Ochroną w ramach polisy mieszkaniowej można objąć nie tylko zamieszkałą nieruchomość, ale również dom w budowie. Jest to inwestycja wymagająca niemałych nakładów finansowych, dlatego warto odpowiednio ją zabezpieczyć już na etapie realizacji.
Dom w budowie jest różnie definiowany przez poszczególnych ubezpieczycieli. W ten sposób określa się przeważnie nieruchomość przeznaczoną na cele mieszkalne będącą w trakcie budowy – taka nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania. Dokładna definicja zamieszczona jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), z którymi należy się zapoznać przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem.
Istnieje możliwość objęcia ochroną domu w budowie znajdującego się na etapie stawiania fundamentów, jednakże wtedy ochrona takiej nieruchomości nie jest pełna.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym – czyli wyposażonego we wstawione już okna i drzwi zewnętrzne zamykane na klucz.
Ubezpieczenie domu w budowie – zakres ochrony
Wybierając przykładowe ubezpieczenie domu w budowie na rankomat.pl, należy w pierwszej kolejności uwzględnić zakres ochrony. Podstawowy wariant ubezpieczenia chroni mury i ściany (niekiedy też pozostałe elementy stałe) od ognia i innych zdarzeń losowych.
Najczęściej są to: powódź, zalanie, huragan, grad, uderzenie pioruna, eksplozja, a także obsuwanie i zapadanie się ziemi.
Katalog zdarzeń podlegających ochronie znajduje się w OWU. Niektórzy ubezpieczyciele do podstawy wliczają również pakiet assistance. Ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży z włamaniem czy dewastacji wchodzi w rachubę tylko po zrealizowaniu trzeciego etapu inwestycji. Dom musi więc znajdować się w stanie surowym zamkniętym.
Ubezpieczenie domu w budowie a wyłączenia odpowiedzialności
Ubezpieczenie domu w budowie odznacza się ograniczonym zakresem ochrony, niemniej analizując ogólne warunki ubezpieczenia, należy bliżej przyjrzeć się wyłączeniem odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie przejmuje finansowej odpowiedzialności za szkodę i nie wypłaca odszkodowania. Listę wyłączeń każdy ubezpieczyciel konstruuje wedle własnego uznania, ale przeważnie znajdują się na niej m.in. szkody:
- spowodowane umyślnie,
- będące efektem nieprawidłowego montażu lub wad konstrukcyjnych,
- powstałe wskutek przenikania wód gruntowych czy przemarzania ścian lub pozostałych elementów stałych budynku,
- spowodowane uderzeniem pojazdu mechanicznego należącego do ubezpieczającego, domowników lub pracowników.
Co robić z polisą po zakończeniu budowy?
Ponieważ polisa jest ważna przez co najmniej 12 miesięcy, często zdarzają się sytuacje, gdy budowa domu została zakończona, a polisa w dalszym ciągu jest ważna.
Właściciel polisy może wówczas zmienić w umowie przedmiot ubezpieczenia na dom mieszkalny – ubezpieczyciel przeliczy składkę, a ubezpieczony pokryje różnicę, jak również wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej składki.
Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie domu w budowie?
Cena ubezpieczenia domu w budowie podyktowana jest indywidualnymi przesłankami. Kluczową rolę odgrywa zakres ochrony, lecz towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także i inne przesłanki, np. wartość, lokalizację i powierzchnię użytkową nieruchomości, rodzaj konstrukcji (palna lub niepalna) etc.
Zgłaszając do ubezpieczenia dom w budowie, trzeba przedstawić kosztorys inwestycji i plan prac. Na tej podstawie szacowane jest ryzyko ubezpieczeniowe. Polisa obejmująca dom w budowie jest tańsza od ubezpieczenia zamieszkiwanej nieruchomości – można ją kupić już za 100 zł, korzystając z porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe rankomat.pl
Artykuł sponsorowany
Baza produktów
Inne ciekawe eventy

Targi Furnitech 2025 – Innowacje, Technologie i Biznes w Przemyśle Meblarskim

Venice Architecture Biennale 2025

Wełna – źródło i potencjał
