Witamy w domu!

Przedpokój to taka niepozorna część mieszkania, która niestety często jest przez nas zaniedbywana podczas projektowania wnętrza. A przecież jest to swego rodzaju wizytówka każdego domu – w końcu to właśnie to miejsce nasi goście widzą jako pierwsze, gdy do nas przychodzą. Warto więc dobrze przemyśleć jego i urządzić go tak, żeby nie tylko robił dobre pierwsze wrażenie, ale też sprawiał, że goście będą ciekawi, co się kryje dalej. Do wyboru mamy oczywiście mnóstwo kolorów tapet, farb, płytek czy paneli, ale jeśli ten szeroki wachlarz przyprawia nas o ból głowy, możemy postawić na bezpieczne rozwiązanie: szary przedpokój. Taki, który nigdy nie wyjdzie z mody i który będzie pasował Szary przedpokój w bloku, w lofcie, w domu – dobrze zaaranżowany wszędzie stanie się ważnym pomieszczeniem. Jeśli właśnie w taką barwę chcecie przybrać swój przedpokój, zobaczcie, jakie wskazówki dla Was przygotowaliśmy.

W (szarym) zwierciadle

Niektórym może się wydawać, że w szarym przedpokoju trudno o element zaskoczenia czy o intrygujące dodatki. A gdyby tak wzbogacić tę przestrzeń bardzo efektownym ? Możecie być pewni, że całość nabierze bardzo eleganckiego charakteru. W końcu lustro to w przedpokoju element niezbędny, a jeśli do tego wybierzemy takie w wyjątkowej ramie lub z podświetleniem LED – naszemu szaremu przedpokojowi daleko będzie do monotonii.

duże podświetlane lustro w szarym przedpokoju ze schodami i białymi drzwiami
Lustro może się stać mocnym punktem szarego przedpokoju, Igor Sirotov Architects

Naturalne akcenty w szarym przedpokoju

Szarości mogą stanowić piękne tło dla zieleni. W naszym przedpokoju z pewnością odnajdą się więc rośliny, szczególnie jeśli mamy w nim okno. Jeśli nie, zawsze możemy postawić na motywy roślinne na tapecie czy obrazie zawieszonym na ścianie. Tak modny od paru sezonów motyw monstery będzie stanowił świetne uzupełnienie pomalowanej na szaro ściany.

Innym pomysłem jest wykorzystanie drewna, które w połączeniu z szarością da lekko skandynawski efekt. Drewniany parkiet, szafa czy nawet fragment ściany nawiązujący do tak lubianej i modnej niegdyś boazerii – sprawią, że nasz przedpokój ożyje.

przedpokój z czarnymi frontami szafy oraz wąskim korytarzem wyłożonym szarą wykładziną
Szarość lubi się z drewnem, Adam Biernat

Zwiększamy stopień trudności: szary przedpokój w bloku

Przedpokój w mieszkaniu w bloku to zawsze spore wyzwanie, w końcu do dyspozycji jest zazwyczaj bardzo niewielka przestrzeń. Jednak nawet takie niewielkie miejsce można z powodzeniem zaaranżować, tak żeby nasi goście już na wstępie wizyty czuli się miło zaskoczeni. Dobrze wykorzystamy każdy kawałek pomieszczenia, jeśli zbudujemy w nim na wymiar szafę z lustrzanymi drzwiami. Jeśli jednak nie mamy wystarczająco dużo miejsca na taki mebel, w naszym szarym przedpokoju w bloku jego funkcję może pełnić elegancki wieszak, który pomieści kurtki naszych gości. Na wagę złota będą tu też niewielkie, ale pojemne mogące pomieścić chociażby buty czy parasolki. Poza tym niech niewielka przestrzeń nas nie ogranicza – możemy przecież nasz przedpokój urządzić nawet w stylu loftowym, który wcale nie jest zarezerwowany tylko dla wielkich pofabrycznych przestrzeni.

przedpokój z wysokimi drzwiami pokrytymi rdzą przy kremowej ścianie z lustrem
Szafa z lustrzanymi drzwiami w szarym przedpokoju w bloku sprawdzi się idealnie, Jakub Ignaczak K1M1
drewniane kije przymocowane na wiszących sznurach do sufitu jako wieszaki do ubrań
Szary przedpokój w bloku, nawet jeśli niewielki, może pomieścić wszystko co najważniejsze, johanne__de heus

Biało-szary przedpokój dla niezdecydowanych

W mniejszej przestrzeni, takiej jak wspomnianym wyżej mieszkaniu w bloku, dobrze będzie przełamać szarość jaśniejszym kolorem, np. bielą. Szarość ścian możemy łatwo podbić białymi płytkami podłogowymi czy białą szafą, a w wariancie nieco bardziej wymagającym – nawet białymi drzwiami wejściowymi. Ciekawy kontrapunkt będą stanowiły czarno-białe fotografie lub grafiki zawieszone na ścianach. Biało-szary przedpokój dobrze się wpasuje w mieszkanie w stylu minimalistycznym.

duży przedpokój z jasno drewnianymi panelami na podłodze oraz małymi siedzeniami n a metalowej ramie
Biało-szary pokój to dobra alternatywa dla tych, którzy boją się zbyt monotonnego efektu, Mikołajska Studio.

Industrial w przedpokoju

Styl industrialny to zwrot odmieniany przez miłośników aranżacji wnętrz przez wszystkie przypadki już od paru ładnych lat. Również my nieraz o nim . Wbrew pozorom świetnie się sprawdza nie tylko na wielkich przestrzeniach, dlaczego by więc nie skorzystać z niego, urządzając przedpokój? Beton architektoniczny, ukochana sztuczka industrialnych smakoszy, odnajdzie się zarówno na ścianie, jak i na suficie tego pomieszczenia, a także na podłodze. Nawet szary przedpokój w bloku urządzony z takim charakterem ma szansę stać się perełką. Oczywiście wnętrza industrialne będą dla betonu naturalnym środowiskiem, ale można go również wykorzystać w mieszkaniach i domach urządzonych w stylu skandynawskim czy eklektycznym. Do tego niebanalnego materiału będą pasowały wszelkie rdze, które nieco go ożywią. I oczywiście cegła – gwiazda loftowych aranżacji, dobrze się dogadująca z szarościami.

korytarz z czerwoną ceglaną ściana oraz trzema obrazami w czarnych ramach
Cegła to prosty sposób na dodanie pofabrycznego charakteru do wnętrza, Rese Arch
korytarz z grafiti na ścianie czerwonym kaloryferem i skórzanymi koziołkiem do siedzenia
Kolorowa sztuka polubi się z szarym przedpokojem w stylu industrialnym, Nevi Studio

Do dzieła!

Przekonaliśmy Was już, że szary przedpokój to dobry pomysł? Z pewnością jest to bezpieczny wybór, którym trudno popsuć aranżację całego mieszkania czy domu. A jeśli boicie się, że bezpieczny znaczy nudny, jest wiele sposobów na urozmaicenie tej niewielkiej, ale jakże ważnej przestrzeni. Mamy nadzieję, że udało nam się nieco odczarować szary kolor i zainspirować Was do poszukania innych ciekawych rozwiązań. A przede wszystkim, że zachęciliśmy Was do przyjrzenia się swoim przedpokojom – one tylko z pozoru są mało istotne. W końcu pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a to trudne zadanie przypada właśnie jemu – przedpokojowi.

Fot.:
Igor Sirotov Architects, Adam Biernat, johanne__de heu, Mikołajska Studio, Nevi Studio, Jakub Ignaczak K1M1, Rese Arch