Aktualny motyw: Woda

Geberit logo

MECENAS MOTYWU

Inwestycja w sztukę to inwestycja w samego siebie – wywiad z Ewą Mierzejewską i Leną Szwed-Strużyńską

Sztuka we wnętrzach to obecnie jedno z głośniejszych haseł w branży wnętrzarskiej i coraz więcej osób skłania się ku jego realizacji we własnym domu. Jak wprowadzić sztukę do wnętrza, aby nie przesadzić i aby była ona odzwierciedleniem nas samych, a nie tylko modną dekoracją?

Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania i przygotować miniprzewodnik dla każdego, kto chce zacząć tworzyć swoją domową galerię sztuki, MAGAZIF porozmawiał z organizatorkami Targów Sztuki Dostępnej. Przypomnijmy, że tego wydarzenia już za niecałe trzy tygodnie.

Od czego powinna zacząć osoba, która chce wprowadzić do swojego mieszkania/domu sztukę? Z pewnością warto, aby wybrała się na listopadowe Targi Sztuki Dostępnej, ale gdzie jeszcze powinna szukać?
Ewa Mierzejewska: Na początek warto oprzeć się na wiedzy i doświadczeniu ludzi pracujących w renomowanych galeriach. Jeśli kupimy coś w dobrej galerii sztuki lub w znanym domu aukcyjnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to obiekt wartościowy. Zawsze można też poszukać prac bezpośrednio u artystów. Jednak zanim coś kupimy, zajrzyjmy do życiorysu artysty, sprawdźmy, ile ma na koncie wystaw, czy były to wystawy indywidualne, czy zbiorowe, w jakich placówkach się odbywały. Przestrzegam przed kupowaniem sztuki na deptakach, placach targowych itp.

Czy są jakieś konkretne kierunki i artyści, o których można powiedzieć, że nigdy nie wyjdą z mody i jeśli zagoszczą w naszych wnętrzach, to na pewno na długo?
Ewa Mierzejewska: Każdy ma swoje preferencje dotyczące stylu, kierunku itd. Ale jedno jest pewne: dobra sztuka nigdy nie wychodzi z mody. Trzeba po prostu szukać sztuki na odpowiednio wysokim poziomie. Nie musi to być od razu duży obraz olejny, bo na taki może na początku nas nie stać. Pamiętajmy: lepszy jest skromny, ale ciekawy pod względem artystycznym rysunek niż wielki obraz olejny wątpliwej jakości.

zdjęcie Ewy Mierzejewskiej i Leny Szwed-Strużyńskiej z Targów Sztuki Dostępnej
Ewa Mierzejewska i Lena Szwed-Strużyńska, fot. Przemysław Blechman
czerwono niebiesko szary obraz z grafitti
Galeria Targów Sztuki Dostepnej, Mienso, Cel, sitodruk

Obraz, rzeźba, grafika, fotografia – do jakich wnętrz i jakich osób najlepiej pasują poszczególne formy sztuki?
Lena Szwed-Strużyńska: Nie można powiedzieć, że jakaś forma pasuje bardziej do kogoś lub do jakiegoś wnętrza. To są sprawy bardzo indywidualne. Na pewno rzeźba wymaga więcej miejsca, aby można ją było oglądać z różnych stron. Każda praca zawieszona na ścianie wymaga natomiast dobrego oświetlenia. Nie jest regułą, że we wnętrzu klasycznym powinny być dzieła sztuki również w stylu klasycznym. Przeciwnie! Nowoczesne prace świetnie dekorują bardzo tradycyjnie zaaranżowane wnętrza. Działa tu prawo kontrastu.

Jak we wnętrzach domowych odnajduje się street art? Na poprzedniej edycji TSD najgłośniej było o pracach Banksy’ego, które miała w swojej ofercie galeria Brain Damage Gallery. Jak powiedział nam jej dyrektor, Cezary Hunkiewicz, chętni na te dzieła czekali na otwarcie Targów już od 6 rano. Wygląda więc na to, że street art śmiało wkroczył na salony? 
Ewa Mierzejewska: Odnajduje się znakomicie! Pasuje właściwie do każdego wnętrza, niezależnie od stylu. Trzeba po prostu lubić ten rodzaj estetyki. W tej chwili street art rzeczywiście jest „na fali”. Najlepsze galerie na świecie konkurują o to, by mieć w swoim portfolio prace artystów związanych z tym nurtem. Nic dziwnego, że prace te osiągają coraz wyższe ceny. U nas moda na tego typu sztukę dopiero się zaczyna. Na listopadowych targach ponownie będą grafiki Banksy’ego, a dodatkowo także prace Blade’a, KAWS-a i naszych polskich artystów. Niewiele osób wie, że polscy przedstawiciele sztuki ulicy są bardzo znani i doceniani na świecie.

A co z ilością? Sztuka to z pewnością dziedzina, w której lepiej stawiać na jakość. Skąd mamy wiedzieć, że przesadziliśmy i przynieśliśmy do domu zbyt wiele dzieł sztuki?
Ewa Mierzejewska: Nie znamy takiego pojęcia jak „za dużo dzieł sztuki” (śmiech).

Nasi czytelnicy z pewnością zastanawiają się, do jakich pomieszczeń pasuje sztuka. Salon to oczywisty i bezpieczny wybór, a czy np. obraz w łazience to dobry pomysł? 

Lena Szwed-Strużyńska: Każde miejsce jest dobre, chociaż akurat w łazience lepiej nie wieszać prac na papierze, bo wilgoć im szkodzi. Trzeba zawsze mądrze dobrać rozmiar, kolorystykę, temat. No i oprawę. Ja jestem zwolenniczką teorii, że ramę dobiera się do wnętrza, a nie do obrazu. Dzięki odpowiednio dobranej oprawie obraz można powiesić właściwie w każdym wnętrzu. Bo wtedy rama staje się „łącznikiem” między dziełem a otoczeniem.

Jak upewnić się, że dzieło sztuki, które sobie upatrzyliśmy, to oryginał?
Ewa Mierzejewska: Oryginalne dzieło sztuki powinno być podpisane przez autora i posiadać certyfikat autentyczności.

obraz butki z lodami na plaży nocą obok jedzącej loda postaci ze starożytnego Egiptu
Galeria Artemis, Karpowicz Asia, Gelato
czarno szaro żółty obraz sześcianów w rzucie izometrycznym
Galeria Leonarda Art Gallery, Magda Mosakowska, Sześciany, akryl, 2015

Nie zapominajmy, że sztuka to nie tylko ozdoba, ale również – a dla niektórych przede wszystkim – inwestycja. Gdzie i jak powinniśmy szukać sztuki, tak żeby kupić tylko to, co na pewno będzie dobrą inwestycją?
Lena Szwed-Strużyńska: Na początek warto bazować na znanych nazwiskach artystów i renomowanych galeriach. Tu znowu zapraszamy na naszą imprezę, bo hasło drugiej edycji targów to: „Wielkie nazwiska po przystępnych cenach”. Za kwoty do 5 tysięcy złotych będzie można jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Nowosielski, Antoni Fałat, Jan Młodożeniec.

Obecność sztuki w naszym otoczeniu poprawia jakość życia

Jak mogłyby Panie zachęcić do odwiedzenia listopadowej edycji Targów Sztuki Dostępnej wszystkich tych, którzy jeszcze nie są przekonani?
Lena Szwed-Strużyńska: Inwestycja w sztukę to inwestycja w samego siebie. Obecność sztuki w naszym otoczeniu, np. w domu, poprawia jakość życia. To coś znacznie więcej niż podniesienie estetyki wnętrza. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze sztuką, a obawiasz się, że „się nie znasz”, przyjdź na nasze Targi i wybierz, co ci się podoba. Ale zakupy to nie wszystko. Podczas Targów masz też możliwość zdobywania wiedzy. Służą temu specjalne spotkania prowadzone przez artystów i ekspertów. Dzięki nim szybko oswoisz się, a nawet zaprzyjaźnisz ze sztuką współczesną. Zapraszamy na stronę TSD, gdzie znajdziesz pełen program spotkań.

Dziękujemy za rozmowę, a naszych czytelników zapewniamy, że warto zajrzeć 16–17 listopada do Babki do wynajęcia. Biorąc pod uwagę, jakim powodzeniem cieszyła się pierwsza edycja TSD, i jak różnorodne dzieła można było na targach znaleźć, zaryzykujemy twierdzenie, że również podczas drugiej edycji wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie!

Fot.: mat. prasowe Targów Sztuki Dostępnej

Ewa Mierzejewska

Czytaj więcej

Aktualności

duży dom z brązowo białą elewacją na zielonej działce
Cztery oblicza współczesnych rezydencji

Różne oblicza rezydencji oraz rola dzieł sztuki w koncepcjach projektowych przestrzeni mieszkalnych był tematem piątkowego spotkania online z architektem Aleksandrem Jankowskim.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

zestawienie wnętrz galerii z obrazu
Świąteczne prezenty cz. 10 – sztuka dla każdego z Galerią Targów Sztuki Dostępnej

Jeśli poszukujecie naprawdę unikalnego prezentu gwiazdkowego, najlepszym rozwiązaniem będzie dzieło sztuki. Obraz, grafika czy rzeźba to coś znacznie więcej niż jeszcze jeden ładny przedmiot. To emocje, które możemy komuś podarować.

Lena Szwed-Strużyńska

Czytaj więcej

Wideo

elegancka szafka z błyszczącym metalowym frontem o szklanymi dekoracjami na górze
Galeria Heban: showroom w chmurach – relacja MAGAZIF

Galeria Heban, dystrybutor znanych na całym świecie marek meblowych otworzył właśnie trzy pokazowe apartamenty na Złotej 44. Przestrzenie te pełnią funkcję showroomu. Zajrzyjcie do ich środka razem z nami!

Aktualności

Obrazy na ścianie, sztuka we wnętrzach
Sztuka we wnętrzach coraz popularniejsza

Jesienna edycja Targów Sztuki Dostępnej już za nami. Wydarzenie po raz kolejny udowodniło że chcemy otaczać się sztuką i wypełniać nią nasze wnętrza. Frekwencja dopisała – zarówno wśród zwiedzających, jak i wystawców. Zobaczcie, jak było.

sztuka we wnętrzach

Czytaj więcej

Aktualności

Design 32 – znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu
Design 32 – znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu na najlepszy dyplom projektowy

Osiem polskich publicznych uczelni artystycznych prezentuje po cztery najlepsze dyplomy projektowe z ostatniego roku. Czy w pracach młodych polskich projektantów i projektantek widać przewartościowanie, do którego przyczyniły się pandemia i wojna? Kto otrzymał główna nagrodę i 20 tys. zł?

Aktualności

Spójrz na świat z perspektywy rysia przez okładkę
Spójrz na świat z perspektywy rysia przez okładkę najnowszego numeru Contemporary Lynx Magazine

Okładka najnowszego wydania Contemporary Lynx Magazine po rozłożeniu staje się maską, którą autorka zachęca do odejścia od antropocentrycznej wizji świata i spojrzenia na niego oczami rysia.

Targi Sztuki Dostępnej

Czytaj więcej

Wideo

kadr z filmu MAGAZIF NEWS 10
MAGAZIF NEWS #10

W tym odcinku opowiemy Wam o biurach i powiemy o tym, jak można je aranżować po pandemii, pokażemy Wam butik duetu Paprocki i Brzozowski, a także zabierzemy Was do trzech kolorowych miejsc oraz krainy pełnej alabastru.

Aktualności

plakat targi sztuki dostępnej
Tym razem online: targi sztuki współczesnej ruszyły

Targi Sztuki Dostępnej Wiosna 2020 na Allegro już trwają. To 3. edycja wydarzenia, które tym razem odbywa się całkowicie online. Dzięki temu każdy internauta zyskuje dostęp do dzieł sztuki współczesnej, a artyści mają szansę dotrzeć do milionów odbiorców.

Targi Sztuki Dostępnej 2019

Czytaj więcej

Aktualności

dwie przytulone czarne figurki z żółtymi oczami w kształcie X
Wielkie nazwiska na II edycji Targów Sztuki Dostępnej

Czy można kupić oryginalne dzieło znanego artysty poniżej 5 tys. zł? Tak! Będzie to możliwe w trakcie listopadowej edycji Targów Sztuki Dostępnej. Do sprzedaży zostaną wystawione tysiące dzieł sztuki, wśród nich prawdziwe perełki, od których można zacząć budowanie własnej kolekcji.

Aktualności

białe wnętrze galerii Targów Sztuki Dostępnej szarą podłogą i długą granatową sofą
Otwarto Galerię Targów Sztuki Dostępnej

II edycja Targów Sztuki Dostępnej odbędzie się 16-17 listopada. Zakup dobrego dzieła sztuki po przystępnej cenie możliwy jest jednak już teraz, przez sześć dni w tygodniu, w nowo otwartej Galerii Targów Sztuki Dostępnej.