Co roku w październiku międzynarodowe jury konkursu European Property Awards nagradza najlepsze projekty architektoniczne i najlepszych designerów z całego świata, w tym krajów europejskich. W tegorocznej edycji wśród nagrodzonych nie zabrakło polskich pracowni i nazwisk.
Robert Majkut i magia kina
Jedną z kluczowych kategorii w tym konkursie jest „Interior Design”, która obejmuje 8 odrębnych obszarów: Leisure Interior, Mixed-use Interior, Office Interior, Public Service Interior, Interior Design Private Residence, Interior Design Show Home, Interior Design Apartment, Retail Interior. To właśnie w pierwszej z nich triumfował w Londynie Robert Majkut. Moskiewskie wnętrze kina Mori Cinema zaprojektowane przez pracownię designera ponownie zachwyciło.
– W dniu 24 października w Londynie Robert Majkut odebrał prestiżową nagrodę European Property Awards 2019/2020 w kategorii Leisure Interior Design w Moskwie – mówi redakcji MAGAZIF Elżbieta Madej z Robert Majkut Design – Projekt ten został zrealizowany w 2016 roku w ścisłej współpracy z biurem Jerde Design, autorem obiektu Kuntsevo Plaza.
Robert Majkut znany jest z unikalnych projektów, poszukujących specyficznych odniesień, szczególnie w temacie magii kina. – Jego silnym przekazem w Moskwie stała się koncepcja artystyczna oparta na suprematyzmie, a wraz z zespołem wspaniałych architektów w warszawskiej pracowni powstało dzieło, które dziś podziwia cały świat – dodaje Elżbieta Madej.
PULVA: wnętrze domu kwadrantowego
Z kolei nagrodę za najlepszy projekt w kategorii Interior Design Private Residence otrzymało studio architektury wnętrz PULVA, które już od ponad dekady specjalizuje się w projektowaniu apartamentów, domów i dużych rezydencji; słynie z emocjonalnych konceptów wnętrz dedykowanych konkretnym odbiorcom.
Doceniony przez jury projekt to wnętrze domu jednorodzinnego zlokalizowanego na warszawskim Wilanowie. Budynek powstał we współpracy dwóch biur architektonicznych: KWK PROMES odpowiedzialnego za bryłę oraz pracowni PULVA odpowiedzialnej za architekturę wnętrza. Prace projektowe trwały od 2013 roku, a sam proces budowy został zakończony w 2018. Dom zyskał nazwę „kwadrantowy” za sprawą zewnętrznego ruchomego tarasu podążającego za słońcem. Jest to ruchomy moduł inspirowany kwadrantem, dawnym przyrządem służącym do wyznaczania pozycji gwiazd.
Jak twierdzą projektanci z pracowni PULVA, wnętrza tego domu to czystość form, przestrzeń artystyczna, minimalna ilość komunikatów i skupienie na detalu. Zastosowane w nim wyposażenie bazuje na ikonach włoskiego designu. Obok bardzo technicznych produktów Rimadesio (drzwi, stół) swoje miejsce znalazły takie marki jak Minotti, Living Divani, Porro i Poliform, Bulthaup. Całość aranżacji dopełnia również sztuka w postaci obrazów namalowanych przez Katarzynę Zygaldewicz oraz rzeźb Tomasza Górnickiego
Tremend: hotel z duszą
Doceniono także realizację architektów z Tremend: Metropolo by Golden Tulip w Krakowie – wygrał w kategorii Hotel Interior. To kolejny sukces hotelu – projekt ma też na swoim koncie nagrodę Silver A’ Design Award and Competition – a także samego studia, bo Tremend ma już w swym portfolio nagrodę European Property Awards w tej kategorii.
– European Property Awards to dla nas ogromne wyróżnienie. Projekt Metropolo by Golden Tulip był szczególnie ważny, ze względu na możliwość połączenia dwóch z pozoru odrębnych biegunów – Wschodu i Zachodu. Dotychczas otrzymaliśmy cztery nagrody European Property Awards – za Ibis Styles Budapest City oraz hotelu Novotel we Wrocławiu (2016), Ibis Styles Grudziądz (2017 r.) i Novotel Poznań Centrum (2018 r.). Tegoroczna edycja konkursu utrzymała wysoki poziom, cieszy nas także, że wyróżnienia zdobyło wielu naszych przyjaciół – mówi MAGAZIF o tegorocznej edycji konkursu arch. Magdalena Federowicz-Boule, architekt, Prezes zarządu Tremend.
We wnętrzach zwycięskiego hotelu na pierwszy plan wysuwają się nawiązania do chińskiego art déco, przenikające się z europejską elegancją. Uwagę przykuwają pozłacane klatki, motyw mozaiki, lustra oraz ozdobny żyrandol. Ważną rolę odgrywała koncepcja stref wspólnych. Zostały zaprojektowane tak, aby sprzyjać nawiązywaniu kontaktów i wspólnemu celebrowaniu posiłków – wyznaczono również strefy umożliwiające prywatne rozmowy oraz miejsca przeznaczone do indywidualnej pracy. Całość jest harmonijna i wyważona, co ułatwia zarówno wypoczynek, jak i koncentrację podczas biznesowych spotkań.
Jest co świętować: wygrała gościnność
Wieczór 24 października był niezwykle udany dla studia MIXD, które zdobyło tytuł Award Winner za dwa pierwsze ze swoich zrealizowanych projektów – hotel ibis Styles w Sarajewie i biuro intive we Wrocławiu. Zostały one nagrodzone odpowiednio w kategoriach Best Hotel Interior Bosnia and Herzegovina oraz Best Office Interior Poland.
Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor artystyczny MIXD uważa, że zdobycie aż dwóch nagród w różnych kategoriach to dowód na słuszny kierunek działań MIXD, istniejącego od 2018 roku. – Naszą główną specjalizacją są hotele. Dlatego ibis Styles Sarajewo, który został oddany do użytku w kwietniu 2019, był naszym pewniakiem w tym konkursie. Jest śmiały, oryginalny, nietuzinkowy – dowodzi, jak daleko można się posunąć w ramach koncepcji wnętrz danej sieci hotelowej. Już wcześniej widzieliśmy, że wzbudza ogromne zainteresowanie mediów na całym świecie. W kategorii biur nie czuliśmy się tak pewnie. Jednak nasz projekt dla intive – dużej, międzynarodowej firmy IT – również miał w sobie to, w czym jesteśmy najlepsi – ducha hospitality. Gościnność zaś to coś, co zaczyna obecnie rządzić w każdego rodzaju wnętrzach publicznych. Gościnny musi być nie tylko hotel czy restauracja, ale także miejsce pracy, sklep, showroom, poczekalnia na lotnisku czy targowe stoisko. Człowiek w tych przestrzeniach ma się czuć dobrze, ma mieć miejsce dla swojej indywidualności, dla swoich potrzeb. Ma czuć, że jest przyjmowany z szacunkiem, otwartością i uważnością. To jego doświadczenie decyduje o sukcesie takiego miejsca.
Główną inspiracją dla projektu ibis Styles były zimowe igrzyska olimpijskie 1984 roku – wydarzenie, które mieszkańcy Sarajewa do dziś wspominają z ogromną nostalgią jako okres rozkwitu miasta. We wnętrzach pojawiło się wiele sportowych odniesień – m.in. w postaci murali Karola Banacha – oraz lokalne rękodzieło: dywany, kilimy, meble, miedziane tace.
Biuro intive to z kolei nowoczesna przestrzeń pracy, gdzie w centrum zainteresowania jest człowiek, jego potrzeby, pasje, osobowość.
– Myślę, że te dwie nagrody to dowód na to, że warto podążać za swoimi marzeniami, być konsekwentnym i robić to, co się kocha, wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie pojawią się na drodze, i nauczyć się analizować porażki na równi z analizą sukcesów. Tylko wtedy można zbudować zdrową firmę opartą na prawdziwych wartościach – mówi MAGAZIF Piotr Kalinowski, CEO MIXD.
MIKOŁAJSKAstudio: grunt to własna pracownia
W kategorii Office Design Europe nagrodę zdobyła krakowska pracownia MIKOŁAJSKAstudio, specjalizująca się w projektach wnętrz zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Nagroda European Property Awards jest potwierdzeniem, że jej realizacje opierają się nie tylko na znajomości trendów w aranżacji wnętrz o różnym przeznaczeniu, ale przede wszystkim na umiejętności tworzenia oryginalnych konceptów, popartych rzetelną wiedzą projektową. Nagroda to źródło ogromnej satysfakcji dla właścicielek firmy, Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej, oraz pracujących z nimi ekspertów – tym bardziej że przyznano ją za projekt i realizację własnego biura, wraz z przyległą do niego wzorcownią.
Nagrodzona realizacja została doceniona za piękne wnętrza i niestandardowe rozwiązania, zapewniające komfortowe warunki prowadzenia biznesu. Architekci MIKOŁAJSKAstudio udowodnili, że nawet pomieszczenia o nietypowym układzie, z licznymi zakamarkami, wnękami i kilkoma wejściami, można przekształcić w przestrzeń oryginalną, niebanalnie zaprojektowaną i urządzoną z myślą o funkcji, którą ma pełnić.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe MIXD, PULVA, Tremend, Robert Majkut Design, MIKOŁAJSKAstudio