Przestrzeń biurowa zazwyczaj ma duży potencjał, który umiejętnie wykorzystany, wpływa na nastrój pracowników, komunikację wewnątrz organizacji i jej wizerunek na zewnątrz. Nowoczesne biuro ma zatem wiele zadań i jego aranżacja musi być przemyślana. Zobaczmy, jakie trendy sprzyjają funkcjonalności workspace’u.
Otwarta, a jednak podzielona – przestrzeń open space
Open space, którą się niegdyś zachłyśnięto, bo ułatwia komunikację, została ostatnio zdetronizowana przez swoją bliską kuzynkę – czyli open space z wydzielonymi strefami. Gdy nie istnieją żadne bariery, ścianki ani przepierzenia, komunikacja wcale nie jest łatwiejsza, a często staje się wręcz niemożliwa ze względu na panujący w wielkim biurze gwar. Każdy dodatkowy pracownik to dodatkowa ilość decybeli, a więc rozmowy przestają być przyjemne, wzrasta poziom frustracji i stresu, efekty tych rozmów zaczynają być coraz gorsze, a wyniki pracownika/zespołu/firmy lecą na łeb na szyję. A wystarczy zadbać o komfort akustyczny…
Z dbałości o akustykę sprzyjającą skupieniu w biurze słynie wiele marek np. polski producent mebli biurowych VANK ze swoimi ścianami akustycznymi.
W tyle nie pozostaje także konkurencja, chociażby Bejot z ekranami wolnostojącymi, panelami naściennymi i sufitowymi. Do izolowania przed falą akustyczną pochodzącą z głośnych sprzętów biurowych i do akustycznego wydzielenia poszczególnych stanowisk pracy świetnie nadają się ścianki i ekrany wolnostojące. Panele poprawią zaś akustykę całego pomieszczenia. Użycie specjalnych struktur włóknistych sprawia, że wszystkie z wymienionych rozwiązań również pochłaniają dźwięk – niwelują mało komfortowe odbijanie się dźwięku w pomieszczeniu. Do absorbowania dźwięku służą też specjalne słupki, takie jak Selva Tower od Bejot.
Elastyczna i pełna energii
Przestrzeń nowoczesnego biura, otwarta, ale z wyraźnymi podziałami, może podlegać nieustannym zmianom, dlatego tak ważne jest, żeby zastosować elastyczne rozwiązania. Chodzi oczywiście o boksy akustyczne, ścianki i parawany, modułowe sofy i meble na kółkach – czyli elementy wyposażenia biura, które w łatwy i nieinwazyjny sposób zmienią swoje miejsce, zmieniając tym samym układ i charakter stref w pomieszczeniu. Szybkie spotkanie w większym gronie, za chwilę rozmowa w cztery oczy, a potem rozmowa telefoniczna wymagająca ciszy i skupienia. Nowoczesne meble biurowe sprostają temu szalonemu tempu pracy.
– Kluczowa dla zaprojektowania dobrze funkcjonującego, elastycznego biura jest odpowiedź na pytanie: w jaki sposób ludzie zachowują się w przestrzeni i jak jej doświadczają. To sugeruje rozwiązania. Nie ma jednego, zawsze najlepszego. Jeśli jednak miałbym wskazać swego rodzaju klucz do sukcesu, będą to budki akustyczne i panele. Współczesne miejsca pracy mają coraz mniej fizycznych ścian, więc to właśnie produkty pozwalające zapanować nad dźwiękiem pełnią istotną rolę. O ile łatwiej ewoluować zgodnie z naszym naturalnym rytmem, jeśli możemy wybrać ciszę i skupienie lub inspirujące towarzystwo zespołu. Wybór jest najważniejszym aspektem współczesnych, elastycznych miejsc pracy – mówi Dymitr Malcew, projektant budek akustycznych MDD.
Biurka i blaty wielozadaniowe
Wspomniana elastyczność dotyczy nie tylko mebli do siedzenia. O wygodę należy zadbać przede wszystkim tu, gdzie pracownik spędza gros swojego czasu. Biurka i blaty robocze z kolekcji Ogi od MDD są ergonomiczne, z możliwością regulacji wysokości, a dodatkowo dają możliwość tworzenia z nich rozbudowanych systemów. Jak widać, modułowe w biurze bywają nie tylko sofy.
Biurka MDD Drive oprócz klasycznej manualnej regulacji wysokości są wyposażone w system elektroniczny – panel sterowania posiada pamięć, w której zapiszemy preferowane ustawienia. Praca na stojąco, którą zaleca się przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w monitor, z systemami MDD jest znacznie przyjemniejsza. Stanowiska typu sit-stand powinny być standardem w każdym biurze.
Gdy zmęczy nas stanie, dobrze usiąść na odpowiednim, czyli ergonomicznym krześle. W kolekcji New School MDD znajdziemy krzesła o różnym przeznaczeniu i wyposażone w dodatkowe funkcje.
Odpoczynek w biurze
Przerwy od pracy, w których niekoniecznie jemy lunch, możemy spędzić na wygodnych fotelach, ale też na hamakach czy huśtawkach. W cenie są również rozrywki, które wręcz wymuszą na pracowniku oderwanie myśli od spraw służbowych, takie jak piłkarzyki, minigolf czy wspinaczka na ściance (pisaliśmy też o strefach relaksu w biurze , jak również o kreatywnych sposobach jego aranżacji).
Określenie „funkcjonalne” to dziś za mało w odniesieniu do biura. Nowoczesna przestrzeń do pracy musi być wręcz multifunkcjonalna, żeby unieść ciężar wielozadaniowości, jakie wymaga się od pracowników. Nowoczesne rozwiązania biurowe pomagają ten ciężar uczynić znośnym, a czasem nawet przyjemnym. Jak widać, nawet w dużym skupisku ludzi da się stworzyć przyjazne środowisko – wszystko zależy od biurowej infrastruktury.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe MDD, Bejot, VANK, MIKOMAX Smart Office