Są ciekawe, pięknie ilustrowane - a co najważniejsze - mają też wysoką wartość merytoryczną, wszak opisują przedmioty i budowle, które nas otaczają. Jeśli chcecie pokazać dzieciom intrygujące budynki albo przedmioty - zarówno polskie, jak i zagraniczne - koniecznie zobaczcie nasze propozycje - to 6 książek dla dzieci, które traktują o designie i architekturze.
1) Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, Ewa Solarz, Agnieszka Kowalska, Agata Szydłowska, Wydawnictwo Wytwórnia
Piękna opowieść o historii polskiego designu. 25 ilustratorów podjęło się przedstawienia 100 kluczowych polskich projektów. Książka ucieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ilustracje pokazują przedmioty, jakimi otaczają się Polacy – historia rozpoczyna się od 1918 roku projektem zabawki Smoka Wawelskiego, którą zaprojektowała jedna z najsławniejszych malarek międzywojnia – Zofia Stryjeńska, a kończy na roku 2017 kultowymi koszulkami od łódzkiego brandu Pan Tu Nie Stał. Design i historia najbardziej znanych obiektów to jedno, ale czytając książkę warto zwrócić uwagę również na sam tekst – ten jest przystępny, interesujący i zabawny. Dzięki temu – mimo że książka nosi znamiona encyklopedii – wcale jej nie przypomina.
2) D.E.S.I.G.N., Aleksandra i Daniel Mizielińscy, red. Ewa Solarz, Wydawnictwo Dwie Siostry
Kolejna pozycja poświęcona projektowaniu. Piękna podróż po najbardziej znanych projektach wzorniczych na świecie przybliża historię ich powstania. Lektura obowiązkowa dla każdego fana designu – sprawdzi się zarówno u młodszych czytelników, choć i ci starsi mogą z lektury książki wiele się dowiedzieć. Wraz z kolejnymi stronami możemy poznać sylwetki projektantów oraz zagłębić się w historię największych ikon międzynarodowego designu. Mamy tu wobec tego pełną opowieść o projektowaniu i kultowych obiektach – od fotela Wassily przez korkociągi, jakie zaprojektował Alessandro Mendini, aż po projekty Stefano Giovannoniego czy Oskara Zięty.
3) D.O.M.E.K., Aleksandra Machowiak, Daniel Mizieliński, red. Maciej Byliniak, Wydawnictwo Dwie Siostry
Dom, domek, budowla. W książce zobaczymy nietypowe domy i ich wnętrza – te współczesne, jak i powstałe już jakiś czas temu – tworzone przez międzynarodowych architektów. To najciekawsze projekty, pochodzące z całego świata, których oglądanie jest prawdziwą przyjemnością (na uwagę zasługują piękne, kolorowe i przystępne nawet dla najmłodszych czytelników ilustracje wykonane przez Mizielińskich). Podczas lektury obrazki oraz opisy wywołają uśmiech, zdziwienie oraz ciekawość, bo czy nazwy poszczególnych projektów, jak choćby domek-zasłonka albo domek-przylepka nie intrygują nawet dorosłych? To zdecydowanie jedna z tych książek, które sprawdzą się w każdym wieku! W przeglądzie dokonanym przez autorów nie zabrakło także polskich akcentów.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że seria ma także inne części – poświęcone historii mody (M.O.D.A.) i sztuki (S.Z.T.U.K.A), które również polecamy.
4) Jak to działa? Budowle, Nikola Kucharska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Kolejna świetna pozycja na rynku wydawniczym. Książka ta dzieli się na trzy części. W pierwszej zobaczymy m.in. przekrój domu oraz bloku (w tym także ich wnętrza), dowiadujemy się więcej o konstrukcji budynków, poznajemy historię domu, a także obejrzymy domy z różnych stron świata. Ta pozycja pokazuje też etapy budowy domu – od stworzenia projektu po jego wykończenie. Na wyróżnienie zasługują ponownie niezwykle szczegółowe ilustracje. Druga część obejmuje miasta – autorka książki w przystępny sposób przedstawia wykorzystywane w budowaniu i powstaniu miast typy. Trzeci rozdział to budowle świata, jakie możemy obejrzeć podczas wakacji. Jeśli zatem chcecie zaspokoić ciekawość kilkulatków w zakresie tego, jak powstawały miasta oraz co znajduje się we wnętrzu domu – sięgnijcie po tę książkę śmiało i snujcie opowieść o historii powstania budynków.
5) Polska naj… Księga miejsc wyjątkowych, Anna Olej-Kobus, Wydawnictwo Dwukropek
To książka – przewodnik po atrakcjach naszego kraju. Zawiera mnóstwo ciekawostek. Znajdziemy tu informacje nie tylko o charakterze geograficznym (jak najdłuższa rzeka, największa pustynia), czy odkryjemy różne muzea – nie zawsze powszechnie znane, ale również – w części poświęconej niesamowitym budowlom – poznamy rekordzistów, wśród których nie brak np. warszawskiego Domu Kereta. Młodzi czytelnicy dowiedzą się więc więcej nie tylko o samych obiektach, ale i ich historii oraz okolicy. Poza tym – dużą satysfakcję dużym i małym sprawi zobaczenie ich potem na żywo – zobaczycie je na własne oczy, udając się we wspólną podróż!
6) Ulica Czereśniowa, Rotraut Susanne Berner, Wydawnictwo Dwie Siostry
Książka dla najmłodszych czytelników, w której zobaczyć można dom, przedmieścia, a następnie miasto: o różnych porach roku, a także nocą – seria składa się z 5 części. I choć w książkach brak jest jakiegokolwiek tekstu, to opowiadać o domach, mieście, architekturze i budynkach może dziecku sam rodzic, czy opiekun. Śledząc wspólnie losy różnych bohaterów, widząc jadący po ulicy autobus, czy postępy w budowie przedszkola budować można nie tylko narrację, ale i relację z najmłodszym czytelnikiem. To także niezwykle aktywizująca wyszukiwanka, skłaniająca do tego, by zadawać pytania. To świetny zaczątek do pokazania dziecku różnych miejsc np. parku albo centrum miasta.
Fot. MAGAZIF