Mówimy, że pierwsze wrażenie często jest decydujące. Dom nie jest tu żadnym wyjątkiem od tej reguły! Korytarz to pomieszczenie tak samo ważne, jak każde inna, dlatego musi być zarówno przyjazne, jak i funkcjonalne. Aranżacja wąskiego korytarza może jednak wydawać się skomplikowana, zwłaszcza gdy chcemy wygospodarować tam miejsce do przechowywania oraz siedzisko. Mamy jednak dla Was pomysły i wskazówki, dzięki którym uda się urządzić wąski przedpokój, sprawiając, że miejsce to stanie się piękne i praktyczne – nawet jeśli chodzi o małe wnętrze w bloku!


Zobacz też:

Urządzamy długi i wąski przedpokój: porady

Szafka na buty w funkcji stolika

Zaczynamy od absolutnego must have. Jeśli Twoje mieszkanie ma naprawdę wąski korytarz, szafki ulokowane wzdłuż dłuższych ścian będą prawdziwymi sprzymierzeńcami w przechowywaniu butów. Nawet jeśli wybierzemy płytkie, często projektuje się je tak, by ich pojemność w stosunku do zajmowanej powierzchni była jak największa. Blat mebla może posłużyć nam wówczas również jako półka, bardzo praktyczna do umieszczenia tu kluczy, a nawet roślin (pod warunkiem dostępu naturalnego światła dziennego).

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka
W wąskim przedpokoju świetnie sprawdzą się szafki: mogą być niskie albo wysokie

Wieszak do przedpokoju

Wieszaki ścienne to jeden ze sposobów na przechowywanie rzeczy w długich korytarzach. Sprawdzi się po pierwsze dlatego, że haczyki zajmują bardzo mało miejsca. Ale także dlatego, że umożliwiają wykorzystanie i nadanie rytmu długości ściany. Moja rada dotycząca wyposażenia długiego wejścia: wybierz długie haczyki również w celu dopasowania do objętości. Umieść je w połowie wysokości i nie wahaj się zebrać kilku na całej długości ściany, aby stworzyć dużą linię!

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka
Wieszaki do przedpokoju – sposób na to, jak urządzić długi i wąski przedpokój

Zobacz także:

Otwarty zamiast szafy

W długim wejściu nie zawsze jest rozsądne lub możliwe zainstalowanie zamkniętej szafki. Alternatywą dla wieszania kurtek i płaszczy jest otwarty wieszak: mniej obszerny i lżejszy wizualnie, pozwala uniknąć zamykania szerokości przestrzeni i dodaje ozdobnego akcentu do pokoju!

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Ułóż długie wejście z ławką

Posiadanie miejsca przy wejściu jest bardzo cenne, aby móc założyć buty. Jeśli brakuje nam miejsca, dostępne są teraz bardzo sprytne ławki, które łączą miejsca do siedzenia i przechowywania. Inną opcją jest bardziej klasyczna ławka, pod którą umieścimy duże kosze na buty, torebki czy szaliki. Wybór należy do Ciebie!

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka
Ława do przedpokoju – jego aranżacja to nie lada wyzwanie!

Kosze do przechowywania

Kosze sprawdzą się w przypadku długiego i wąskiego przedpokoju, gdyż są bardzo praktyczne. Można wsunąć je pod ławkę lub konsolę, albo ustawić wzdłuż ściany: uzyskamy wówczas efekt boho!

Konsola do stworzenia długiego wejścia

Ze względu na płytką głębokość konsola jest z definicji meblem do rozważenia przy długim wejściu. Z szufladą lub bez, może służyć do eksponowania elementów dekoracyjnych. Wynik ? Eleganckie wejście, które nadaje ton i zamienia się w samodzielny pokój.

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Dodatki i wzory: oświetlenie, tekstylia, jasne kolory i duże lustro

Baw się farbą

Malowanie umożliwia zabawę perspektywą poprzez tworzenie kontrastów i pożądanych złudzeń optycznych. Aby urządzić wąski przedpokój można odważyć się na to, by pomalować sufit i drzwi na ciemny kolor. Inna opcja to przełamać innym kolorem i zaakcentować piony i w ten sposób przywrócić równowagę całemu pomieszczeniu, w których nie uwypuklimy dłuższych ścian. Dobrym pomysłem będzie także biała ściana – w takiej trudnej przestrzeni doskonale sprawdzi się jasny kolor i białe meble.


Zobacz także:
Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Dywan ocieplający długie wejście

Dywan ociepli aranżację i ozdobi wejście. Ponieważ pomieszczenie jest miejscem przejścia, wybierzmy najlepiej dywan z krótkimi i wytrzymałymi włóknami. Dywany z juty, czy dywany plecione mają tę zaletę, że są łatwe do wyczyszczenia, a w razie potrzeby łatwo jest je wytrzepać. Idealne miejsce dla dywanu w aranżacji ze względów praktycznych jest nieco dalej od wejścia.

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Lustro: ozdoba wnętrza

Praktycznym i dobrym rozwiązaniem w każdym, nie tylko wąskim przedpokoju, jest zainstalowanie lustra na ścianie. Mogą to być małe, jak i duże lustra. Powód jest prosty: daje ono optyczne powiększenie przestrzeni nawet w najmniejszym mieszkaniu, a do tego sprawia, że mamy wrażenie, że do pomieszczenia wpada światło. Poza tym, wychodząc z domu dobrze jest się przejrzeć!

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Zaaranżuj długie wejście z odpowiednim oświetleniem

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Na koniec porozmawiajmy o oświetleniu. Aby zaaranżować wąski korytarz, można postawić na kilka punktów świetlnych. Zwielokrotnienie źródeł światła pozwoli rozświetlić długi korytarz, a tym samym sprawi, że przestrzeń będzie przyjemniejsza i bardziej praktyczna. Zamierzony efekt dadzą kinkiety, które mają tę zaletę, że nie zakłócają wizualnie przestrzeni i pozwalają na atrakcyjną grę światła w przedpokoju. Lampa czy żyrandol na suficie nie tylko go ozdobi, ale i sprawia, że nawet wysokie pomieszczenia – tak jak i korytarz – stają się bardziej przytulne. Zresztą lampy sufitowe są dobrą opcją w przedpokoju, który jest długi i wąski, ponieważ zajmują minimum miejsca i nie ujmują przestronności, której uzyskanie jest nie lada wyzwaniem.

Długi i wąski przedpokój: aranżacyjna zagwozdka

Fot. i oprac.
na podst: unehirondelledanslestiroirs.fr