Czasy, kiedy reprezentacyjne miało być tylko biuro prezesa, a pozostałe pomieszczenia stawiano na dalszym planie, odeszły w niepamięć
Open space odpowiedzią na przemiany w stosunku pracy
Komputeryzacja, rozwój mediów społecznościowych i zwiększenie potrzeb konsumpcyjnych to zjawiska, które sprawiły, że w pracy spędzamy coraz więcej czasu i (chcąc nie chcąc) łączymy ją z życiem prywatnym. Biorąc pod uwagę te przemiany,właściciele przedsiębiorstw, coraz częściej decydują się na rearanżację przestrzeni należących do firmy. – Czasy, kiedy reprezentacyjne miało być tylko biuro prezesa, a pozostałe pomieszczenia stawiano na dalszym planie, odeszły w niepamięć. Teraz to pracownik jest najważniejszy, a szefowie często współdzielą pokój z innymi. Całe biuro ma tworzyć wspólnotę, która dobrze czuje się ze sobą nie tylko w pracy, ale i po godzinach – mówi Katarzyna Burak, współwłaścicielka firmy FUGA Architektura Wnętrz. Temu właśnie służy open space.




Przekształcenie takiego wnętrza jest jednak złożonym procesem. Jego etapy różnią się w zależności od wielkości biura. Stadia, które można wyodrębnić to: przeprowadzenie badań przestrzeni pracy, analiza i zrozumienie ich wyników, właściwe projektowanie i monitorowanie efektów oraz wprowadzenie poprawek.



Badanie przestrzeni pracy – cele i aspekty analiz
Badanie, przeprowadzane przeważnie przed projektowaniem dużych biur, ma na celu określenie potrzeb pracowników oraz kierunku zmian, jakie mają nastąpić w związku z rearanżacją – mówi Katarzyna Burak. – Badania polegają m.in. na: przeanalizowaniu sposobu funkcjonowania biura – jego słabych i mocnych stron; określeniu stylów pracy, aktywności oraz ścieżek poruszania się pracowników w konkretnych działach; zweryfikowaniu tezy o możliwości zwiększenia efektywności pracowników (np. obłożenie sal konferencyjnych, stanowisk pracy); analizie poziomu satysfakcji oraz oczekiwań pracowników wobec istniejącego biura.Ostatecznie przygotowywane są tzw. „space-plany” na podstawie wyników badań – dodaje projektantka.



Po przeprowadzeniu badań rozpoczyna się właściwa praca projektanta. Architekci zwracają uwagę na jakość, wytrzymałość oraz właściwości poszczególnych materiałów. Zakładamy, że biuro będzie mocno eksploatowane, a użyte materiały mają wytrzymać próbę czasu i cieszyć oko dłużej niż przez pierwszych kilka miesięcy. Dlatego bardzo starannie dobieramy wykładziny. Sprawdzamy, czy będą na nich widoczne plamy po kawie. Przy doborze tapicerki – czy nie będzie się barwiła od jeansów. W trakcie wybierania materiałów podłogowych (innych niż wykładzina) – czy stukot obcasów nie będzie rozpraszał współpracowników – dodaje Katarzyna Burak.




Przestrzeń otwarta na kontakt z sobą i innymi
Jak zauważają specjaliści reprezentujący markę Everspace: – W przypadku biur typu open space standardami staje się funkcjonalne ustawienie biurek, a także ergonomiczne fotele oraz odpowiednia ilość przestrzeni dla każdego pracownika. Producenci mebli wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnego rynku i proponują zintegrowane systemy stanowisk, które łączą w sobie wszystkie pożądane cechy – zauważają. – Oprócz tego, w nowoczesnych biurach niezbędne są miejsca do odbywania rozmów telefonicznych, przeprowadzenia krótkich spotkań i konsultacji lub służące chociażby do odpoczynku i wyciszenia w miejscu bardziej odosobnionym. Siedziska odizolowane od otoczenia poprzez nowoczesne systemy akustyczne dają pracownikowi swobodę do działania i wpływają na komfort pracy – dodają. Aby stworzyć takie „odosobnione” miejsca można zastosować ścianki działowe lub specjalne boksy .