Surowe, laboratoryjne wręcz wnętrza robią wrażenie w katalogach, czy na wizualizacjach, które pokazują architekci wnętrz. Ale poza wizją architektów i kreacją niezwykłej przestrzeni, którą nam proponują, powinniśmy podejść do projektowania nieco bardziej pragmatycznie. Bo czy da się mieszkać w laboratorium?
Co może tkanina?
Mieszkanie we wnętrzu przypominającym sterylne i puste laboratorium to żadna przyjemność. Dlatego powinniśmy pomyśleć o elementach wystroju, które ocieplą nam przestrzeń, czyli tkaninach. Tkaniny wręcz nas otaczają i niekoniecznie muszą kojarzyć się z pożółkniętą firanką, którą zachowaliśmy w pamięci, gdy w dzieciństwie odwiedzaliśmy nasze babcie. Najbardziej popularną i rozpoznawalną formą tkanin we wnętrzach są zasłony, do łask wracają również firany, które minimalistycznym wnętrzom nadają szyku.

7 razy ładniej
Odpowiednio dobrane zasłony, będą stanowiły tło dla mebli, ozdobią pustą ścianę i będą chroniły naszą prywatność przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów
Zasłony we wnętrzu to element teatralnej scenografii, bo czym innym jak nie zasłoną jest kurtyna w teatrze? Odpowiednio dobrane zasłony, będą stanowiły tło dla mebli, ozdobią pustą ścianę i będą chroniły naszą prywatność przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Jeśli chodzi o kolorystykę, to najlepiej sprawdzają się neutralne, ponadczasowe i uniwersalne szarości, a co odważniejsi mogą iść w kierunku czerni czy bieli o ładnym melanżującym splocie.
Tkaniny idealnie mogą zastąpić nam tapetę, poprzez tapicerowane panele ścienne.

Dekaa Architects

7 razy ładniej
Zasłony w nietypowej roli
Co więcej, dzięki odpowiedniemu doborowi tkaniny i podszewki na zasłony w bardzo prosty sposób możemy stworzyć własne kino w mieszkaniu. Niemożliwe? A jednak! Zasłony mają wspaniałe właściwości tłumiące i przy wykorzystaniu ich na dwóch ścianach będziemy czuli się jak w kinie, a dźwięk będzie się pięknie rozchodził podczas oglądania ulubionych filmów.

Dekaa Architects

Dekaa Architects

Dekaa Architects
Tkaniny to nie tylko zasłony. To również materiały na sofach czy fotelach
Tkaniny tu i tam
Jednak tkaniny to nie tylko zasłony. To również materiały na sofach czy fotelach. Przy wyborze odpowiedniej tkaniny obiciowej, poza jej fakturą – ponadczasową plecionką czy w ostatnich latach coraz modniejszym aksamitem – musimy mieć na uwadze też jej wytrzymałość.

Dekaa Architects

Dekaa Architects
Każda tkanina obiciowa przechodzi test Martindale’a, czyli test ścieralności przeprowadzany za pomocą tarcz, które przesuwają się po materiale. Ilość ich cykli (suwów) na powierzchni materiału świadczy o jego wytrzymałości, przy czym np. 2000 cykli odpowiada rokowi intensywnego korzystania z mebla. Wyróżniamy trzy typy tkanin ze względu na ich wytrzymałość: pierwszą grupą są te, które wytrzymują 15000 – 20000 cykli, inaczej mówiąc: są to tkaniny delikatne, bardziej wykorzystywane jako dekoracyjne niż obiciowe; drugą: 25000 – 50000 cykli – to tkaniny bardzo wytrzymałe, nadające się do tapicerowania mebli codziennego użytku oraz te powyżej 50000 cykli – czyli tkaniny o podwyższonej wytrzymałości.

7 razy ładniej
Musimy wspomnieć jeszcze o użyteczności, bo jeśli w domu lub na horyzoncie znajdują się dzieci, bądź zwierzęta warto przyjrzeć się tkaninom, które są łatwe do utrzymania w czystości i nie wchłaniają płynów.
Pamiętajcie, że w dodatkach, poduszkach, kocach czy pledach nic nas nie ogranicza, dlatego warto w tym przypadku sięgać po trendy, czyli motywy roślinne, geometryczne wzory czy intensywne kolory. Kolorem roku 2018 wg Pantone jest Ultra Violet, a 2019 – koral!

7 razy ładniej
A co na podłogi?
Pozostała jeszcze posadzka. W ostatnich latach schowaliśmy do szaf dywany uznając je za niemodne. Na szczęście znów wracają do łask. W dywanowych trendach obecnego roku możemy znaleźć podobne nurty, jak w tkaninach dekoracyjnych, czyli motywy kwiatowe, mocne geometryczne kształty, ale i ponadczasowe gładkie, neutralne wzory.
Tkaniny we wnętrzach to element wszechobecny i ponadczasowy. To one nadają im odpowiedni kształt i charakter. Natomiast sam wybór tkanin to rzecz gustu, a nie trendów.

7 razy ładniej
Fot.: Dekaa Architects, 7 razy ładniej Beata Stojecka
Inne ciekawe eventy

Salone del Mobile 2025

The World of Tim Burton

Międzynarodowe Targi Architektury i Projektowania Wnętrz KIAF 2025 – Gdańsk
