Aktualny motyw: Obiekty w przestrzeni

Mecenas motywu

Aranżacja łazienki na poddaszu czyli kąpiel pod skosami

Choć urządzenie jej może wydawać się niezłą łamigłówką, łazienka na poddaszu odwdzięczy się wyrazistym charakterem i dużą ilością światła.

Dość niskie skosy są głównymi sprawcami zamieszania podczas aranżacji wystroju  pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio pod spadzistym dachem. Na etapie planowania nie rozstawajcie się z miarką i dokładnie wyliczcie przestrzeń, którą możecie wykorzystać. Ten wysiłek się opłaci, a pozorne wady da się przekuć w atuty – różnice wysokości w połączeniu z połaciowymi oknami stanowią świetny punkt wyjścia do estetycznych szaleństw.

Trochę jak Tetris: łazienka na poddaszu z wanną

Jeżeli kąt nachylenia sufitu na to pozwala, możemy wykorzystać przestrzeń pod skosem na ustawienie w niej wanny. Należy jednak umieścić ją tak, aby przynajmniej w jednym jej końcu dało się stać wyprostowanym – tu w sukurs przychodzą wanny narożne lub asymetryczne.

wzoryszte płytki, drewno i biel w łazience na poddaszu
Łazienki na poddaszu – All Design

Dobrym rozwiązaniem jest odsunięcie urządzeń od ścian. Gdy wielkość pomieszczenia pozwala na tę ekstrawagancję, warto skusić się na wannę wolnostojącą, która wraz z efektowną baterią przemieni naszą łazienkę na poddaszu w salon kąpielowy.

wolno stojąca wysoka wanna na poddaszu
Łazienki na poddaszu – Barbella Interiors
wolno stojąca wanna salonie na poddaszu
Łazienki na poddaszu z wanną – Bagua. Pracownia Architektury

W wypadku gdy spadek dachu znajduje się tylko po jednej stronie, najlepszym miejscem na kabinę prysznicową są okolice drzwi do łazienki. Jeżeli nadal wysokość nie pozwala na tradycyjną kabinę z brodzikiem, niezła alternatywą może być prysznic typu walk-in, zamknięty z jednej strony ozdobną bądź gładką szybą.

żółte płytki w łazience na poddaszu
Mała łazienka na poddaszu z prysznicem – Achipeka

W niskiej, ale rozległej, łazience na poddaszu znajdzie się dość miejsca na dwie umywalki obok siebie. To pomysł, który duże rodziny docenią w zabiegany poranek.

biała łazienka z drewnianymi elementami na poddaszu
Małe łazienki na poddaszu – Studio Pniak

Nowe szaty łazienki na poddaszu: wykończenie i dekoracje

Pozbawione okien ściany szczytowe aż proszą się o odważne udekorowanie za pomocą ozdobnych kafli, fototapety czy drewnianych lub kamiennych okładzin.

biała podwieszana szafka z umywalką w łazeince na poddaszu
Łazienka na poddaszu z wanną – Pracownia Elementy
duża łazienka z wanną i natryskiem na poddaszu
Łazienka na poddaszu z prysznicem i wanną – Mikołajska Studio

Ale przy pomocy takich estetycznych zabiegów można także wyodrębnić wnękę z wanną.

duża zabudowana wanna w łazience na poddaszu
Nowoczesne łazienki na poddaszu – Sanpol
biała łazienka na poddaszu z czarnymi elementami
Łazienka na poddaszu z wanną – Pracownia Elementy

Jeżeli od góry do pomieszczenia wlewa się dużo światła, warto zaryzykować ciemniejsze kolory wykończeń, które nie sprawdziłyby się w łazience bez okien.

łazienka na poddaszu w szarościach
Nowoczesne łazienki na poddaszu – Razoo Architekci

Świetnym patentem na przełamanie mocnych skośnych linii jest powieszenie na ścianach okrągłych luster czy wybór nietypowych lamp wiszących.

dwie umywalki na drewnianym blacie w łazience na poddaszu
Nowoczesne łazienki na poddaszu – Barbella Interiors

Prześladujące nas wnęki pod skosami wypełnione drewnianymi półkami i roślinami w kwietnikach staną się mniej widoczne, a wnętrze nabierze bardziej przytulnego charakteru.

przestronna jasna łazienka na poddaszu z drewnianymi akcentami
Łazienka na poddaszu z wanną – Achipeka

Jasna sprawa, czyli oświetlenie łazienki na poddaszu

I w tym wypadku różnicę wysokości da się przekuć w atut. Do skośnego sufitu można przymocować zawadiackie kinkiety na ruchomych ramionach, a ścianę pomalować na biało, by odbijała skierowane na nią światło. Natomiast najwyższa część aż prosi się o wiszące lampy, najlepiej o obłych kształtach – efektowne żarówki edisonowskie na grubych kablach czy okrągłe klosze.

wanna wolnostojąca w małej łazience z mozaikowa podłogą
Britop

Jeżeli w poddaszu znajdują się okna połaciowe, może dopaść nas przekleństwo nadmiaru światła w łazience. Łatwo obronimy się przed nim, montując stylowe żaluzje, które zapracują także na efekt wizualny, rozpraszając promienie słoneczne.

umywalka na stelażu na jasno fioletowej ścianie
Velux

Zapraszamy również do przeczytania artykułu – mała łazienka inspiracje oraz grzejniki do łazienki