Myśląc o kuchni, mamy przed oczami designerskie meble, ale także kuchenne sprzęty. Co powinniśmy wiedzieć, aby nie być w tyle? Pokazujemy Wam nowości ze świata kuchni premium, które są nie tylko ładne, ale i funkcjonalne.
rtv
Kuchnie: nowoczesne aranżacje
Dzisiejsze kuchnie przestają wyglądać jak podobne do siebie masywne monolity. Powierzchnie wysokiej zabudowy pełnią teraz rolę tła dla wyspy, która zaczyna odgrywać w kompozycji główną rolę. Popularny dziś, bardziej otwarty układ, w którym gotujący gospodarze stoją frontem do domowników i gości o wiele bardziej sprzyja rozmowom i integracji. Wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania kuchnie Poliform nie tylko ujmują swym wyglądem, ale przy bliższym poznaniu odsłaniają też dopracowane detale.
– Kuchnie z segmentu premium, o które pytają nasi klienci, skupiają na sobie uwagę wyrafinowanym wzornictwem. Wprowadzamy do nich jak najwięcej elementów naturalnych, bez zbędnych udziwnień. Niezależnie od powierzonego nam metrażu, ambicją pozostaje wciąż wykorzystanie każdego centymetra i ukrycie zbędnego wyposażenia; przygotowanie maksymalnie funkcjonalnego wnętrza, do którego inwestor będzie mógł dodać coś od siebie – mówią architekci Aga Kobus i Grzegorz Goworek z pracowni Studio O.
W kuchniach otwartych na salon kluczowe staje się wizualne zgranie stref o różnym przeznaczeniu. Poza wyspami, zabudowie ściennej często towarzyszą także półwyspy czy bary z hokerami. – Czyste formy oferowanych przez nasz showroom kolekcji Poliform Kitchens, czy SieMatic, staramy się komponować stylistycznie z przestrzenią dzienną i otoczeniem za oknem. Jeśli właścicielom zależy na tymczasowym odseparowaniu strefy kuchennej, praktycznym rozwiązaniem jest możliwość zamknięcia jej za przesuwanymi drzwiami, które znajdziemy np. w ofercie Rimadesio, lub schowaniem stref roboczych za frontami typu pocket doors, czyli takimi, które po otwarciu chowają się w głębokości korpusu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy nieograniczony dostęp do blatu, natomiast w prosty sposób możemy blat i to, co znajduje się na nim zamknąć – mówi Joanna Pazik, manager warszawskiego Studio Forma 96.
– Przy projektowaniu kuchni otwartych niezmiernie ważne są właściwe proporcje – równowaga pomiędzy szafkami wysokimi a niskimi, odpowiednie dobranie gabarytów mebli, przemyślana gra pionów i poziomów. Łączenie w strefie kuchni, jadalni i salonu różnych form, faktur i kolorów zawsze wymaga ode mnie szczegółowej rozmowy z klientem i ustalenia wspólnego mianownika – dodaje architekt Anna Koszela.
Mamy też i inną propozycję. Z4 to kolejny model z prezentowanego tu segmentu premium. Fronty pokryte zostały fornirem dąb wędzony, w którym główną rolę grają subtelne odcienie drewna, dynamizujące wygląd kuchni. Takie wykończenie łączy się z blatem z nowego rodzaju konglomeratu kwarcowego Silestone, przypominającego kamień bazaltina. Ciemny odcień szarości znajdziemy natomiast na matowo lakierowanych frontach wysokiej zabudowy. Wszystkie materiały wykończeniowe dobrane zostały nie tylko, by podkreślić subtelną elegancję modelu, ale również z uwagi na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość).
Projektując dzisiejszą kuchnię, poświęca się jej niewiele mniej uwagi aniżeli salonowi, czy łazience. Jak zaaranżować dzisiejszą kuchnię, aby budziła podziw? – Kuchnia VIP to wnętrze z meblami dla klienta o szczególnie sprecyzowanych wymaganiach, świadomego i znającego swoje oczekiwania. Kuchnia powinna odzwierciedlać jego styl życia i idealnie wpasowywać się we współczesne trendy, a jednocześnie mieć element ponadczasowości. Kuchnię wyposażamy w niebanalne rozwiązania, które wychodzą poza klasyczny projekt. Dlatego jest unikatowa i niezwykle komfortowa w codziennej obsłudze” – mówi Wioleta Cieślik, kierownik Decoroom Kuchnie. Na taki charakter wnętrza składa się nie tylko oryginalny design, ale i ukryte elementy (jak systemy zamykania, zawiasy itp.). A dzisiejszych rozwiązań praktycznie nic nie ogranicza, poczynając od dostępu do wielu rodzajów użytych materiałów, kończąc na wyborze sprzętu AGD. Różnorodność pozwala nam tworzyć projekty na indywidualne zamówienie. – Wielowymiarową kuchnię tworzy także wykorzystanie materiałów pochodzących z różnych, często odległych części świata. Chodzi o kamienie czy drewno, które jako naturalny produkt już same w sobie mają indywidualny wzór – dodaje Cieślik.
Jeśli już przy systemach jesteśmy, nie sposób nie wspomnieć o propozycjach marki PEKA. Ze względu na możliwość zagospodarowania trudno dostępnych powierzchni, dużą popularnością oraz uznaniem wśród klientów cieszą się systemy do szafek narożnych. Wśród nich znajdziemy system LE MANS II z półkami przypominającymi kształtem słynny francuski tor wyścigowy, od którego zapożyczył nazwę. Dzięki wysuwanym półkom cała zawartość narożnika wyjeżdża na zewnątrz szafki, co umożliwia pełen dostęp do zawartości. Z kolei dostęp z góry pozwala na szybkie wyjmowanie naczyń.
Antracytowe systemy do szafek podblatowych to JUNIOR. Stanowią praktyczne rozwiązanie do przechowywania przyborów i produktów najczęściej używanych w kuchni. System ten umożliwia podzielenie wnętrza szafki na mniejsze przestrzenie za pomocą półek, koszy i pojemników YouboXx.
Dzięki temu wspomaga utrzymanie porządku w kuchni w niczym najlepiej zorganizowanej spiżarni. Mamy też TANDEM, który przypomina… lodówkę. Jego pojemne półki, umieszczone wewnątrz i na drzwiach, sprawiają, że przestrzeń przechowywania jest większa i maksymalnie wykorzystana. Wewnętrzne półki przesuwają się do przodu podczas otwierania drzwi, dzięki czemu zapewniony jest dostęp do zawartości. Co więcej, wysunięcie nawet obciążonego systemu nie wymaga wysiłku. Dzisiejsze półki to w końcu prawdziwi siłacze: udźwigną obciążenie nawet do 80 kg, a relingi koszy sprawiają, że produkty nie przewracają się podczas wysuwania.
Sprzęty, czyli wyposażenie do kuchni
Dla klientów niezwykle istotne są możliwości techniczne sprzętu. Ergonomiczne rozwiązania sprawiają, że korzystanie z kuchni jest wygodniejsze, a czas pracy znacznie się skraca. W kuchni w stylu smart, sprzęty AGD przystosowane są do bezprzewodowej komunikacji, przez co nie dziwi np. funkcja zdalnie uruchamianego piekarnika czy automatyczne podnoszenie okapu. Takie wnętrze odzwierciedla nie tylko idące z duchem czasu technologie i działający szybciej sprzęt, ale także ekologiczne myślenie. – Coraz bardziej zwracamy uwagę na wysoką jakość sprzętów. Czy ich parametry i zastosowane rozwiązania pozwolą dłużej zachować świeżość produktów, dzięki czemu nie będziemy wyrzucać zepsutej żywności. Praca nad projektowaniem i wyposażaniem inteligentnej kuchni idzie właśnie w kierunku ochrony środowiska i dbałości o zdrowie – przyznaje Wioleta Cieślik z Decoroom.
Kuchnia coraz częściej otwiera się na salon – i to prawda, bez dwóch zdań! To tu cała rodzina spotyka się podczas wspólnego przygotowywania i celebrowania posiłków. Na szczęście na rynku nie brakuje energooszczędnych, atrakcyjnych wizualnie sprzętów, wykorzystujących najnowsze technologie, które ułatwią nam gotowanie i pozwolą zaoszczędzić czas.
Pisaliśmy o tym, co słychać u Comitora: wiemy już, że kuchenne rytmy wyznaczają dziś przede wszystkim niewidoczne na pierwszy rzut oka okapy (dzięki którym nie musimy martwić się o zapachy), jak i pozwalające na oszczędzanie wody (oraz odmierzanie jej co do mililitra) baterie, o czym więcej przeczytacie tutaj. Właśnie – okap. Np. Panorama marki Novy wysuwa się i jest zintegrowany z płytą indukcyjną. Wspólnie tworzą one prawdziwe centrum kuchennego dowodzenia. Elegancki i minimalistyczny model kryje w sobie mnóstwo możliwości. Wysuwa się, dostosowując do wielkości naczyń, dzięki czemu wyłapuje opary już u źródła
Blushing bar, czyli gdy liczy się surowiec
Jeśli nadal Wam mało, mamy również ciekawą inspirację: intensywnie różowy bar w formie okręgu, zaprojektowany przez architektów z pracowni Chan + Eayrs. Ten wykonany z czerwonego dębu przez Sebastiana Coxa mebel można było zobaczyć na wystawie Wallpaper Handmade X: With Love w Mediolanie. Blushing Bar, jak nazwany jest projekt, został wykonany z 10 modułów przeznaczonych do przygotowywania koktajli (woda, alkohol, owoce, zioła, uchwyty, lód, dodatki, szklanki, napoje gazowane, zlew), z których każdy jest indywidualnie wykonanym elementem giętym.
W procesie barwienia drewna Sebastian Cox i jego zespół maszynowo wywiercili na końcach elementów baru z czerwonego dębu serie jednakowej wielkości otworów, a następnie elementy drewniane umieszczone zostały w specjalnie zaprojektowanym uchwycie do farbowania, w którym otwory wypełniono czerwonym tuszem do kaligrafii.
– Dzięki wlaniu atramentu do otworów identycznej wielkości uzyskaliśmy równomierne rozprowadzenie barwnika w drewnie. Używając tuszu do kaligrafii uzyskaliśmy bardzo intensywny kolor – powiedział Sebastian Cox. – Czerwony dąb ma unikalne, ułożone pierścieniowo pory. W studiu zazwyczaj pracujemy z drewnem w jego naturalnych odcieniach, jednak wykorzystanie tak żywego koloru, który dodatkowo posłużył do podkreślenia struktury drewna, było niesamowicie wyzwalającym doświadczeniem. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy innych do nowego spojrzenia na ten powszechnie znany materiał – dodał Cox.
Przymierzając się do planowania kuchni stajemy przed dylematem: piękna, praktyczna, czy modna? Wybierając luksusowe kuchnie z segmentu premium dylemat ten szybko znika, gdyż uzyskujemy szereg praktycznych rozwiązań, a także ponadczasową elegancję. Powyższe przykłady pokazują jasno, że tylko zgodny mariaż estetyki z funkcjonalnością jest gwarancją, że nic nie zakłóci nam kuchennych rytuałów szykowania i celebrowania posiłków z rodziną i przyjaciółmi.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe AHEC, Comitor, PEKA, Studio Forma 96, Zajc, Decoroom.