owija przestrzeń jadalną przez 3 różne przekroje, a także niektóre elementy podłużne.
ELECTRIC, Paryż
Projekt: Mathieu Lehanneur
To ma bardzo mało wspólnego z restauracją. Co prawda jest tam jakiś bar, ale to takie bardziej miejsce kulturalne, koncertowe.
Imponujący w dzień, magiczny w nocy. Electric to miejsce, które nigdy nie śpi. Lehanneur zaprojektował przestrzeń, którą można dowolnie dostosowywać poprzez projekcje wideo i nieskończoną liczbę układów dostępnych dla jej klientów.
Ogromne okno zapewniające imponujący widok na miasto otoczone jest strumieniami świateł LED.
What Happens When, Nowy Jork
Projekt: Elle Kunnos de Voss, studio The Metrics
What Happens When jest czymś w rodzaju instalacji restauracyjnej, która swój wystrój zmienia co 30 dni. Dla każdego nowego tematu projektowany jest nowy system oświetlenia i oprawy, elementy przestrzenne do tworzenia kompozycji wizualnych oraz nowy schemat kolorów. Aby utrzymać przestrzeń elastyczną dla zmieniającego się światła i instalacji przestrzennych, zaprojektowano szerokie haczyki, które zamontowano do sufitu.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Tremend