Drewno, płytki, wykładzina… Jak dbać o podłogi?

Na co dzień znoszą wiele, choć nie zawsze to widzimy. Nie wchodzimy na nie w zabłoconych butach i myślimy, że wystarczy je odkurzyć. Czy na pewno wiemy, jakiej pielęgnacji wymagają nasze podłogi?

jasna podłoga w jodełkę francuską a na niej stół z kolorowymi oparciami krzeseł w dużym salonie

Barlinek

Rzecz wydaje się banalnie prosta. Tak może być w przypadku płytek ceramicznych, które przecieramy mopem i niewiele trzeba, żeby odzyskały swój blask. W dobie robotów sprzątających wielu z nas w ogóle nie zaprząta sobie głowy sprzątaniem podłogi – niewiele wymagające powierzchnie polubią się z każdym urządzeniem, a jeżeli posiada ono również funkcję mycia, może się okazać, że cały nasz kontakt z podłogą już od dawna ogranicza się do chodzenia po niej. Ewentualnie do zabaw z dzieckiem, bo jak wiadomo, podłoga to nie to samo co kanapa.

zimne wnętrze z kafelkową podłogą oraz jasnymi meblami i betonem

Ceramika Paradyż

Pielęgnacja podłogi drewnianej

Są jednak wśród podłóg prawdziwi arystokraci. Tyleż eleganccy, co wymagający, gdy chcemy przez długie lata cieszyć się ich łaską. Mowa oczywiście o podłogach drewnianych. Czy to deski, czy parkiety – o ten rodzaj podłogi musimy dbać nie tylko podczas rutynowego sprzątania całego domu. Nie wystarczy ich odkurzyć, choć odkurzanie – nawet codzienne – jest jak najbardziej wskazane. Nie chodzi tu o przesadną dbałość o czystość, tylko o pozbycie się okruchów czy ziarenek piasku, które mogłyby uszkodzić naturalny materiał. W nieco lepszej sytuacji są posiadacze drewnianych podłóg lakierowanych, bo lakier stanowi warstwę ochronną, a dodatkowo zapobiega elektryzowaniu się powierzchni i przyciąganiu kurzu. Taką podłogę wystarczy odkurzyć, używając miękkiej końcówki odkurzacza, i raz, dwa razy w tygodniu umyć wodą z dodatkiem detergentu do podłóg drewnianych.

jasne panele w sypialni z dużym łóżkiem i mniejszymi fotelami w kolorze ciemno niebieskim

PANAGET

Trochę więcej wysiłku wymaga podłoga olejowana. Mniej więcej raz do roku warto ją odświeżyć, czyli po porządnym jej wyczyszczeniu (nawet za pomocą maszyny czyszczącej, jeżeli zlecamy to firmie) uzupełnić ewentualne ubytki twardym woskiem i nałożyć na całą powierzchnię olej pielęgnacyjny. Gdy podłoga jest w gorszym stanie, warto wetrzeć w nią olej fabryczny.

Dbanie o podłogę drewnianą warto zacząć od podklejenia nóg ruchomych mebli (stoły, krzesła, fotele itp.) miękkimi podkładkami z filcu bądź pianki, które będą chroniły powierzchnię podłogi przez zarysowaniem, ważne jest również regularne odkurzanie – mające na celu pozbycie się piasku, który podczas deptania będzie powodował drobne rysy powłoki lakierniczej. Sprawdzą się także podkładki pod biurowe fotele na kółkach, które niszczą powłokę ochronną i powierzchnię drewna.
Jeśli chodzi o samą pielęgnację, to najczęstszą metodą jest mycie (nic odkrywczego). Przede wszystkim drewnianą podłógę powinno się myć przy możliwie małym udziale wody. Używając mopa należy pamiętać, aby był on maksymalnie wyciśnięty z wody – wóczas nie pozostanie ona na powierzchni podłogi i nie dostanie się w szczeliny między deskami; dobrym rozwiązaniem są także mopy dozujące niewielką ilość środka czyszczącego, który następnie wyciera się czyściwem z mikro-fibry. Unikamy w ten sposób maczania mopa w wiadrze z wodą i dozujemy minimalną ilość płynu. Do takiego „codziennego” mycia używa się zazwyczaj cleanerów lub mydeł czyszczących do podłóg drewnianych. W zależności od tego, czy nasza podłoga wykończona jest lakierem czy olejem dopieramy odpowiedni środek czyszczący, zazwyczaj w formie koncentratu do rozcieńczenia z wodą w podanych przez producenta proporcjach. Środki te zazwyczaj zawierają głównie detergenty z niewielką domieszką substancji pielęgnujących i odświerzających powłokę olejową bądź lakierniczą.

duże łóżko z zagłówkiem w sypialni z drewnianą podłogą

DLH

Kolejnym krokiem jest właśnie odświeżanie powłoki ochronnej, a co za tym idzie również ogólnej estetyki tafii podłogi. W tym celu używa się produktów zwanych refresherami lub mydłami pielęgnacyjnymi. Środki te poza detergentami zawierają dodatkowo substancje (olej/ woski), które uzupełniają powłokę lub nawet po wyschnięciu tworzą na niej nową cienką warstwę ochronną, co daje właśnie efekt odświeżenia. Tego typu środków używa się rzadziej i jest to również zależne od stopnia użytkowania podłogi, zazwyczaj raz na miesiąc lub kilka miesięcy.

kuchnia z drewianą podłogą i drewnianymi meblami

DLH

Częstym błędem jest używanie tych środków do codziennej pielęgnacji gdyż uzupełniana tak często powłoka robi się zbyt gruba i zostawia ślady w postaci smug a czasem może nawet stać się lepiąca co spowoduje przywieranie do niej brudu. Na tym etapie pielęgnacji również mamy do wyboru środki do podłóg olejowanych bądź lakierowanych.

Czyszczenie wykładzin

Jeżeli mamy podłogę pokrytą wykładziną, musimy pamiętać, że po jakimś czasie będzie ona siedliskiem drobnoustrojów, nie mówiąc o nieestetycznych plamach i zmianie koloru, której nie da się uniknąć, jeżeli odpowiednio o nią nie zadbamy. Odkurzanie to jedno, ale wykładziny trzeba również prać, używając do tego odkurzaczy z funkcją prania. Pamiętajmy też o jak najszybszym wywabianiu plamy przy użyciu specjalnych preparatów do prania wykładzin i tapicerki. Świeża plama z łatwością da się wywabić. Zanim sięgniemy po środki chemiczne, można wypróbować naturalne mieszanki, którymi zwilżamy gąbkę i przecieramy. Na przykład mieszanka wody i octu powinna poradzić sobie z plamami po napojach i pochodzenia roślinnego, a plamy z krwi i pochodzenia zwierzęcego można najpierw zeskrobać, a potem użyć do ich wywabienia wody z mydłem, po czym roztworu zasadowego (10%) i spłukać octem (50%).

jasny taras z wykładziną

2tec2

wykładzina w kolorze jasnego różu przy szaro betonowych ścianach

VORWERK

Czyszczenie i pielęgnacja stają się łatwiejsze, gdy zdecydujemy się na wykładzinę winylową, która doskonale imituje naturalne włókna, ale jest bez porównania bardziej trwała i odporna na zabrudzenia. Te, jeżeli już wystąpią, bardzo łatwo zmyjemy z powierzchni, wykładziny PVC z włóknem szklanym mają bowiem strukturę trójwymiarową nieprzepuszczającą wody.

wnętrze biura z szarą wykładziną i zielonymi roślinami w wysokich wazonach

2tec2

wykładzina 2tec2

2tec2

Wodę należy jedynie zebrać z powierzchni. Dobrze jest też zastosować specjalny wodoodporny podkład podczas montażu wykładziny. Zaschnięte plamy z podłóg winylowych należy zwilżyć gąbką zanurzoną w wodzie z rozcieńczonym detergentem, np. płynem do naczyń (proporcja 1:4). Po rozpuszczeniu plamy i użyciu szczoteczki spłukujemy plamę ciepłą wodą. Brudną wodę ściągamy albo za pomocą odkurzacza czyszczącego na mokro, albo za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Tak jak w przypadku innych wykładzin, wykładziny z PVC należy mniej więcej raz do roku poddać głębokiemu czyszczeniu przy użyciu maszyny do ekstrakcji wodą.

białe łóżku postawione w hotelu z jasnoszarą wykładziną

2tec2

duża przestrzeń biurowa z szarą wykładziną

2tec2

Jeżeli przyjdzie nam się borykać z bardziej uporczywymi zabrudzeniami, np. z przyklejoną gumą do żucia, warto skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez specjalistów od wykładzin z 2tec2.

Fot. i oprac.
na podst.: mat. prasowe 2tec2

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Magdalena Torczyńska-Moradi autor MAGAZIF.com

Pisze od ósmego roku życia, wyżywa się redaktorsko od 2007 roku. Łączy w sobie skrajności, o których boją się szepnąć nawet syczące S i złowrogie Ó z tysięcy stron, których dotknęła. Nigdy nie umiała rysować, śpiewać, grać na instrumentach ani w koszykówkę, więc pozostała jej rzeźba, tyle że w słowach. Robi to z przyjemnością, prowadząc własną firmę Tekstem. Redaguje, pisze i pilnuje, żeby inni robili to ładnie. W przyszłości ma zamiar też zadbać o najmłodszych czytelników, dokładając kilka cegiełek do rynku wydawnictw dziecięcych.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama