Jest między nimi cienka granica, zwłaszcza, że coraz częściej wychodzimy z biur, a życie zawodowe wpuszczamy do domów. Praca i relaks. Jak sprawić, by granica była wyraźniejsza? Tu nie pomogą ściany, bo często zwyczajnie ich nie ma.
Cały problem z pracą w domu polega na wyraźnym rozgraniczeniu stref, którego nie każdy potrafi dokonać. Zabieramy pracę do łóżka, siadamy z nią na kanapie w salonie. I pół biedy, jeśli robimy to dla zmiany pozycji, na chwilę i nie zawsze. Do pracy z domu potrzebny jest jednak specjalny kąt, jeśli nie osobny pokój. Jeżeli dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, to możemy urządzić je jak prawdziwe luksusowe biuro. Ekskluzywnych rozwiązań nie brakuje. Niektóre biurka są regulowane, wyposażone w dyskretne schowki (w tym szyny na kable) i oczywiście wykonane z wysokiej jakości materiałów, które można samemu wybrać. Na przykład front biurka gabinetowego Armada Burotime firmy Mebway dostępny jest w wersji szklanej, drewnianej lub skórzanej.

Armada Table – Butorime, Mebway.pl

Z kolei MW Architects poszli w tym luksusie o krok dalej i zaprojektowali gabinet w prywatnym ogrodzie. Wyposażyli go w prysznic, który przyda się, gdy nie można zebrać myśli lub wtedy, gdy jesteśmy zwyczajnie zmęczeni. Dostęp świeżego powietrza sprawi, że poczujemy się jak pod gołym niebem. Po takim prysznicu świeże pomysły wyrastają jak grzyby po deszczu.

Cecilia Road, MW Architects
Własny gabinet to luksus, z którego jednak często rezygnujemy, gdy pojawia się w domu mały lokator. Jak przenieść pracę do salonu, przedpokoju albo sypialni tak, by zachować biurowy charakter kąta, którego potrzebujemy, ale nie zepsuć tym wystroju mieszkania?
Można na przykład wykorzystać schody, i to niekoniecznie miejsce pod nimi… Pokazali to w swoim projekcie japońscy architekci z Tato Architects.

House in Hikone, Tato Architects
Można też postawić ażurowy sekretarzyk, który zamykamy po skończeniu pracy.

Sekretarzyk TAMO
Dyskretne czy wyeksponowane? Biurko w domu
Sercem domu jest kuchnia, sercem biura zaś – biurko. Home office często ogranicza się jedynie do niego, dlatego warto przemyśleć, jakiego biurka potrzebujemy. Sam laptop pomieści w zasadzie każdy z dostępnych modeli, ale jeżeli nasz kąt do pracy nie jest wyposażony w regał ani szafkę, biurko powinno mieć nie tylko blat roboczy, lecz także szuflady bądź szafki.

Biurko Layers, Kler

Condo Suite, One BEford, Toronto; projekt: Boxwood Architects

Biurko Onie, 9design

Sea Lion, Malibu, Kalifornia, projekt Marmol Radziner

Biurko Match, Kler
Producenci mebli biurowych prześcigają się w projektowaniu kolekcji, w których biurko pasuje do salonu, a nie stanowi przysłowiowy kwiatek u kożucha. Rozwiązania takie, jak te proponowane przez firmę Warmia Fotele i Krzesła, ucieszą tych, którzy chcą mieć pewność, że ich wnętrze będzie spójne, mimo że łączy home office z salonem.

Warmia Fotele i Krzesła

Biurko BEMONDI z pomocnikiem
Ci, którzy lubią eksperymentować, mogą zawsze zestawić biurko z pozostałymi meblami na zasadzie kontrastu lub postawić na nietypowy kształt i wybrać na przykład biurko Wave zaprojektowane przez Roberta Brou.

Wave, Robert Brou

Wave, Robert Brou
Fot. i oprac. na podstawie:
Marmol Radziner, TAMO, Bemondi, Boxwood Architects, MW Architects, Tato Architects, Kler, Mebway.pl, Warmia Fotele i Krzesła, Robert Brou
Baza produktów
Inne ciekawe eventy

Romanian Design Week 2025

London Craft Week 2025

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Kraków
