Jak urządzić długi i wąski przedpokój, by jego wygląd nie odstawał od aranżacji w sąsiadujących pomieszczeniach? Jakie meble i dodatki powinny się w nim znaleźć? Oto sposób, jak wykorzystać potencjał, który drzemie w wąskim przedpokoju!
Mówimy, że pierwsze wrażenie często jest decydujące. Dom nie jest tu żadnym wyjątkiem od tej reguły! Korytarz to pomieszczenie tak samo ważne, jak każde inna, dlatego musi być zarówno przyjazne, jak i funkcjonalne. Aranżacja wąskiego korytarza może jednak wydawać się skomplikowana, zwłaszcza gdy chcemy wygospodarować tam miejsce do przechowywania oraz siedzisko. Mamy jednak dla Was pomysły i wskazówki, dzięki którym uda się urządzić wąski przedpokój, sprawiając, że miejsce to stanie się piękne i praktyczne – nawet jeśli chodzi o małe wnętrze w bloku!
Zobacz też: Jak urządzić przedpokój w bloku?
Urządzamy długi i wąski przedpokój: porady
Szafka na buty w funkcji stolika
Zaczynamy od absolutnego must have. Jeśli Twoje mieszkanie ma naprawdę wąski korytarz, szafki ulokowane wzdłuż dłuższych ścian będą prawdziwymi sprzymierzeńcami w przechowywaniu butów. Nawet jeśli wybierzemy płytkie, często projektuje się je tak, by ich pojemność w stosunku do zajmowanej powierzchni była jak największa. Blat mebla może posłużyć nam wówczas również jako półka, bardzo praktyczna do umieszczenia tu kluczy, a nawet roślin (pod warunkiem dostępu naturalnego światła dziennego).
Wieszak do przedpokoju
Wieszaki ścienne to jeden ze sposobów na przechowywanie rzeczy w długich korytarzach. Sprawdzi się po pierwsze dlatego, że haczyki zajmują bardzo mało miejsca. Ale także dlatego, że umożliwiają wykorzystanie i nadanie rytmu długości ściany. Moja rada dotycząca wyposażenia długiego wejścia: wybierz długie haczyki również w celu dopasowania do objętości. Umieść je w połowie wysokości i nie wahaj się zebrać kilku na całej długości ściany, aby stworzyć dużą linię!
Zobacz także: Stojaki, wieszaki i siedziska do przedpokoju – garść pomysłów
Otwarty zamiast szafy
W długim wejściu nie zawsze jest rozsądne lub możliwe zainstalowanie zamkniętej szafki. Alternatywą dla wieszania kurtek i płaszczy jest otwarty wieszak: mniej obszerny i lżejszy wizualnie, pozwala uniknąć zamykania szerokości przestrzeni i dodaje ozdobnego akcentu do pokoju!
Ułóż długie wejście z ławką
Posiadanie miejsca przy wejściu jest bardzo cenne, aby móc założyć buty. Jeśli brakuje nam miejsca, dostępne są teraz bardzo sprytne ławki, które łączą miejsca do siedzenia i przechowywania. Inną opcją jest bardziej klasyczna ławka, pod którą umieścimy duże kosze na buty, torebki czy szaliki. Wybór należy do Ciebie!
Kosze do przechowywania
Kosze sprawdzą się w przypadku długiego i wąskiego przedpokoju, gdyż są bardzo praktyczne. Można wsunąć je pod ławkę lub konsolę, albo ustawić wzdłuż ściany: uzyskamy wówczas efekt boho!
Konsola do stworzenia długiego wejścia
Ze względu na płytką głębokość konsola jest z definicji meblem do rozważenia przy długim wejściu. Z szufladą lub bez, może służyć do eksponowania elementów dekoracyjnych. Wynik ? Eleganckie wejście, które nadaje ton i zamienia się w samodzielny pokój.
Triki optyczne do wykorzystania w długim i wąskim przedpokoju
Długi i wąski przedpokój może wydać się większy, jeśli odpowiednio go zaaranżujemy. Wszystko zależy od wykorzystanych barw, zabawy światłem i materiałów, jakie wprowadzimy do wnętrza. Pamiętajmy, że jasne kolory optycznie powiększają, a ciemne – pomniejszają przestrzeń. Dodatkowo niekorzystny efekt przyniosą wszelkie wzory, zdecydowanie lepszym wyborem będą duże, gładkie powierzchnie. W każdym małym pomieszczeniu świetnie grają też wszelkie lustrzane powierzchnie. Dobrym rozwiązaniem jest wysoka zabudowa z drzwiami przesuwnymi z lustrem. Skoro o wyposażeniu mowa, postawmy na fronty meblowe wykończone na wysoki połysk, które spiszą się tu zdecydowanie lepiej niż fronty matowe. Wszystko co błyszczy lub odbija światło będzie działało na korzyść małej i ciasnej przestrzeni.
Dodatki i wzory: oświetlenie, tekstylia, jasne kolory i duże lustro
Baw się farbą – czyli jakie kolory wybrać do długiego i wąskiego przedpokoju
Malowanie umożliwia zabawę perspektywą poprzez tworzenie kontrastów i pożądanych złudzeń optycznych. Aby urządzić wąski przedpokój można odważyć się na to, by pomalować sufit i drzwi na ciemny kolor. Inna opcja to przełamać innym kolorem i zaakcentować piony i w ten sposób przywrócić równowagę całemu pomieszczeniu, w których nie uwypuklimy dłuższych ścian. Dobrym pomysłem będzie także biała ściana – w takiej trudnej przestrzeni doskonale sprawdzi się jasny kolor i białe meble.
Zobacz także: Szary przedpokój w bloku – pomysły i inspiracje
Dywan ocieplający długie wejście
Dywan ociepli aranżację i ozdobi wejście. Ponieważ pomieszczenie jest miejscem przejścia, wybierzmy najlepiej dywan z krótkimi i wytrzymałymi włóknami. Dywany z juty, czy dywany plecione mają tę zaletę, że są łatwe do wyczyszczenia, a w razie potrzeby łatwo jest je wytrzepać. Idealne miejsce dla dywanu w aranżacji ze względów praktycznych jest nieco dalej od wejścia.
Lustro: ozdoba wnętrza
Praktycznym i dobrym rozwiązaniem w każdym, nie tylko wąskim przedpokoju, jest zainstalowanie lustra na ścianie. Mogą to być małe, jak i duże lustra. Powód jest prosty: daje ono optyczne powiększenie przestrzeni nawet w najmniejszym mieszkaniu, a do tego sprawia, że mamy wrażenie, że do pomieszczenia wpada światło. Poza tym, wychodząc z domu dobrze jest się przejrzeć!
Zaaranżuj długie wejście z odpowiednim oświetleniem
Na koniec porozmawiajmy o oświetleniu. Aby zaaranżować wąski korytarz, można postawić na kilka punktów świetlnych. Zwielokrotnienie źródeł światła pozwoli rozświetlić długi korytarz, a tym samym sprawi, że przestrzeń będzie przyjemniejsza i bardziej praktyczna. Zamierzony efekt dadzą kinkiety, które mają tę zaletę, że nie zakłócają wizualnie przestrzeni i pozwalają na atrakcyjną grę światła w przedpokoju. Lampa czy żyrandol na suficie nie tylko go ozdobi, ale i sprawia, że nawet wysokie pomieszczenia – tak jak i korytarz – stają się bardziej przytulne. Zresztą lampy sufitowe są dobrą opcją w przedpokoju, który jest długi i wąski, ponieważ zajmują minimum miejsca i nie ujmują przestronności, której uzyskanie jest nie lada wyzwaniem.
Fot. i oprac.
na podst: unehirondelledanslestiroirs.fr