Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie popularne od wielu lat. Dzięki takiemu układowi pomieszczenia nie tracimy przestrzeni na ściany działowe, a pokój dzienny staje się wielofunkcyjnym centrum domu. Narożnik może być idealnym wyposażeniem salonu tego typu. Pytanie jednak, jak ustawić go w takim wnętrzu w zależności od jego wymiarów?
Sposoby na aranżację narożnika w małym salonie z aneksem
W małych mieszkaniach i kawalerkach, aneks kuchenny to sposób na oszczędzenie przestrzeni. Ściany nie zajmują miejsca, a otwarte pomieszczenie pozwala na uniknięcie uczucia ciasnoty. Takie wnętrza jednak stosunkowo trudno aranżować, ponieważ musimy na nie tak dużej powierzchni zmieścić wiele różnych funkcji. Jak ustawić narożnik w małym salonie z aneksem?
Mały salon nie daje dużych możliwości wyboru ustawienia sofy, szczególnie jeśli chodzi o narożnik rozkładany. Najlepszym wyborem często będzie klasyczne ustawienie narożnika w rogu pomieszczenia. W małym pomieszczeniu ustawiony w ten sposób narożnik zabierze najmniej przestrzeni. Dzięki temu pomieszczenie optycznie będzie większe, mniej zagracone, ponieważ jego centralna część będzie otwarta. To w którym rogu i w jakim kierunku ustawimy narożnik zależy głównie od układu pomieszczenia i tego czy np. planujemy ustawić w pokoju telewizor. W tym ostatnim przypadku narożnik nie powinien stać przodem do kuchni.
Drugim sposobem na aranżację małego salonu z aneksem kuchennym za pomocą narożnika, jest ustawienie go tyłem do kuchni, na granicy aneksu i przestrzeni salonu. Tym sposobem stworzymy pewnego rodzaju “wirtualną ścianę” i oddzielimy od siebie obie funkcjonalne przestrzenie. Ułatwi to też komunikację między osobami znajdującymi się w salonie i części kuchennej.
Jaki narożnik wybrać do małego salonu z aneksem?
Do małych salonów dobrym wyborem jest sofa narożna, w którym krótsza część stanowi otomanę (nie posiada oparcia). Dzięki temu mebel jest lekko asymetryczny, co powoduje, że mniej przytłacza wnętrze. Małe narożniki z otomaną, takie jak model Lorelle, wyglądają też bardzo lekko i dobrze będą wyglądać w mniejszych pomieszczeniach.
Jeżeli zdecydujemy się na ustawienie narożnika na granicy kuchni, wówczas musimy wybrać model z tapicerowanym tyłem. Takie narożniki opisane są zwykle jako wolnostojące. Dobrymi wyborami w takim wypadku są modele takie jak Kairos czy Torrense. Ostatni narożnik ma dodatkową pufę, która może stanowić podnóżek, ale też ławkę dla gości. W przypadku gdy wybieramy narożnik do kawalerki, należy pamiętać by był to model z funkcją spania codziennego, ponieważ będzie on zwykle naszym łóżkiem.
Jak ustawić narożnik w dużym salonie z aneksem?
Duże salony z aneksem kuchennym są rzadziej spotykane, ale można je znaleźć w nowoczesnych i industrialnych domach i mieszkaniach. Dzięki otwartej kuchni w dużym salonie ułatwiamy komunikację i zmniejszamy poczucie samotności. Pracując w kuchni, możemy pozostać w kontakcie z domownikami czy gośćmi w salonie.
W dużym salonie jest wiele możliwości ustawienia narożnika. Można go postawić w rogu pomieszczenia, w centrum salonu, lub pod ścianą w jej środkowej części. Daje to duże możliwości aranżowania przestrzeni za pomocą ustawienia mebli.
W dużych salonach dobrym pomysłem jest wyznaczanie przestrzeni o różnych funkcjach za pomocą wyposażenia. Narożnik umieszczony na środku salonu to świetny sposób by stworzyć kącik wypoczynkowy. Wystarczy postawić przy nim stolik kawowy, by wyznaczyć miejsce relaksu i odpoczynku. Jeżeli zależy nam na wyraźniejszym zaznaczeniu przestrzeni tego kącika, wówczas możemy postawić narożnik na dywanie, lub wybrać narożnik o kształcie litery U. Mebel tego typu utworzy wyraźną lożę i zamkniętą z trzech stron przestrzeń.
Kąt wypoczynkowy będzie słabiej wyznaczony gdy ustawimy narożnik pod ścianą lub w rogu, uzyskamy wtedy jednak bardzo dużo wolnej przestrzeni w centrum salonu. Będzie to dobre rozwiązanie w przypadku gdy pomieszczenie ma pełnić też funkcję jadalni, ponieważ w tej otwartej przestrzeni powinny bez problemu zmieścić się stół i krzesła.
Narożnik do dużego salonu z aneksem – jaki wybrać?
W pomieszczeniach o dużym metrażu, zwykle nie musimy się ograniczać do wyboru małych narożników. Warto jednak wziąć pod uwagę układ pomieszczenia i ustawienie mebli i dobrać rozmiar w taki sposób, by duży narożnik nie utrudniał chodzenia. Jeżeli stanie on w centrum pomieszczenia, powinno się dać swobodnie przejść z każdej jego strony.
W przypadku narożnika na środku salonu należy pamiętać, żeby wybierać modele wolnostojące – z tapicerowanym tyłem. Jeżeli nie chcemy zajmować dużo miejsca, to dobrym wyborem są mniejsze modele w kształcie litery L, takie jak Molina do wnętrza o nowoczesnym wystroju, czy Asgard lub Monte do wnętrz industrialnych.
Jeżeli decydujemy się na duży narożnik, wówczas możemy wybrać zarówno model U-kształtny jak i L-kształtny. Przykładem nowoczesnego narożnika o kształcie litery U może być model Rodrigo czy Alvares. We wnętrzach industrialnych dobrze sprawdzi się natomiast narożnik Argent.
Narożniki w kształcie litery L do dużych salonów z aneksem to na przykład Anton czy Lena. Warto też zwrócić uwagę na modułowe narożniki, takie jak Flavio, które występują w obu wersjach (L i U) i kilku wielkościach.
Modele przedstawione w tekście można znaleźć w sklepie internetowym Meblobranie.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Meblobranie
Artykuł sponsorowany