Aktualny motyw: Sprzęt dla profesjonalistów
Logo Lenovo

Mecenas Motywu

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Jak urządzić długi i wąski przedpokój, by jego wygląd nie odstawał od aranżacji w sąsiadujących pomieszczeniach? Jakie meble i dodatki powinny się w nim znaleźć? Oto sposób, jak wykorzystać potencjał, który drzemie w wąskim przedpokoju!

Mówimy, że pierwsze wrażenie często jest decydujące. Dom nie jest tu żadnym wyjątkiem od tej reguły! Korytarz to pomieszczenie tak samo ważne, jak każde inna, dlatego musi być zarówno przyjazne, jak i funkcjonalne. Aranżacja wąskiego korytarza może jednak wydawać się skomplikowana, zwłaszcza gdy chcemy wygospodarować tam miejsce do przechowywania oraz siedzisko. Mamy jednak dla Was pomysły i wskazówki, dzięki którym uda się urządzić wąski przedpokój, sprawiając, że miejsce to stanie się piękne i praktyczne – nawet jeśli chodzi o małe wnętrze w bloku!


Zobacz też:

Urządzamy długi i wąski przedpokój: porady

Szafka na buty w funkcji stolika

Zaczynamy od absolutnego must have. Jeśli Twoje mieszkanie ma naprawdę wąski korytarz, szafki ulokowane wzdłuż dłuższych ścian będą prawdziwymi sprzymierzeńcami w przechowywaniu butów. Nawet jeśli wybierzemy płytkie, często projektuje się je tak, by ich pojemność w stosunku do zajmowanej powierzchni była jak największa. Blat mebla może posłużyć nam wówczas również jako półka, bardzo praktyczna do umieszczenia tu kluczy, a nawet roślin (pod warunkiem dostępu naturalnego światła dziennego).

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka
W wąskim przedpokoju świetnie sprawdzą się szafki: mogą być niskie albo wysokie

Wieszak do przedpokoju

Wieszaki ścienne to jeden ze sposobów na przechowywanie rzeczy w długich korytarzach. Sprawdzi się po pierwsze dlatego, że haczyki zajmują bardzo mało miejsca. Ale także dlatego, że umożliwiają wykorzystanie i nadanie rytmu długości ściany. Moja rada dotycząca wyposażenia długiego wejścia: wybierz długie haczyki również w celu dopasowania do objętości. Umieść je w połowie wysokości i nie wahaj się zebrać kilku na całej długości ściany, aby stworzyć dużą linię!

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka
Wieszaki do przedpokoju – sposób na to, jak urządzić długi i wąski przedpokój

Zobacz także:

Otwarty zamiast szafy

W długim wejściu nie zawsze jest rozsądne lub możliwe zainstalowanie zamkniętej szafki. Alternatywą dla wieszania kurtek i płaszczy jest otwarty wieszak: mniej obszerny i lżejszy wizualnie, pozwala uniknąć zamykania szerokości przestrzeni i dodaje ozdobnego akcentu do pokoju!

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Ułóż długie wejście z ławką

Posiadanie miejsca przy wejściu jest bardzo cenne, aby móc założyć buty. Jeśli brakuje nam miejsca, dostępne są teraz bardzo sprytne ławki, które łączą miejsca do siedzenia i przechowywania. Inną opcją jest bardziej klasyczna ławka, pod którą umieścimy duże kosze na buty, torebki czy szaliki. Wybór należy do Ciebie!

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka
Ława do przedpokoju – jego aranżacja to nie lada wyzwanie!

Kosze do przechowywania

Kosze sprawdzą się w przypadku długiego i wąskiego przedpokoju, gdyż są bardzo praktyczne. Można wsunąć je pod ławkę lub konsolę, albo ustawić wzdłuż ściany: uzyskamy wówczas efekt boho!

Konsola do stworzenia długiego wejścia

Ze względu na płytką głębokość konsola jest z definicji meblem do rozważenia przy długim wejściu. Z szufladą lub bez, może służyć do eksponowania elementów dekoracyjnych. Wynik ? Eleganckie wejście, które nadaje ton i zamienia się w samodzielny pokój.

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Dodatki i wzory: oświetlenie, tekstylia, jasne kolory i duże lustro

Baw się farbą

Malowanie umożliwia zabawę perspektywą poprzez tworzenie kontrastów i pożądanych złudzeń optycznych. Aby urządzić wąski przedpokój można odważyć się na to, by pomalować sufit i drzwi na ciemny kolor. Inna opcja to przełamać innym kolorem i zaakcentować piony i w ten sposób przywrócić równowagę całemu pomieszczeniu, w których nie uwypuklimy dłuższych ścian. Dobrym pomysłem będzie także biała ściana – w takiej trudnej przestrzeni doskonale sprawdzi się jasny kolor i białe meble.


Zobacz także:
Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Dywan ocieplający długie wejście

Dywan ociepli aranżację i ozdobi wejście. Ponieważ pomieszczenie jest miejscem przejścia, wybierzmy najlepiej dywan z krótkimi i wytrzymałymi włóknami. Dywany z juty, czy dywany plecione mają tę zaletę, że są łatwe do wyczyszczenia, a w razie potrzeby łatwo jest je wytrzepać. Idealne miejsce dla dywanu w aranżacji ze względów praktycznych jest nieco dalej od wejścia.

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Lustro: ozdoba wnętrza

Praktycznym i dobrym rozwiązaniem w każdym, nie tylko wąskim przedpokoju, jest zainstalowanie lustra na ścianie. Mogą to być małe, jak i duże lustra. Powód jest prosty: daje ono optyczne powiększenie przestrzeni nawet w najmniejszym mieszkaniu, a do tego sprawia, że mamy wrażenie, że do pomieszczenia wpada światło. Poza tym, wychodząc z domu dobrze jest się przejrzeć!

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Zaaranżuj długie wejście z odpowiednim oświetleniem

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Na koniec porozmawiajmy o oświetleniu. Aby zaaranżować wąski korytarz, można postawić na kilka punktów świetlnych. Zwielokrotnienie źródeł światła pozwoli rozświetlić długi korytarz, a tym samym sprawi, że przestrzeń będzie przyjemniejsza i bardziej praktyczna. Zamierzony efekt dadzą kinkiety, które mają tę zaletę, że nie zakłócają wizualnie przestrzeni i pozwalają na atrakcyjną grę światła w przedpokoju. Lampa czy żyrandol na suficie nie tylko go ozdobi, ale i sprawia, że nawet wysokie pomieszczenia – tak jak i korytarz – stają się bardziej przytulne. Zresztą lampy sufitowe są dobrą opcją w przedpokoju, który jest długi i wąski, ponieważ zajmują minimum miejsca i nie ujmują przestronności, której uzyskanie jest nie lada wyzwaniem.

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Fot. i oprac.
na podst: unehirondelledanslestiroirs.fr